CRO DEMOSKOP

Kakav je rejting stranaka i političara? Premijer je pobjednik u dvije kategorije

P. N.

Screenshot

Screenshot

HDZ je bio i ostao prvi izbor, sada i s još boljim rezultatom od gotovo 30 posto. No, rast bilježi i SDP, u svibnja su nešto iznad 23 posto

RTL donosi prve rezultate CRO Demoskopa nakon izbora i dogovora o novoj većini! Prema rezultatima istraživanja ima nekih promjena koje su znakovite u kontekstu Europskih izbora idućeg mjeseca dok oko rejtinga političara ima i iznenađenja!


HDZ je bio i ostao prvi izbor, sada i s još boljim rezultatom od gotovo 30 posto. No, rast bilježi i SDP, u svibnja su nešto iznad 23 posto. Za treću poziciju bore se Možemo i nova stranka u vlasti – Domovinski pokret. Sve četiri prve opcije, vidimo, bilježe rast u odnosu na ožujak prije izbora, javlja RTL.




Istodobno – topi se rejting Most-a. Znamo da su uslijed slaganja liste za europske izbore ostali bez bračnog para Raspudić, pa je ovo mogući efekt. Sve su ostale opcije značajno daleko – od HSS-a, Fokus-a, a među top deset ušla je i stranka Mislava Kolakušića Pravo i pravda.


Isti rejting ima HSU, slijede CentarIDS, pa Radnička fronta.


Tu je i nezavisna platforma Sjever Marije Posavca, pa HNS, onda Hrvatski suverenisti čija je Vesna Vučemilović nakon izbora podržala Vladu zbog čega je izbačena iz stranke. Smanjio se bazen neodlučnih; manje ih je od 10 posto.




Dolazimo do najveće promjene istraživanja: s liste najpozitivnijih političara novi-stari premijer smijenio je predsjednika koji nije uspio postati premijer. Andrej Plenković nakon tri godine prvi je izbor među ispitanicima. U odnosu na ožujak Plenković bilježi rast, a Milanović pad, ali vidimo da je razlika mala. Na trećem mjestu u svibnju je Sandra Benčić, javlja RTL.


Sličan je rejting čelnika Domovinskog pokreta Ivana Penave koji će formirati Vladu sa svojom bivšom strankom. Slijede Tomislav Tomašević Ivan Anušić s istim rejtingom, a u top 10 probio se i Mislav Kolakušić koji je na DP-ovoj listi osvojio mandat na parlamentarnim izborima, ali se sada bez njih bori za novi mandat u Europskom parlamentu.


Sličan je rejting i Biljane Borzan koja tamo također želi i prva je na SDP-ovoj listi. Slijedi Nikola Grmoja, pa Peđa Grbin koji je, unatoč porazu, i dalje predsjednik SDP-a. Nitko je i dalje tražen – za gotovo petinu građana on je najpozitivniji.



Premijer nije prvi izbor samo na ljestvici najpozitivaca. I dalje je uvjerljivo najnegativniji političar u zemlji. Slijedi, uz značajan rast negativnog doživljaja predsjednik Republike, pa Ivan Penava koji je u ožujku bilježio tek 1 posto negativnog doživljaja. Trend neželjenog rasta vidimo i kod Milorada Pupovca koji je, zbog uvjeta DP-a, ispao iz vladine računice.


Na listi negativaca su još: Peđa Grbin, Hrvoje Zekanović, pa vođe stranke Možemo: Sandra Benčić i Tomislav Tomašević…


Stigao je među negativce i Ivan Pernar, a tu su i dva Gordana iz HDZ-a: tehnički šef diplomacije i novi-stari šef Sabora. Da su negativni svi stav je nešto više od 14 posto ispitanika.


Vlada je od izbora samo tehnička, a parlament je raspušten, pa u svibnju imamo samo ocjenu za Ured predsjednika. Dobar (tri) ali s lošijim prosjekom u odnosu na ožujak! Lukavi plan za odlazak u Banske dvore je propao, nakon izbora je naglo zašutio, a krajem godine vjerojatno će u reizbor za Pantovčak za što će očito trebati preokrenuti trend.


U odnosu na ožujak, u svibnju je među ispitanicima manje pesimizma, no i dalje gotovo 61 posto građana smatra da idemo u pogrešnom smjeru. Poruka je to svim političkim akterima u godini kada nas još očekuju europski, a onda i predsjednički izbori.


Istraživanje je provela Promocija plus od 6. do 8. svibnja na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto uz pouzdanost od 95 posto. Svi detalji su na našem portalu danas.hr.