Počasni bleiburški vod priprema tužbu

Koruški premijer komemoracije na Bleiburgu drži napadom na demokraciju, Kovač ne odustaje; Istina će na kraju pobijediti

Dražen Ciglenečki

Koruške vlasti bez lijepe riječi za komemoraciju na Bleiburgu / Foto Arhiva NL

Koruške vlasti bez lijepe riječi za komemoraciju na Bleiburgu / Foto Arhiva NL

Nitko ništa ne radi u prilog komemoraciji koja je svake godine okupljala mnoštvo Hrvata iz Hrvatske i iseljeništva. Austrijanci dođu na polje i čekićem razbiju hrvatski grb, povijesnu svetinju, i nikom ništa, kaže Milan Kovač



 


Trenutačno ništa ne ukazuje na to da bi se komemoracija u počast civilima i zarobljenim vojnicima NDH pogubljenim po okončanju Drugog svjetskog rata uskoro mogla vratiti na Bleiburg, ali zamjenik predsjednika Počasnog bleiburškog voda Milan Kovač svejedno je optimističan s tim u vezi. O tome je on govorio na konferenciji za novinare u utorak, a nije ga obeshrabrila niti izrazito negativna reakcija socijaldemokratskog premijera Koruške Petera Kaisera koja je uslijedila dan kasnije.


Teror i ubojstva


– Nama ne trebaju ekstremno desničarski revizionisti povijesti koji pokušavaju na drugi način tumačiti i rehabilitirati tamna poglavlja povijesti. Ustaše su, kao i nacizam, bili fašistički režim koji su karakterizirali mržnja, progon, teror i ubojstva. Austrija i posebno Koruška s pravom su se, nakon višegodišnjeg društvenog i političkog angažmana, između ostalog i na moju inicijativu, riješili najvećeg okupljanja ekstremne desnice u Europi. To je bio važan i ispravan korak. Svaki pokušaj relativiziranja ili čak glorificiranja ove ideologije ne predstavlja samo pljusku žrtvama nego je i opasan napad na naše temeljne demokratske vrijednosti, priopćio je Kaiser u povodu Kovačevog obnovljenog apela za povratak tradicionalne komemoracije na Bleiburg.




Zamjenik predsjednika PBV-a, međutim, procjenjuje da itekako postoje šanse za uspjeh tužbe Ustavnom sudu Austrije koja je u pripremi. Austrijski ministar unutarnjih poslova formirao je 2021. skupinu eksperata koja je preporučila zabranu obilježavanja obljetnica Križnog puta na Bleiburgu, uz argumentaciju da je u pitanju nacistički skup u počast fašističkom ustaškom režimu. Parlamentarni odbor za unutarnju politiku prihvatio je izvješće te skupine, komemoracija je preseljena u Hrvatsku, a PBV-će pokušati na Ustavnom sud Austrije poništiti odluku o zabrani.


Milan Kovač / Foto TOMISLAV MILETIĆ/PIXSELL


– Razgovaramo s nekim austrijskim odvjetnicima, okupljamo tim eksperata i mislim da ćemo za nekoliko mjeseci predati našu tužbu Ustavnom sudu. Optimističan sam jer znam da smo u pravu. Istina će na kraju pobijediti jer u toj rezoluciji je toliko laži, kleveta, izmišljotina da je ona sramota za parlament Austrije. Vjerujem u austrijsku pravnu državu, u njihov ustavni sud, koji je, koliko znam, dosad već ukinuo zabranu nekih skupova. A, ako nas ipak odbije, nećemo stati, ići ćemo na Europski sud za ljudska prava, u Ujedinjene narode, gdje god treba. Odustati sigurno nećemo.


Ne sporim da je na komemoracijama bilo pojedinačnih ekscesa izvan protokola, ali to su u pravilu bili provokatori i njih je trebalo kazneno ili prekršajno goniti, a ne da se, pod političkim pritiskom raznih udruga zabranjuje svetu misu. Ponavljam, vjerujem u nepristranost Ustavnog suda jedne države članice Europske unije, nije ovo 1671., kada su Zrinski i Frankopan, unatoč prosvjedima i molbama, ostali bez glave, danas je ipak 2025., naglašava Kovač.


Borba na sudu


Na spomenutoj press konferenciji zamjenik predsjednika PBV-a kazao je da ta udruga čini sve što je u njezinoj moći kako bi poništila dokument temeljem kojeg je onemogućena komemoracija na Bleiburgu, a apelirao je na svjetovne i crkvene vlasti u Hrvatskoj da se i one angažiraju u tom smjeru. Zanimalo nas je na što je točno mislio, kako, recimo, Vlada Andreja Plenkovića može pridonijeti pozitivnom rješenju ustavnog suda Austrije.


– Mogu nam pomoći i Crkva i hrvatska vlast, svatko svojim kanalima. Neka lobiraju za povratak komemoracije na Bleiburg. Mene čude i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Matica hrvatska i druge nacionalne institucije, fakulteti, instituti, svi su potpuno pasivni. Kao da je ovo nešto što se uopće ne tiče Hrvatske. Nitko ništa ne radi u prilog komemoraciji koja je svake godine okupljala mnoštvo Hrvata iz Hrvatske i iseljeništva. Oni dođu na polje i čekićem razbiju hrvatski grb, povijesnu svetinju, i nikom ništa. Isti takav grb je na crkvi svetog Marka u Zagrebu i, kao dio grba Habsburške Monarhije, u brojnim austrijskim muzejima. Nema problema ako im je na spomen-obilježju neprihvatljiv bio natpis na hrvatskom jeziku, koji se nije poklapao s onim na njemačkom, sami bismo to izmijenili. Ali, uklonili su hrvatski grb, a mi se sami moramo boriti na sudu u Austriji kako bismo ga jednom vratili, nezadovoljan je Kovač odnosom hrvatskog društva prema komemoraciji posvećenoj civilima i pripadnicima poraženih vojnih formacija likvidiranim u razdoblju neposredno po završetku Drugog svjetskog rata.