
Foto: M LEVAK
Plan će biti gotov do kraja godine, pridonijet će tješnjoj suradnji svih jadranskih država kod iznenadnih većih onečišćenja mora, što je ključ za pravodobno djelovanje, kazao je ravnatelj ATRAC-a Vedran Martinić
povezane vijesti
U organizaciji ATRAC-a, Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora, a pod pokroviteljstvom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, u Opatiji je započela s radom trodnevna, 5. po redu međunarodna konferencija »Adriatic Spill Conference 2023« koja je i ovog puta na jednom mjestu okupila sve ključne dionike jadranskih država uključene u sustav zaštite mora i morskog okoliša od onečišćenja. Kao i ranijih godina, ključne međunarodne organizacije, ali i specijalizirane tvrtke koje djeluju na unapređenju sustava pripravnosti i reagiranja na iznenadna onečišćenja, poput IMO-a, ISCO-a, REMPEC-a, EMSA-e, ITOPF-a, CEDRE, IOPC Funds-a, OSRL-a i DESMI-a, podržale su rad konferencije te sudjelovale u programu kao predavači.
Zajedničke edukacije
Kako je izvjestio ravnatelj ATRAC-a Vedran Martinić, na marginama ove konferencije bit će održan i sastanak predstavnika svih jadranskih država koje rade na zajedničkom planu reagiranja kod akcidentnih onečišćenja mora za cijeli Jadran, koji se očekuje da će biti gotov do kraja ove godine.
– To je nešto što smo već trebali napraviti i imati, no bolje ikad nego nikad. Novi plan svakako će pridonijeti još boljoj i tješnjoj suradnji svih jadranskih država kod iznenadnih većih onečišćenja mora, što je ključ za pravodobno djelovanje. Sigurno je da će plan proizvesti određene obveze i aktivnosti za svaku članicu, potpisnicu tog plana, poput zajedničkih vježbi i edukacija, kazao je Martinić. Upravo je suradnja, uz edukaciju, u fokusu djelovanja riječkog ATRAC-a koju je 2015. godine sredstvima EU-a osnovala Primorsko-goranska županija kako bi odgovorila na izazove u prevenciji rizika od onečišćenja mora, ali i na izazove adekvatnog upravljanja za vrijeme hitnoća kad se radi o iznenadnim izljevima ulja i ostalih štetnih tvari u more.
Široka prizma
Martinić je posebno apostrofirao činjenicu da povijest i iskustvo uče kako nijedna država sama ne može učinkovito odgovoriti na iznenadna onečišćenja mora, da je suradnja nužnost i potreba, posebno u Jadranskom kao poluzatvorenom moru, ali i iznimno vrijednom prirodnom resursu u čiju zaštitu treba ulagati dodatne napore.
Ispred ISCO-a (International Spill Control Organization), koja okuplja više od 70 članica-država u svijetu, opatijskom skupu obratio se Karem Kemerli koji je upozorio na to da se onečišćenja mora ne mogu više vezivati samo uz izlijevanja nafte i kemikalija već da ih treba sagledati kroz široku prizmu svega onog što se baca i završava u moru, posebice plastike.
Predstavnik REMPEC-a (Regionalnog centra za žurne intervencije na Mediteranu) Malek Smaoul naglasio je da će novi, zajednički plan jadranskih država dati novi okvir tješnjoj suradnji na reakciji, ali i preveniranju situacija kod iznenadnih onečišćenja mora te najavio svih ključnih dionika zajedničku vježbu iduće godine na Cipru.