Zdrav razum

Liječnici neće oduzimati vozačke, ali će imati jako važnu ulogu u tom procesu: Ovo će biti njihova nova obveza

Ljerka Bratonja Martinović

Prvo pravilnik, a onda primjena zakona / NL arhiva

Prvo pravilnik, a onda primjena zakona / NL arhiva

Liječnici neće morati prijavljivati svoje pacijente policiji zbog privremene promjene zdravstvenog stanja, već će upozoriti pacijenta o mogućem utjecaju bolesti na njegove vozačke sposobnosti, a na pacijentu je odgovornost što će učiniti



ZAGREB – Obiteljski liječnici ipak neće dojavljivati policiji kojim bi pacijentima trebalo oduzeti vozačku dozvolu, odlučeno je u Ministarstvu unutarnjih poslova, neposredno uoči izglasavanja novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji je trebao uvesti ovu za liječnike potpuno neprihvatljivu praksu. Potvrdila nam je to jučer dopredsjednica Hrvatske liječničke komore (HLK), Vikica Krolo, koja je prisustvovala sastanku predstavnika HLK i liječničke udruge KoHOM u MUP-u.


Vikica Krolo / Nl arhiva

Vikica Krolo / Nl arhiva


Ipak pobjeda


Umjesto obveze liječnika da policiji po vlastitom nahođenju prijave sve dijagnoze koje bi zbog primjene određenih lijekova mogle imati utjecaj na vozačke sposobnosti njihovih pacijenata, dogovoreno je da će se, po uzoru na neke druge europske države, donijeti pravilnici koji će točno definirati dijagnoze i stanja koja mogu privremeno utjecati na vozačke sposobnosti i stanja koja ih mogu trajno narušiti. Čak ni kad se to utvrdi, obiteljski liječnici neće imati obvezu izravnog dojavljivanja policiji, već će posrednik između bolesti i mogućeg oduzimanja vozačke dozvole biti medicina rada.


– Obećano nam je da se novi zakon neće provoditi dok se ne donese pravilnik koji jasno regulira koja su to privremena stanja koja ćemo mi samo upisivati u karton pacijenta, a ne slati odmah u CEZIH i policiji, nego će to ostati između nas i pacijenta. I isto tako pravilnik koji će određivati koja su to trajna stanja, s kojima ćemo onda pacijenta slati na medicinu rada na pregled. To je bilo i dosad, ali nije bilo pravilnika, nego smo sve radili »odokativno«, objašnjava dr. Krolo, ne krijući zadovoljstvo teško izvojevanom pobjedom.


Prijava trajne promjene zdravlja



 


I dosad je bilo predviđeno da obiteljski liječnik reagira na svaku situaciju gdje bi neka trajna promjena zdravstvenog stanja njihovog pacijenta mogla imati utjecaja na sigurnost upravljanja vozilom. Liječnici su dužni, objašnjava Ban Toskić, u slučaju novonastalog trajnog zdravstvenog stanja koje može biti opasno za upravljanje vozilom obavijestiti o tome policiju putem CEZIH-a, a na temelju toga policija poziva vozača na izvanredni zdravstveni pregled u ustanovu za medicinu rada. Nakon donošenja novih pravilnika, bit će mnogo jasnije koje su to dijagnoze koje doista trebaju biti prijavljene policiji i prekontrolirane na medicini rada kako bi se izbjegle prometne nesreće skrivljene zbog toga što je vozač upravljao vozilom pod utjecajem lijekova.

Rok za donošenje novih pravilnika je 12 mjeseci, a novi zakon će dotad biti na čekanju, dodaje.


– Bilo je gusto. Što je presudilo, ne znam. Vjerojatno javno mnijenje koje je bilo na našoj strani, i podrška pacijenata. Često se bunimo, pišemo dopise, ali to ne urodi uvijek plodom. Oduševljena sam, rekla nam je Krolo.


Povjerljiv odnos


Tako obiteljski liječnici ipak neće dobiti novu dužnost koje su se jako pribojavali. Značilo bi to da moraju prijaviti sva stanja svojih pacijenata koja bi mogla imati ikakve veze s njihovom sposobnošću vožnje, od išijasa, kostobolje, alergije, upale očiju ili pak privremenog akutnog stresa koji iziskuje određenu medikamentoznu terapiju. Prema predloženom zakonskom rješenju, svako bi takvo stanje morali prijaviti policiji i pacijent bi mogao ostati bez vozačke dozvole. Predvidjele su se i rigorozne kazne, pa je tako u novom zakonu stajalo da liječnik koji ne prijavi svog pacijenta nesposobnog za vožnju može biti kažnjen kaznom od pet do 15 tisuća kuna, a kazna za vozača koji vozi tijekom liječničke zabrane kretala bi se od 1.500 do 5.000 kuna.


Liječnici su upozoravali i na to da bi nova praksa ozbiljno ugrozila njihov odnos s pacijentima, koji je temelj rada obiteljskih liječnika, te da bi ih pacijenti mogli početi izbjegavati u strahu od gubitka vozačke dozvole, ili bi moglo doći do konfliktnih situacija.


Nataša Ban Toskić / Foto Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL

Nataša Ban Toskić / Foto Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL


– Izborili smo se za sve liječnike, a ne samo za obiteljske. Zakon je predviđao da to bude obaveza svih liječnika, da u medicinskoj dokumentaciji navedu da je pacijent upozoren da zbog trenutnog zdravstvenog stanja nije uputno da upravlja vozilom određeno vrijeme. Sad ostaje jedino osobna odgovornost pacijenta da se pridržava tog naputka, izjavila je dr. Nataša Ban Toskić, predsjednica KoHOM-a.