
Snimio Davor KOVAČEVIĆ
Hasanbegović je istaknuo da ni on niti članovi njegove obitelji ni u kojoj prigodi nisu „razvalili čeljust žvakaćom” ili se potukli, a na kulturne događaje nisu nenaviknuti, "nego je baš obrnuto", redovito posjećuju i koncerte i kazališne predstave. Navodi da njegova djeca, stara deset i dvanaest godina, pohađaju glazbenu školu, zagrebački dramski studio i učilište Zagrebačkoga kazališta mladih, a njihova pristojnost, građanski odgoj, trud i nadarenost prepoznati su na audiciji i, ističe Hasanbegović, nagrađeni dvogodišnjim glumačkim angažmanom u dječjoj kazališnoj predstavi Emil i detektivi u redovitom repertoaru ZKM-a
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) ocijenilo je u četvrtak kako je neprimjereno i nije se smjelo dogoditi spominjanje supruge i djece ministra kulture na odlasku Zlatka Hasanbegovića u tekstu u posljednjem broju tjednika Nacionala.
“O ministru Zlatku Hasanbegoviću, kao i o svakoj javnog osobi, mogu se izricati razni stavovi pa tako i oni koji su za njega neugodni. HND je to u njegovom polugodišnjem ministarskom mandatu i sam više puta učinio kada se radilo o javnom poslu koji gospodin Hasanbegović obavlja. Međutim, nedopustivo je uvredljivo pisati ili govoriti o članovima obitelji javnih osoba, osobito o djeci koju treba posebnu štititi od izlaganja javnosti, na što HND još jednom upozorava novinare”, stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik HND-a Saša Leković.
U tekstu naslovljenom “Od raspusta do kampanje” autorica Zrinka Vrabec Mojzeš u jednoj rečenici, kako se navodi u priopćenju, ruga se ponašanju supruge i djece Zlatka Hasanbegovića na javnom skupu.
Milas Klarić: Prava i interesi djece mogli bi biti povrijeđeni
Na zahtjev ministra oglasila se i pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić. Priopćila je u četvrtak kako procjenjuje da bi u kolumni Zrinke Vrabec Mojzeš u tjedniku “Nacional“ mogla biti povrijeđena prava i interesi djece ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i istaknula da je neprihvatljivo da se u sklopu kritičkih osvrta na djelovanje javnih osoba negativno komentiraju njihova djeca.
“Pretpostavljamo da su Vam poznati koraci koje u zaštiti prava svoje djece možete poduzeti prema Zakonu o medijima, od zahtjeva za objavom isprike do pokretanja privatne tužbe. Također preporučujemo da podnesete prijavu Vijeću za elektroničke medije i Vijeću časti Hrvatskog novinarskog društva zbog povrede prava i interesa Vaše malodobne djece u navedenom članku objavljenom u tjedniku Nacional“, stoji u odgovoru pravobraniteljice za djecu tehničkom ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću.
“Ne možemo potvrditi da dio teksta koji se odnosi na djecu sadrži govor mržnje, ali izneseni opis (“…nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču. Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje…”) može biti za njih uvredljiv i omalovažavajući. Osim što je time povrijeđeno pravo djece prema Konvenciji o pravima djeteta, moguće je i da je prekršen članak 7. Pravilnika o zaštiti maloljetnika u elektroničkim medijima, u kojem se navodi da se maloljetnike ne smije po bilo kojoj osnovi vrijeđati ili omalovažavati”, stoji u odgovoru pravobraniteljice za djecu.
Navodi kako u području zaštite prava djece u medijima pravobraniteljica svojim djelovanjem na općoj razini nastoji utjecati da se medijima zaštiti pravo na privatnost sve djece, neovisno o tome tko su im roditelji, u svim situacijama, a osobito prilikom izvještavanja u negativnom kontekstu. Stoga pravobraniteljica, ističe se u odgovoru, u brojnim prilikama poziva medije da s osobitim oprezom izvješćuju o događanjima u koje su uključena djeca te upozorava novinare i urednike da su dužni voditi brigu o zaštiti najboljeg interesa svakog djeteta o kojem izvješćuju.
Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić priopćila je u četvrtak kako procjenjuje da bi u članku koji je u tjedniku “Nacional“ objavila Zrinka Vrabec Mojzeš mogla biti povrijeđena prava i interesi djece ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, koje autorica članka spominje u negativnom kontekstu.
“Pravobraniteljica prati i pojedinačne slučajeve povreda prava djece u medijima, na temelju zaprimljenih prijava informira roditelje ili skrbnike djece o mogućnostima zaštite prava djeteta koje su im na raspolaganju, te prati kako institucije koje su dužne reagirati u takvim slučajevima ostvaruju zaštitu prava djece. Iznimno, u pojedinim specifičnim slučajevima i pri naročito teškim povredama prava djece u medijima, a osobito onda kad roditelji nisu u mogućnosti zaštititi dijete ili sami ugrožavaju djetetovu dobrobit izlažući njegovu intimu u medijima, pravobraniteljica izravno upozorava urednika i nakladnika medija te, ovisno o situaciji, obavještava policiju, državno odvjetništvo ili centar za socijalnu skrb o ugrožavanju djetetove dobrobiti i potrebi zaštite djeteta”.
