Otezanje u sektoru energetike

Ima i neobičniji slučaj od Barbarićevog. Upravnom vijeću HERA-e preko godinu dana nedostaje predsjednik

Dražen Ciglenečki

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Ja vas molim da se taj javni poziv provede, da pokušamo da to sve bude u skladu sa zakonom, zavapio je jučer predsjednik saborskog Odbora Žarko Tušek



Vlada već mjesecima, prema nedavnom priznanju ministra Branka Bačića, važe što učiniti s predsjednikom Uprave HEP-a Franom Barbarićem.


Ni danas se još ne zna hoće li on snositi političke posljedice zbog vlastite bespravne gradnje na Hvaru i zato što je javno poduzeće kojem je na čelu viškove plina prodavalo po minimalnim cijenama. Nije jasno zbog čega se toliko dugo u Banskim dvorima odlučuje o Barbariću, ali postoji u sektoru energetike jedan još neobičniji slučaj. Naime, u Upravnom vijeće HERA-e godinu dana od propisanih pet nedostaju dva člana, čak i sam predsjednik. Još od studenog 2022. HERA-om upravlja zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Željko Vrban, koji se s dvoje svojih kolega, Nikolom Višticom i Alenkom Kinderman Lončarević, baš uvijek mora složiti jer to tijelo odluke donosi većinom glasova. Dakle, tri preostala člana Upravnog vijeća ne mogu si nikad priuštiti različita mišljenja jer bi to blokiralo rad HERA-e. Ali, unatoč tome Ministarstvo gospodarstva, iz nepoznatog razloga, nikako da raspiše javni poziv kako bi se Upravno vijeće HERA-e popunilo suglasno zakonu.


– Ja vas molim da se taj javni poziv provede, da pokušamo da to sve bude u skladu sa zakonom koji regulira rad HERA-e, zavapio je jučer predsjednik saborskog Odbora Žarko Tušek (HDZ), obraćajući se Kristini Čelić, ravnateljici Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstvo. Ona je, zajedno s Vrbanom, došla na sjednicu Odbora za gospodarstvo jer je na dnevnom redu bilo godišnje izvješće o radu HERA-e za 2022.




– Agencija funkcionira korektno u sastavu u kojem jest. Izbor adekvatnih članova Upravnog vijeća sigurno će se dogoditi, to je neupitno, ali HERA je napravila sve potrebne zadaće i ne može biti primjedbi na njezin rad, rekla je Kristina Čelić još prije nego ju je Tušek zamolio da se napokon raspiše javni poziv koji je državni tajnik Ivo Milatić zastupnicima obećao 28. listopada prošle godine. Milatić je tom prilikom u Saboru predstavio prijedlog razrješenja predsjednika Upravnog vijeća HERA-e Danijela Žambokija, zbog nečinjenja kad je iz Ine ukradeno pola milijarde kuna, i člana Upravnog vijeća Dalibora Pudića, kojem je istekao mandat.


– Promptno ćemo pristupiti javnom pozivu za odabir prijedloga kandidata, naglasio je tada Milatić. Prisjetila se toga jučer na sjednici Odbora Anka Mrak Taritaš (GLAS), koja je i upitala Kristinu Čelić što je s javnim pozivom i, eto, dobila odgovor da će se on – sigurno dogoditi.


– Riječ je o bezobrazluku, šlamperaju, neupravljanju sustavom. Ne ide mi u glavu zašto premijer Andrej Plenković misli da je dobro da Upravno vijeće HERA-e ima samo tri člana i da bude bez predsjednika. Pogotovo stoga što se, kako čujem, ta trojka međusobno ucjenjuje kako bi odluke Upravnog vijeća bile jednoglasne, kazala nam je Anka Mrak Taritaš. Sam premijer tvrdi, međutim, da ni ne zna tko bi morao raspisati javni poziv za Upravno vijeće HERA-e. Izjavio je u ponedjeljak da će ova agencija dobiti čelnog čovjeka »kada natječaj raspiše Ministarstvo ili Sabor, ne znam tko ga već treba raspisati«.