Sukob oko imenovanja

Hrvatska vojna tajna služba pred potpunom blokadom! Uskoro doslovno neće moći raditi

Hina

Foto Emica Elvedji/PIXSELL

Foto Emica Elvedji/PIXSELL



Vojna sigurnosno-obavještajna agencija (VSOA) za tjedan dana ostati će obezglavljena jer ravnatelju, generalu Ivici Kinderu, koji je zbog financijskih malverzacija u službi od konca prošle godine u ostavci, mandat istječe 10. srpnja, a nema dogovora o njegovu nasljedniku, piše u ponedjeljak Jutarnji list.


VSOA je jedna od dviju hrvatskih tajnih službi, a Zakon o sigurnosno obavještajnom sustavu RH kaže da tajnim službama upravljaju ravnatelji, a u slučaju njihove spriječenosti ili odsustva, njihovi zamjenici. Ravnatelje supotpisom imenuju predsjednik Republike i predsjednik Vlade pri čemu ravnatelja VSOA-e predlaže ministar obrane.


Mediji su izvijestili kako je ministar obrane Mario Banožić predložio generala Miju Validžića za novog ravnatelja VSOA-e, no predsjednik Republike Zoran Milanović ne želi supotpisati taj prijedlog. Ministar pak ne želi tražiti novog kandidata.




U Ministarstvu obrane kažu da je Banožić “predložio kandidata koji u potpunosti može odgovoriti potrebama službe”, a visoke funkcije koje obnaša u Oružanim snagama i poznavanje sustava govore u prilog tome da je pravi izbor.


Za Milanovića, čiji glasnogovornik nije reagirao na upite Jutarnjeg lista o ovoj temi, očigledno nije. Činjenicu da ni tjedan dana pred istek mandata ravnatelja vojne tajne službe nema dogovora o njegovu nasljedniku dodatno komplicira to što VSOA godinama nema ni zamjenika ravnatelja.


U MORH-u navode da je Banožić svojevremeno Milanoviću predlagao i imenovanje zamjenika ravnatelja VSOA-e, ali je predsjednik prijedlog odbio.


Po Zakonu o sigurnosno obavještajnom sustavu, zamjenika ravnatelja VSOA-e također se imenuje supotpisom predsjednika i premijera, ali je razlika da zamjenika ne predlaže Banožić nego ravnatelj VSOA-e.


VSOA bez ravnatelja ili zamjenika ne može funkcionirati jer neće biti osobe koja bi mogla izdavati zapovijedi i potpisivati dokumente, te otvarati postupke. Ostane li služba obezglavljena, imat ćemo problem nacionalne sigurnosti jer će doći i do problema u suradnji, te razmjeni informacija s drugim službama, posebno zemalja članica NATO-a.


Zadnju šansu da se nađe rješenje i postigne dogovor upućeni u problematiku vide za tjedan dana u Vilniusu u Litvi na summitu NATO-a na koji će ići predsjednik Milanović, ministar obrane Banožić i ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman. Budući da će se fizički naći na istom mjestu i istom događaju, te biti upućeni jedni na druge, možda će naći rješenje za ravnatelja VSOA-e, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivanka Toma.