Presuda

Kreditiranje i slučaj švicarac na međunarodnom tribunalu. Hrvatska mora platiti preko 20 milijuna eura

Aneli Dragojević Mijatović

iStock

iStock

Arbitražni Tribunal presudio je u korist tužitelja - francuske banke Société Générale



Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) objavilo je priopćenje u kojem navodi da je Arbitražni Tribunal Međunarodnog centra za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID) 30. lipnja ove godine donio arbitražni pravorijek u arbitražnom predmetu Société Générale i Republika Hrvatska. Radi se o predmetu vezanom uz spor oko slučaja švicarac, a iz nastavka priopćenja proizlazi da je ova banka dobila spor, te da Republika Hrvatska, odnosno državni proračun, mora po osnovi presude isplatiti više od 20 milijuna eura.


U priopćenju se konkretno navodi da su »pravorijekom odbijeni prigovori Republike Hrvatske kojima je osporavala nadležnost Arbitražnog Tribunala odnosno utvrđeno je da je Arbitražni Tribunal ICSID-a nadležan za odlučivanje o sporu«.


Prekršili ugovor


Nadalje, utvrđeno je da su zahtjevi tužitelja dopušteni te da je Republika Hrvatska donošenjem Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju, kao i Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o kreditnim institucijama prekršila odredbu članka 3. stavka 1. Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja.




– Konačno specificirani tužbeni zahtjev je prema podnesku tužitelja od 25. ožujka 2025. godine, a na dan 25. ožujka 2025. iznosio 39,7 milijuna eura uz kamatu do isplate. Arbitražni Tribunal je Republici Hrvatskoj naložio da tužitelju naknadi 17,55 milijuna eura zajedno s kamatom po stopi euribor plus 2,42 posto koja teče od svibnja 2017. uz mjesečno obračunavanje kamata do isplate. Ostali su zahtjevi odbijeni. Republici Hrvatskoj je također naloženo da tužitelju nadoknadi trošak postupka u ukupnom iznosu od 2.823.741,42 eura s pripadajućom kamatom, navodi se u priopćenju DORH-a.


Šteta po proračun


Francuska banka Société Générale više ne posluje u Hrvatskoj, a upit smo poslali Ministarstvu financija i Hrvatskoj narodnoj banci – kako ovo komentiraju te je li ovo jedini takav spor ili se potencijalno može očekivati i veća šteta po državni proračun. Ni iz Ministarstva ni iz HNB-a nema odgovora, a iz Hrvatske udruge banaka također nam je poručeno da zasad nemaju komentara. Međutim, podsjećaju i upućuju na dogovor koji je Ministarstvo financija još prije nekoliko godina postiglo sa šest banaka na temelju kojeg su se obustavili postupci pred arbitražnim sudom u Washingtonu i pred domaćim sudovima. Tada je ministar još bio Zdravko Marić koji je te 2021. rekao da je spor postignut sa Zabom, PBZ-om, Sberbankom, Erste bankom, Raiffeisen i OTP bankom. Marić je tada kazao da je sporazumom otklonjena moguća šteta za proračun od oko 2,5 milijardi kuna (što bi bilo oko 330 milijuna eura), a bila je riječ o vansudskoj nagodbi.


I Addiko banka u postupku


Bivši ministar financija Zdravko Marić 2021. je kazao i da dogovor nije postignut s dvjema bankama: sa Société Générale bankom, koja je očito spor sada dobila, te s Adikko bankom. Za te se banke, rekao je tada Marić, postupci nastavljaju. Očito je ovo sada epilog jednog od njih. Kontaktirali smo i Addiko banku, iz koje su na naš upit odgovorili da ne komentiraju sudske postupke u procesu.


ke