Nova regulativa

Izmjene zakona olakšat će prodaju privremeno oduzete imovine. Na prošireni popis dolaze i kriptovalute

Jagoda Marić

Izmjenama zakona proširit će se popis privremeno oduzete imovine koja će se prodavati / Foto PATRIK MAČEK/PIXSELL

Izmjenama zakona proširit će se popis privremeno oduzete imovine koja će se prodavati / Foto PATRIK MAČEK/PIXSELL

Proširit će se popis privremeno oduzete imovine koja će se prodavati, pa će na tu listu ući i dionice kojima se trguje na uređenom tržištu kapitala, a novost je i prodaja virtualnih valuta koje su nekome oduzete



ZAGREB – Vlada planira olakšati i ubrzati prodaju privremeno oduzete imovine o kojoj skrbi Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, otkriva to Obrazac prethodne procjene izmjena i dopuna Zakona o upravljanju državnom imovinom koji je ovih dana objavljen na e-savjetovanju. Brža prodaja dijela imovine koja je sudskim odlukama privremeno oduzeta jer se sumnja na to da je stečena nezakonito, primjerice koruptivnim djelima ili pronevjerom, nije jedina izmjena koja se najavljuje, pa će se tako precizirati i raspolaganje nekretninama koje su postale vlasništvo države, a nekada su njima upravljale ili su bile u vlasništvu institucija ili trgovačkih društava s područja bivših republika koje su se osamostalile raspadom Jugoslavije. Tako je Hrvatska stekla brojna odmarališta na Jadranu, dok je, primjerice, Ina u Srbiji izgubila svoje benzinske crpke. Najavljuju se novine i kad su u pitanju ovlasti resornih ministarstva za tvrtke koje su na popisu pravnih osoba od posebnog interesa za državu.


Mogućnost prodaje


Što se tiče privremeno oduzete imovine, u Obrascu se tek navodi da je izmjenama i dopunama potrebno olakšati mogućnost raspolaganja privremeno oduzetom imovinom, a što bi to zapravo značilo, pojasnili su nam iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Oni podsjećaju na to da je važećim zakonom propisana mogućnost prodaje privremeno oduzete imovine u određenim slučajevima, ako je njezino čuvanje opasno, ako je trošak čuvanja te imovine nesrazmjeran njezinoj vrijednosti i ako postoji neposredna opasnost od propadanja ili znatnog gubitka njezine vrijednost. To znači da se, primjerice, može donijeti odluka o prodaji nekog automobila ako će on s godinama, dok se ne donese odluka o tome da je trajno oduzet, izgubiti na vrijednosti ili ako trošak njegova zbrinjavanja godišnje doseže 25 posto vrijednosti. Nacrtom izmjena predložit će se da se propiše obveza prodaje takve imovine, što znači da ona više neće ovisiti o odluci ministra, nego će se takva imovina prodavati po sili zakona.


Ovlast ministra za poslove državne imovine


U Obrascu se navodi i to da će se propisati ovlast ministra nadležnog za poslove državne imovine da odlukom određuje status stanova za službene potrebe, odnosno da ih dodjeljuje na korištenje ostalim institucijama. U slučaju kad neko od tijela državne uprave ili korisnika državnog proračuna zatraži poslovni prostor za obavljanje djelatnosti, a Ministarstvo državne imovine ne raspolaže adekvatnim prostorom, obveza tog ministarstva je bila da sudjeluje u postupku pronalaženja adekvatnog prostora na tržištu. Sada se predlaže ukinuti tu obvezu, pa bi ostala ministarstva ili institucije, ako državnih prostora nema, sama raspisivala natječaj i tražila prostor na tržištu




No, izmjenama zakona proširit će se popis privremeno oduzete imovine koja će se prodavati, pa će na tu listu ući i dionice kojima se trguje na uređenom tržištu kapitala, ali ako čine manje od pet posto temeljnog kapitala, a novost je i prodaja virtualnih valuta koje su nekome oduzete.
Praksa je, napominju iz Ministarstva državne imovine, pokazala da postoje praznine u slučaju raspolaganja nekretninama koje su postale vlasništvo Republike Hrvatske, ali su pod zabranom raspolaganja temeljem Uredbe o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju Republike Hrvatske.
– Potrebno je regulirati kakvi se sadržaji na takvim nekretninama mogu graditi, i to tako da se propiše da se mogu izvršiti preinake i rekonstrukcija postojećih građevina na nekretnini, ali ne i njihova dogradnja i nadogradnja; tko je nadležan za davanje raznih suglasnosti u vezi s takvim nekretninama, te što se s njima događa u slučaju sklapanja međunarodnog ugovora, pojašnjavaju iz Ministarstva.


Međunarodni ugovori


No, ne otkrivaju kako će regulirati to pitanje ako se sklope međunarodni ugovori, te znači li to mogući dogovor država nastalih raspadom Jugoslavije o kojem se govori već 20 godina, ali do njega nije došlo.
Promijenit će se i odredbe koje se tiču udjela i dionica u pravnim osobama od posebnog interesa za Hrvatsku i više će ovlasti dobiti ministri u čijem se resoru nalaze. Odluku o procjeni vrijednosti dionica i udjela pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku umjesto ministra nadležnog za poslove državne imovine donosilo bi ministarstvo u čijoj nadležnosti su djelatnosti kojima se pretežito bavi pravna osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.
– U slučaju raspolaganja dionicama i udjelima pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku čija procijenjena vrijednost ne prelazi sedam i pol milijuna kuna, predložit će se izmjena tako da odluku o raspolaganju donosi ministar nadležan za poslove državne imovine, a na prijedlog ministarstva u čijoj nadležnosti su djelatnosti kojima se pretežito bavi ta pravna osoba, dok u slučaju kada procijenjena vrijednost dionica i udjela tih pravnih osoba prelazi iznos od sedam i pol milijuna kuna, predložit će se da odluku o raspolaganju dionicama i udjelima donosi Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministarstva u čijoj nadležnosti su djelatnosti kojima se pretežito bavi ta pravna osoba, a na koji prijedlog je prethodnu suglasnost dalo ovo Ministarstvo, pojašnjavaju iz Ministarstva državne imovine.