Afera WhatsApp

Jandroković: Oni koji su putem WhatsApp grupa slali poruke mržnje moraju biti sankcionirani

Hina

Foto: Igor Soban/PIXSELL

Foto: Igor Soban/PIXSELL

Ovdje se radi o porukama mržnje, pozivima na nasilje, porukama koje zagovaraju nelojalnost HDZ-u, koje pozivaju naše članove da glasaju za druge kandidate. To je ponašanje koje je neprihvatljivo, rekao je predsjednik Sabora Predsjednik Hrvatskog sabora i glavni tajnik HDZ-a Gordan Jandroković najavio je u ponedjeljak da će svi članovi stranke koji su putem WhatsApp grupa slali poruke mržnje, pozivali na nasilje i zagovarali nelojalnost HDZ-u biti sankcionirani.


»Ovdje se radi o porukama mržnje, pozivima na nasilje, porukama koje zagovaraju nelojalnost HDZ-u, koje pozivaju naše članove da glasaju za druge kandidate. To je ponašanje koje je neprihvatljivo. Svatko, naravno, može govoriti slobodno, ali ne može pozivati na nasilje i fizičku likvidaciju drugih osoba s kojima se politički ne slaže. Onaj tko želi takvo što izgovarati ne može biti član HDZ-a«, izjavio je Jandroković nakon predstavljanja predsjedničke kandidature HDZ-ove kandidatkinje Kolinde Grabar Kitarović.


Najavio je da će uputiti preporuke županijskim organizacijama HDZ-a da vide »koji su to ljudi koji su se služili takvim rječnikom«, a njegov je osobni stav da takvima nema mjesta u HDZ-u.
»Naše županijske organizacija prvo će ispitati o kojim se ljudima radi i što su točno govorili. Nakon toga oni koji su prešli dozvoljenu crtu dobit će prijedlog svojih županijskih organizacija prema časnim sudovima da ih se na određeni način sankcionira. Moguće je i isključivanje«, rekao je Jandroković.


Istaknuo je kako je takvo ponašanje za osudu u svakoj normalnoj organizaciji, pa takve osobe ne mogu biti u HDZ-u.


»Ako netko misli kako je normalno da za drugog čovjeka kaže da mu treba ‘ispaliti metak u čelo’ ili da ga treba pustiti niz rijeku ili ako iznosi poruke mrženje prema onima koji drugačije misle, ako ćemo to ponašanje sankcionirati, a netko nas optuži da smo stranačka policija – neka to čini ali zna se na kojim vrijednostima počivaju demokratska društva i demokratske stranke. Mi ovdje branimo demokraciju i svjetonazor HDZ-a, oni koji to ne razumiju i koriste ovakav način govora, koji pozivaju na likvidacije i mržnju, tima nema mjesta u HDZ-u. To svima mora biti jasno«, rekao je Jandroković.


To će, smatra, pomoći i HDZ-ovoj kandidatkinji za predsjednicu Kolindi Grabar – Kitarović koja poziva da se međusobno uvažavamo i toleriramo, koja je pozitivna, što će u konačnici biti presudno jer će to ljudi prepoznati.


»To će joj samo pomoći jer ćemo iz HDZ-a ukloniti one koji navijaju za Škoru. Dakle, to joj može biti samo pozitivno«, ustvrdio je Jandroković.