Pravobraniteljica

“Kolektivni priziv savjesti je nedopustiv, a pobačaj mora ići na trošak HZZO-a”

Ljerka Bratonja Martinović

Višnja Ljubičić / Foto Davor Kovačević

Višnja Ljubičić / Foto Davor Kovačević

Upozorenje pravobraniteljice s međunarodne konferencije o dostupnosti pobačaja i prizivu savjesti



Ženama u Hrvatskoj nije osigurana dostupnost pobačaja, Vlada uporno odbija donijeti novi zakon koji će regulirati prekid trudnoće, dok Ministarstvo zdravstva ne osigurava provođenje aktualnog zakona i ignorira goruće probleme, upozoreno je na današnjoj međunarodnoj konferenciji »Dostupnost sigurnog i zakonitog pobačaja: Problem uskraćivanja zdravstvene skrbi na temelju vjere i savjesti« u organizaciji Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje CESI i Centra za reproduktivna prava.


– Kontinuirano svjedočimo regresivnim napadima na reproduktivna prava, uznemiravanju žena pred bolnicama, vjerskim prosvjedima protiv pobačaja koji gaze dostojanstvo žena i dovode u pitanje osnovne postulate demokracije i ljudskih prava.


Medikamentozni pobačaj nije dostupan u velikom broju bolnica, žene snose visoku cijenu induciranog pobačaja, često su stigmatizirane u javnosti i zdravstvenom sustavu, a priziv savjesti je pravo, a ne iznimka. Preko leđa žena vodi se borba za zabranu pobačaja, upozorili su iz CESI-ja.


59% liječnika iskazuje priziv savjesti




Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić posvjedočila je da njen ured gotovo svakodnevno prima pritužbe građanki koje imaju problema kod ostvarivanja zdravstvene skrbi u području reproduktivnih prava, bilo da se radi o pristupu prekidu trudnoće, bilo o tretmanu u trudnoći, tijekom porođaja i drugih liječenja.



– Iz dana u dan pritužbe koje primamo ukazuju da je tretman žena u zdravstvenom sustavu prilično turbulentan, čak i u pitanjima potpomognute oplodnje i kad je riječ o prizivu savjesti.


Zadnji je podatak da 59 posto liječnika i liječnica iskazuje priziv savjesti, a u posljednje vrijeme to čine i anesteziolozi, asistenti,..


Kolektivni priziv savjesti je nedopustiv, radi se o pojedinačnom pravu, a ne kolektivnom, upozorila je Ljubičić. Za primjer je navela Sloveniju, gdje je priziv savjesti u području reproduktivnih prava manji od 10 posto.


Pravobraniteljica je pozvala vlasti da uvaže preporuke UN-ovog CEDAW odbora za suzbijanje nasilja nad ženama, koji kaže da trošak prekida trudnoće mora ići na teret zdravstvenog osiguranja. U zadnje tri godine cijena prekida trudnoće, prema njenim riječima, povećala se za 55 eura.


Zastrašujuća zapuštenost preventive


Ginekologinja Jasenka Grujić, jedna od kreatora Inicijative za regulaciju priziva savjesti, smatra da medicinska profesija mora zauzeti čvrsti stav o tome da ono što je znanstveno, etički i pravno regulirano ne može imati oponente u struci, niti se svjetonazor može pretpostaviti interesima pacijenta.



– Prizivati se na nešto što je liječnik odabrao kao profesiju duboko je neetično i moralo bi biti podvrgnuto sankcijama, a ne stigmatizirati one koji pomažu ženama da ne moraju ići u inozemstvo ili u ilegalu. Ozbiljan odljev u ilegalu postoji.


Nijedna zemlja koja ima restriktivne zakone nije smanjila broj pobačaja. Ako je to kod nas legalan medicinski zahvat, on mora biti besplatan, jer tamo gdje je mogućnost lukrativnih situacija vrlo visoka, stradat će uvijek siromašne i mlade žene, poručuje Grujić.


Ona upozorava i na zastrašujuću zapuštenost preventive neželjenih trudnoća, jer atlas o dostupnosti kontracepcije Hrvatsku stavlja na mjesto lošije od Kosova.


U saborsku su proceduru, ističe, upućena barem četiri dobra, liberalna zakona koja uređuju ne samo dostupnost pobačaja, nego i kontracepcije, osobito za adolescente.


U CESI-ju smatraju da i kirurški i medikamentozni pobačaj moraju biti dostupni u svim bolnicama, a žena mora imati pravo izbora metode.


Praksa je nekih zemalja, primjerice Moldavije, korištenje telemedicine i samoprimjene lijekova, pa žene mogu same kontrolirati trudnoću i nisu toliko ovisne o liječnicima.