Epidemija stagnira

KBC Rijeka povećao broj postelja za zaražene: COVID-ambulanta u primarnoj zaštiti od sljedećeg vikenda

Barbara Čalušić

foto: Damir Škomrlj

foto: Damir Škomrlj

Udio bolesnika koji se liječi u bolnicama trenutačno iznosi 8,2, dok je udio osoba na respiratoru 0,8 posto. Prema Capakovim riječima, u susjednim zemljama situacija je slična ili gora nego u Hrvatskoj.



RIJEKA – Od koronavirusa jučer je u Hrvatskoj umrlo 38 osoba, a u prvom danu nakon vikenda brojka novozaraženih iznosila je 1.529.


Aktivnih slučajeva bilo je 14.942, u bolnici se s težim i teškim oblicima COVID-19 liječio 1.451 pacijent, od čega ih je na respiratoru bilo 142. Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslav Capak jučer je kazao kako Hrvatska ima 14-dnevnu incidenciju na 100 tisuća stanovnika od 750 zaraženih što je prema njegovim riječima visok broj koji Hrvatsku svrstava na 22. mjesto od 27 europskih zemalja. Lošije od Hrvatske stoje, Francuska, Slovenija, Luksemburg, Belgija i Češka.


– Ukupna stopa smrtnosti od početka pandemije nam je 184,5 na milijun stanovnika što nas stavlja na 13. mjesto od 27 zemalja Europske unije, što je dobar pokazatelj. Važno je da smo u tri tjedna do 2. studenog imali porast brojki tjednog broja od 100 posto dok u proteklom tjednu imamo 4,2-postotni porast što nam daje nadu da porast stagnira i da će se situacija popraviti, kazao je Capak.




Udio bolesnika koji se liječi u bolnicama trenutačno iznosi 8,2, dok je udio osoba na respiratoru 0,8 posto. Prema Capakovim riječima, u susjednim zemljama situacija je slična ili gora nego u Hrvatskoj. U zemljama s najlošijom epidemiološkom situacijom poput Belgije i Luksemburga, situacija također stagnira te se nada da će brojka novozaraženih prestati rasti te nas očekuje situacija »izravnavanja krivulje« i nakon toga pad broj novih slučaja.


Mjere obavezne


– To nas ne treba ohrabriti da se ne pridržavamo mjera jer je u stagnaciji ključno upravo pridržavanje mjera, istaknuo je Capak, koji je naglašavajući razlike među hrvatskim županijama po pitanju incidencije kazao kako u ovom trenutku Međimirska i Varaždinska županija »gore« s incidencijom od 1.300, odnosno 1.400 novoobljelih u 14 dana na 100 tisuća stanovnika.


Privremene restrikcije u rodilištu

Riječka Klinika za ginekologiju i porodništvo zbog pandemije COVID-a privremeno je ukinula mogućnost prisustva partnera na porodu.


– Duže smo vrijeme pokušavali održati praksu prisustva osobe na porođaju, a prošli tjedan predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo na prijedog stručnog tima iznio je prijedlog da se privremeno zbog sigurnosti sustava ta praksa obustavi, kazao je Ružić.


Iznenadna odluka uznemirila je trudnice i buduće majke Primorsko-goranske županije, koje u svom dopisu našem listu navode da im to »stvara dodatan stres i nemir«.


– Trudnice su zakinute za toliko potrebnu emocionalnu potporu partnera pri rađanju, vjerojatno najvažnijem trenutku u životu, upozoravaju buduće majke.

– Nadamo se da će se i krivulja početi izravnavati kako se to dešava u ostalim županijama, rekao je Capak navodeći primjer Grada Zagreba, koji evidentira smanjenje broja novooboljelih i silaznu putanju.


Primorsko-goranska županija jučer je zabilježila 124 nova slučaja zaraze koronavirusom dok je u Kliničkom bolničkom centru Rijeka od posljedica COVID-19 preminulo petero pacijenata. Jučer se na bolničkom liječenju nalazilo ukupno 69 COVID-pozitivnih pacijenata. Na Klinici za infektivne bolesti smješten je 21 bolesnik, a na drugom odjelu ove klinike, u zgradi Klinike za otorinolaringologiju su 22 pacijenata. Na lokalitetu Sušak, na trećem COVID-odjelu za pacijente sa srednje teškom kliničkom slikom na liječenju je bilo 13 pacijenata. U respiracijskom centru liječi se 13 pacijenta, a četiri osobe jučer su se liječile na respiratoru.


foto: PIXSELL/Davorin Visnjic


– Trend rasta se nastavlja, no nije tako značajan. Jako dobro surađujemo s Ličko-senjskom i Istarskom županijom o čijim najtežim pacijentima skrbimo, a nastavljamo i s proširenjem rezervnih kapaciteta za COVID-bolesnike pa se tako danas dovršava preseljenje Odjela za nefrologiju u zgradu hemodijalize. Paralelno praznimo i fizijatriju na Sušaku tako da ćemo od ponedjeljka navečer imati u rezervi još 50 postelja. One nam još nisu potrebne, ali idemo na maksimalnu sigurnost naših građana kako bismo mogli svaki značajniji porast, ako do njega dođe, na pravi način i opskrbiti, kazao je jučer ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.


