Previsok cenzus za referendum

HDZ u problemu. Bez podrške SDP-a i zeleno-lijevog bloka baš i nemaju šanse provesti ustavne promjene

Dražen Ciglenečki

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

"Ustavom bi HDZ postavio previsok cenzus za referendum, a onda bi ga Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu skroz zatukao", kaže Benčić



ZAGREB – HDZ odbija sve ideje za ustavne promjene koje se ne odnose na referendumske odredbe, vjerujući da je samo tako moguće postići konsenzus, ali zasad suglasnost ne postoji niti o toj jedinoj temi.


Razgovori s predstavnicima oporbenih stranaka započeli su u pozitivnom tonu, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić izražavao je optimizam. Ali, u dijelu parlamentarne opozicije koja je spremna sudjelovati u ovom procesu, Most nije niti to, razočarani su sadržajem prijedloga koji su im iz HDZ-a dostavili ovaj tjedan.


Predsjednik SDP-a Peđa Grbin, s kojim smo jučer razgovarali, neprihvatljivim ocjenjuje ono što HDZ želi unijeti u Ustavni zakon o Ustavnom sudu. Promjene samog Ustava, koje su tek dio HDZ-ovog paketa, nisu mu sporne. Diskrecijska ovlast Njima se predlaže smanjenje broja potpisa potrebnih za referendum na 250 tisuća i određivanje kvoruma za odlučivanje. Premda je SDP 2013. i 2018. godine predlagao ponešto drukčije brojke, recimo minimum 200 tisuća potpisa, nisu to razlike koje bi bile razlog za propast pregovora o ustavnim promjenama. No, Grbin se protivi intenciji HDZ-a da se Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu propiše da je referendumsko pitanje ustavnopravno nedopušteno ako je u isključivoj nadležnosti Sabora, predsjednika Republike ili Vlade te u slučaju da je u neskladu s najvišim vrednotama iz članaka 1. i 3. Ustava, koje obuhvaćaju praktično sve.




– Prijedlog Kluba zastupnika HDZ-a koji se tiče Ustava je dobar. Jako je, međutim, problematično definiranje u Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu tema o kojima se ne bi mogao raspisati referendum. Ustavni sud bi time dobio apsolutnu diskrecijsku ovlast da prije prikupljanja potpisa određuje koji je referendum dopušten, a koji nije. Nema jasnih kriterija prema kojima bi se unaprijed moglo pretpostaviti što će Ustavni sud odlučiti, a to je neprihvatljivo. U predstojećim razgovorima moraju se napraviti korekcije. Teme o kojima ne može biti referenduma moraju biti precizno utvrđene, kako bi svi koji planiraju pokrenuti referendumsku inicijativu u startu bili u poziciji da barem mogu pretpostaviti hoće li je Ustavni sud odobriti, rekao nam je Grbin.


On se prisjeća da su se u SDP-u, kada su 2013. i 2018. predlagali izmjene ustavnih odredbi referenduma, konzultirali sa zakonima zemalja poput Slovenije, Italije, Švicarske, u kojima je institut referenduma »dobro uređen«.


– Naši su tadašnji prijedlozi bili bazirani na pravilima iz tih država, naglašava predsjednik SDP-a. Smanjivanja temeljnih sloboda i prava građana, porezni sustav i proračun, izvršavanje obveza iz međunarodnih ugovora, pitanja obrane i nacionalne sigurnosti te pitanja koja se odnose na izbore i imenovanja iz nadležnosti Sabora, teme su o kojima ne bi bilo moguće raspisati referendum da je prije četiri godine HDZ podržao SDP-ov prijedlog ustavnih promjena.


Manevarski prostor


– Stavljanje prava žene na izbor putem referenduma u Ustav sigurno ne može biti protuustavno, ali većina u Ustavnom sudu bi, temeljem ovog prijedloga HDZ-a, mogla čak i to odlučiti. Nadalje, prije tri godine su skupljeni potpisi za referendum protiv povećanja dobnog praga za odlazak u mirovinu, Ustavni sud bi s ovlastima koje mu sada želi dati HDZ mogao taj referendum proglasiti neustavnim, s obrazloženjem da bi doveo u pitanje funkcioniranje države i ekonomskog sustava. SDP nikad nije bio za to da se Ustavnom sudu daju takve preširoke ovlasti, pogotovo što bi on, kako predlaže HDZ, mogao i samoinicijativno ocjenjivati ustavnost najavljenog referendumskog pitanja.


A znamo da su nedavno odbili Mostov referendum, tvrdeći da bi bio u suglasnosti, ali u neskladu s Ustavom i da su građani, potpisujući to pitanje, bili zavarani, kazao nam je Grbin. Manevarski prostor Ustavnog suda za zabranu referenduma, poručuje, nužno je suziti, a ne ga širiti na način za koji se HDZ zalaže. Grbinove stavove dijeli Sandra Benčić, predsjednica Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka.


– Ustavom bi HDZ postavio previsok cenzus za referendum, a onda bi ga Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu skroz zatukao. Naravno da ima stvari o kojima se ne bi smjelo odlučivati na referendumu, ali njih onda treba eksplicitno navesti.


Ne može se reći da je nedopušten referendum ako pitanje nije u skladu s čitavim člancima Ustava 1. i 3. To nije opcija, ne možemo zatući referendum. HDZ nekoliko godina provodi centralizaciju države, a u sklopu toga sada žele pod svoju kontrolu staviti i referendum. O tome moramo tvrdo pregovarati s njima, upozorava Sandra Benčić. Bez podrške ova dva zastupnička kluba, HDZ može samo teoretski promijeniti Ustav. Naime, Klub Socijaldemokrati nije homogen i HDZ ne može pridobiti na svoju stranu svih njihovih 18 zastupnika, a Domovinski pokret i Hrvatski suverenisti nisu stranke koje bi dale potporu prijedlogu da se maksimalno postrože uvjeti za referendum.