Rješenje za dvojbe: Vojnogeografski institut Srbije uskoro nam ustupa vojne avio-karte naše zemlje

Hrvatska iz 1968. godine: Snimke iz Beograda pokazat će koje su kuće za legalizaciju

Bojana Mrvoš Pavić

Sve zgrade izgrađene prije 15. veljače 1968. godine smatraju se legalnima, i njihovi vlasnici ne moraju u postupak ozakonjenja. Ima i onih koji u točno vrijeme gradnje nisu sigurni, pa će snimke iz Beograda moći odgovoriti na to pitanje



ZAGREB Nešto malo manje od dva mjeseca preostala su do isteka roka za predaju zahtjeva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata. Taj se rok, 30. lipnja, neće produžavati, ponovila je više puta ministrica graditeljstva Anka Mrak-Taritaš, napominjući i to kako je dovoljno do zadanog datuma predati barem zahtjev, a ostalu dokumentaciju zatim »putem« nadopunjavati.


Ministarstvo je, osim toga, pronašlo i rješenje za vlasnike objekata koji nisu sigurni je li njihov objekt sagrađen prije 15. veljače 1968. godine. Sve zgrade izgrađene prije tog datuma, naime, smatraju se legalnima, i njihovi vlasnici ne moraju u postupak ozakonjenja, no vjerojatno ima i nemali broj onih koji u točno vrijeme gradnje nisu sigurni. Rješenje za njihove dileme dolazi iz  Beograda. 



Građevinska inspekcija nastavila je jučer s uklanjanjem bespravno sagrađenih objekata na otoku Viru. Riječ je o nastavku rušenja na lokacijama Meka i Srpljica na sjeverozapadnom dijelu otoka. U ovoj fazi u planu je uklanjanje 24 objekta od kojih su 14 već uklonili sami investitori. Ostalih 10 objekata obilazi građevinska inspekcija te ukoliko ih investitori nisu uklonili ili nisu u potpunosti izvršili inspekcijsko rješenje, tada će to učiniti ugovorni izvođač. Sve te objekte dokumentirala je Općina Vir i proslijedila građevinskoj inspekciji budući da se radi o gradnjama izvan građevinskog područja. Riječ je o objektima koji su građeni nakon 21. lipnja 2011. kao i o objektima koji od ranije imaju  inspekcijska rješenja, ali nisu predali zahtjeve za legalizaciju. Ovisno o vremenskim prilikama Građevinska inspekcija predviđa da će akcija trajati dva do tri dana. (S. K.)





Ministarstvo je, naime, s tamošnjim Vojnogeografskim institutom, u čijem su posjedu detaljne snimke Hrvatske iz zraka iz tog vremena, dogovorilo da nam do kraja svibnja ustupi te karte, zahvaljujući kojima će svatko tko je u dilemi, u nadležnom katastru moći vidjeti je li kuća sagrađena prije, ili poslije sredine veljače 1968. godine. 


Nedostaju podaci


»Kad smo krenuli s postupkom legalizacije, bili smo uvjereni da je gotovo cijela Hrvatska ‘pokrivena’ snimkama iz zraka, no ispostavilo se da dosta podataka ipak nema. Kako je posao snimanja iz zraka u to vrijeme, i za cijelu bivšu Jugoslaviju, napravila tadašnja vojska, dosjetili smo se da iz Beograda, iz Vojnogeografskog instituta, zatražimo te snimke, njima ionako nepotrebne. Stići će nam do kraja ovog mjeseca, preuzet će ih naš katastar, i svima zainteresiranima omogućiti uvid u njih. Time više neće biti potrebe da naši građani uzalud odlaze u Beograd po te snimke«, ističe ministrica Mrak-Taritaš, pojašnjavajući kako se u Beogradu snimak može dobiti za 150 eura, uz potvrdu na ćirilici, što traži dodatni trošak prijevoda, i na kraju ne vrijedi, jer nije riječ o službenim kartama Hrvatske. Sada će to, međutim, biti – službene hrvatske karte na temelju kojih će, uz trošak od 115 kuna, bilo tko moći dobiti potvrdu o stanju na terenu prije 45 godina. 


Zahtjev do 30. lipnja


Kako napominje ministrica, nema panike, ni ako snimke iz Beograda ne stignu do kraja ovog mjeseca, a rok za predaju zahtjeva za legalizaciju ističe zadnjeg dana lipnja. Ukoliko je netko za svoj objekt siguran da je izgrađen prije 15. veljače 1968., potvrđuje ministrica, u postupak legalizacije ne mora, a ako dilema ipak postoji, no karte iz Beograda još nisu stigle, bitno je da preda zahtjev za legalizaciju, bez ostalih papira. Kad snimke iz Vojnogeografskog instituta dođu, bilo u svibnju ili kasnije, zahtjev se lako može povući ukoliko se pokaže da je kuća ipak građena prije veljače 1968. godine. Nakon 30. lipnja više neće biti moguće podnijeti ni zahtjev, naglašava ministrica.