Zlu ne trebalo


Novih 50 dodatnih bolničkih kreveta u Rijeci povećat će COVID-kapacitete KBC-a Rijeka na 170 postelja. Ružić smatra da novi kapaciteti u slučaju pojave nekog većeg žarišta mogu apsorbirati sve teže slučajeve na području koje gravitira KBC-u Rijeka bez većih problema.


Pritisak na bolnicu

– Kad promatramo brojku osoba koje zahtijevaju bolničku pomoć, taj se udio povećao s 2,3 do 2,5 posto, na preko pet posto udjela, što bi značilo da imamo pritisak na bolnice, no on nije toliko jak koliko je nešto ranije bio jak pritisak novozaraženih, rekao je dr. Vladimir Mićović. Naime, u posljednjih 14 dana broj novozaraženih u PGŽ-u bio je visokih 661 što je nešto niže od 754 koliko je kumulativni broj za Hrvatsku. No, to je kulminacija koju smo doživjeli u posljednjih 14 dana. S pažnjom smo gledali i udio starijih osoba s obzirom na kritične dane kada smo imali prodore u tri doma za starije, a praktički najviše u jedan dom u Voloskom. Sva su se tri doma u tome jako dobro snašla i tu smo imali vrhunce s 30 posto udjela starijih osoba, no već sad taj se broj približava prosječnom udjelu zaraženih starijih osoba od 14 posto, a u ukupnom kumulativnom broju od 14 dana taj je broj još manji i iznosi devet posto, kazao je Mićović dodajući kako škole u PGŽ-u trenutačno imaju puno bolju sliku od očekivane, dobro su organizirane, a maksimalan broj učenika u samoizolaciji bio je oko tisuću. Popravila se i situacija sa studentskom populacijom te je jučer udio studenata bio oko 12 posto, odnosno oko sedam posto ako se gleda kumulativni broj od 14 dana.

– S druge strane, kako se reducira dio programa, preraspodjeljujemo kadrove i ljudi i dalje rade i pokrivaju sve što po svojim specijalnostima mogu pokriti. Što se tiče lijekova i potrošnog materijala, nemamo zastoja u opskrbi i trenutačno imamo svega. Imamo dovoljne rezerve zaštitine opreme, istaknuo je Ružić.


Bolnica prema njegovim riječima ima jako dobru suradnju s Domom zdravlja PGŽ-a kad je riječ o COVID-bolesnicima što se već ranije pokazalo kod izbijanja zaraze u domu za starije osobe u Delnicama.


– Liječnici obiteljske medicine intenziviraju svoje aktivnosti, a prema mojim informacijama, od idućeg će vikenda biti aktivna i posebna ambulanta za COVID-bolesnike koji će kroz primarnu zdravstvenu zaštitu moći dobiti procjenu svoga stanja i biti najavljeni ako trebaju upućivanje u bolnicu. Surađujemo s obje Thalassotherapije i zasad je konkretno dogovoreno da će opatijska Thalassotherapia preuzimati dio bolesnika koji nije zaražen koronavirusom pa tako već sad dogovaramo rane premještaje nakon kardiokirurških operacija. Zbog važnosti tog programa ne bismo željeli da se naš kardiokirurški program značajno uspori. Takvu suradnju nastavljamo i na području drugih struka, na području fizikalne medicine, nakon infarkta i velikih operacija. Vjerujem da je takva pomoć vrlo dragocjena. Zasad ne bismo željeli da druge ustanove primaju bolesnike s COVID-om jer smatramo da ih je puno bolje centralizirati i na taj način i djelujemo. Iz Thalassotherapije Opatija tako smo prošlog tjedna preselili jednog bolesnika, a kolege iz opatijske ustanove nama pomažu da one bolesnike koje mogu opskrbiti preuzimaju od nas, objasnio je Ružić.


Pad broja zaraženih


Redovni program KBC-a Rijeka reduciran je u dogovoru s Ministarstvom zdravstva. Za razliku od proljeća, to neće biti potpuni bolnički »lockdown« kad se radi o pacijentima koji nisu hitni, niti onkološki bolesnici.


– Moramo liječiti svoje bolesnike tako da sve bolesnike koje nismo odgodili pozivam da dođu na zakazane preglede. Kirurški program koji nije hitan moramo rezati jer nam trebaju anesteziolozi za Centralni respiracijski centar, a ostale se djelatnosti nastavljaju u ovisnosti o raspoloživim ljudima i epidemiološkim mjerama, poručio je Ružić dodajući kako riječki KBC dogovara s Thalassotherapijama Crikvenica i Opatija o mogućoj pomoći u kadru.


Jučer je na području PGŽ-a bilo 1.395 aktivnih slučajeva. Prema riječima ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Vladimira Mićovića, broj trenutačno aktivnih slučajeva govori o ukupnoj situaciji vezanoj za COVID-19 koja se kroz nekoliko dana popravila te je u ponedjeljak bio četvrti dan pada broja zaraženih.