Milas Klarić ističe kako je u više navrata i javno upozoravala medije da sva djeca, uključujući i djecu javno poznatih i eksponiranih osoba, imaju pravo da ih se ostavi na miru i da ih se ne izlaže u medijima te je apelirala na novinare i urednike da poštuju privatnost djece i ne uključuju ih u vijesti o njihovim roditeljima.
“Ne dovodimo u pitanje pravo novinara da kritički procjenjuju djelovanje i izjave javnih osoba, ali je neprihvatljivo u sklopu takvih kritičkih osvrta davati negativne komentare o njihovoj djeci”, navodi u odgovoru.
Hasanbegović: Gospođo pravobraniteljice za djecu, dijelite li moje mišljenje?
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović pozvao je u srijedu pravobraniteljicu za djecu da njegove malodobne sinove zaštiti od govora mržnje autorice teksta u Nacionalu Zrinke Vrabec Mojzeš.
U dopisu pravobraniteljici ministar Hasanbegović navodi odlomke teksta „Od raspusta do kampanje” objavljenog u Nacionalu od 19. srpnja, u kojima autorica “moli buduću vladu” da za ministra kulture bira nekog tko je bio na pokojem koncertu i kazališnoj predstavi; nekoga tko zna “da nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču. Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje, na kojima se ne možeš pošteno ni potući, a kamoli vikati ‘za dom spremni’ ili baciti neku baklju!”
“Autorica članka te urednik i nakladnik spomenutoga tjednika imaju legitimno pravo o mome djelovanju kao ministra kulture u vladi Republike Hrvatske, kao i o mojim političkim pogledima, znanstvenim uvjerenjima, člancima i knjigama misliti (i pisati) što god hoće, ali se pritom ne mogu nekažnjeno služiti neistinitim činjeničnim tvrdnjama, besprimjernim govorom mržnje, a još manje mogu tekst koji je prepun izmišljotina i najodvratnijih uvreda začiniti još i javnim obračunom s mojom obitelji odnosno s mojom suprugom i dvojicom mojih malodobnih sinova te im izravno obezvrijediti ljudsko, građansko i dječje dostojanstvo”, ističe Hasanbegović u dopisu.
Ističe da ni on niti članovi njegove obitelji ni u kojoj prigodi nisu „razvalili čeljust žvakaćom” ili se potukli, a na kulturne događaje nisu nenaviknuti, “nego je baš obrnuto”, redovito posjećuju i koncerte i kazališne predstave. Navodi da njegova djeca, stara deset i dvanaest godina, pohađaju glazbenu školu, zagrebački dramski studio i učilište Zagrebačkoga kazališta mladih, a njihova pristojnost, građanski odgoj, trud i nadarenost prepoznati su na audiciji i, ističe Hasanbegović, nagrađeni dvogodišnjim glumačkim angažmanom u dječjoj kazališnoj predstavi Emil i detektivi u redovitom repertoaru ZKM-a.
Pravobraniteljica prema zakonu, ističe Hasanbegović, štiti, prati i promiče prava i interese djece na temelju Ustava Republike Hrvatske, međunarodnih ugovora i zakona. To znači da, između ostaloga, prati povrede pojedinačnih prava djece te je “ovlaštena nadležnim tijelima, pravnim i fizičkim osobama predlagati poduzimanje mjera za sprječavanje štetnih djelovanja koja ugrožavaju prava i interese djece i zahtijevati izvješća o poduzetim mjerama”. Pravobraniteljica za djecu je, ako dozna ili ocijeni da je dijete izvrgnuto tjelesnom ili duševnom nasilju i td. obvezna podnijeti prijavu nadležnom državnom odvjetništvu.
“Zato Vas ljubazno molim, poštovana gospođo pravobraniteljice za djecu, da me u skladu s čl. 16. Zakona izvijestite, dijelite li moje mišljenje da su opisanim tekstom Zrinke Vrabec Mojzeš, povrijeđeni interesi i ljudska prava moje malodobne djece – ili možda moja djeca nemaju pravo na zaštitu!? – i ako to mišljenje dijelite, koje korake kanite poduzeti. Razumije se da ću ja, ne čekajući Vašu obavijest, poduzeti one korake na koje sam ovlašten osloncem na Ustav Republike Hrvatske, Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda s Dopunskim protokolima te zakone Republike Hrvatske”, piše Hasanbegović u dopisu koji je proslijedio i medijima.