POVIJESNA PREVIRANJA

Grlić Radman o grbu s prvim bijelim poljem: ‘Nije ustaški i nema veze s NDH. Srbima je sve ustaško.’

Dražen Ciglenečki

Gordan Grlić Radman / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Gordan Grlić Radman / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Partizani nisu 1945. prefarbali prvo bijelo polje na grbu na krovu crkve svetog Marka u Zagrebu, poštovali su povijest, kazao nam je ministar vanjskih poslova



ZAGREB – Kad se nedavno u Saboru vodila rasprava o zahtjevu za opoziv ministra Gordana Grlića Radmana, jedna od stvari koje su mu Hrvatski suverenisti zamjerali bilo je nečinjenje nakon što su, početkom svibnja, vlasti u austrijskoj Koruškoj sa spomen-obilježja na Bleiburgu zaplijenile hrvatski grb u kojem je prvo polje bijele boje. Grlić Radman se branio da nije istina da njegovo ministarstvo nije ništa poduzelo, podsjećao na diplomatsku notu upućenu Austriji tim povodom.


– Ako netko ima senzibilitet za Bleiburg, onda sam to ja. Vi se niste još ni rodili kad sam ja išao gore, i to vrlo često. Razgovarao sam s ministrom Schallenbergom, ali njihova lijeva vlada je uklonila taj grb. No, bit će vraćen, poručio je ministar vanjskih poslova prije dva tjedna sa saborske govornice. Mislio je pritom da će uspjehom uroditi žalba koju je na spomenuto rješenje uložila udruga Počasni bleiburški vod, registrirana u Austriji.


Reagirao Vučić


Grlić Radman je svjestan da je posrijedi autonoman postupak, ali svejedno je u srijedu, prilikom radnog posjeta Austriji, apelirao na svog domaćina, ministra Alexandra Schallenberga, da »izvršna vlast pomogne u nastojanjima kako bi se taj grb vratio, tako da se pojasni da je to povijesni grb i da ga ne treba dovoditi u vezu s režimom za vrijeme Drugog svjetskog rata«. U Srbiji je to odmah predstavljeno na način, kako je novinarka agencije Tanjug jučer pitala predsjednika Aleksandra Vučića, da je »šef hrvatske diplomacije tražio vraćanje ustaškog grba na Bleiburg«.




– Sama ta informacija govori za sebe. Sve su time o sebi rekli, ja ni riječ više ne moram dodati, odgovorio je Vučić. Moglo se zaključiti da i on, kao uostalom i vlasti u Koruškoj, smatra da je hrvatski grb s prvim bijelim poljem automatski povezan s NDH.


Prosvjed SABA-e


Grlić Radman se nikako ne slaže s takvom interpretacijom.


– Njima je sve ustaško, nevjerojatno. Znamo da je srpski ministar Vulin cijelu našu Vladu nazvao ustaškom. Ovo nije ustaški grb, nije ga se počelo koristiti u NDH. Taj omraženi režim puno je naštetio hrvatskom narodu, ali ne može se stavljati znak jednakosti između režima i naroda, koji je zaslužan za antifašizam.


Partizani nisu 1945. prefarbali prvo bijelo polje na grbu na krovu crkve svetog Marka u Zagrebu, poštovali su povijest, kazao nam je jučer ministar vanjskih poslova.


S vlastima u Srbiji se, međutim, slaže Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, koji je priopćenjem prosvjedovao protiv poteza Grlića Radmana.


Napisali su da su neugodno iznenađeni njegovim pokušajem da u ime Republike Hrvatske »traži da se na ionako kontroverzni spomenik na Blajburškom polju vrati hrvatski grb s prvim bijelim poljem«.


»Dijeliti lekcije austrijskim vlastima, pozivajući se na heraldiku iz vremena Austro-Ugarskog Carstva, ili na krov crkve sv. Marka u Zagrebu, uvreda je zdravom razumu. Najodlučnije odbacujemo i osuđujemo izjave ministra Grlića Radmana koje idu u smjeru etabliranja ‘ustaške verzije’ hrvatskog povijesnog grba. Teško je to doživjeti drukčije nego kao nastavak sustavne politike uvođenja ‘na mala vrata’ ostavštine najmračnijeg poglavlja u hrvatskoj povijesti u život demokratske i europske Hrvatske«, navodi se u priopćenju koje je potpisao predsjednik SABA-e Franjo Habulin.


Odvjetnik Počasnog bleiburškog voda predao je žalbu i, rekao nam je predsjednik te udruge Vice Vukojević, očekuju da ona u roku godine dana bude riješena.


– Njihov je cilj s privatnog posjeda maknuti misu. Nisu mogli ništa pronaći i onda su se uhvatili tog grba, tvrdeći da je to simbol Handžar divizije. Međutim, u odluci o osnivanju te SS postrojbe, koju su činili muslimani iz BiH, nema ništa o grbu, nego samo piše da će njezini pripadnici na rukavu nositi crvenu i bijelu boju, kao oznake zemlje podrijetla.


Kasnije su neki vojnici i časnici stavljali samoinicijativno hrvatski grb i to je vlastima u Koruškoj poslužilo za zapljenu našeg grba. Unatoč tome što je, primjerice, Ante Vokić, ministar oružanih snaga NDH, izdajnicima proglasio sve koji idu u Handžar diviziju, ističe Vukojević. Problem je bio i natpis na spomen-obilježju na hrvatskom jeziku »u čast i slavu poginuloj hrvatskoj vojsci«, koji su nadležni u Koruškoj također uklonili. Ali, Počasni bleiburški vod ga je već zamijenio natpisom koji se sada poklapa s njemačkom varijantom – u spomen palim Hrvatima.


Visoki prekršajni sud već presudio u korist »bijelog polja«

U Hrvatskoj postoji sudska presuda prema kojoj hrvatski grb s prvim bijelim poljem nije ustaški. Nju je krajem prošle godine donio Visoki prekršajni sud, usvajajući žalbu jednog Međimurca koji je 2018. prvostupanjski kažnjen zbog nošenja beretke s grbom s prvim bijelim poljem.


U ovoj se presudi konstatira da se taj grb pojavio već u 15. stoljeću i da ga se zato ne može smatrati ustaškim obilježjem. »Jednako kao i grb s prvim crvenim poljem, tako je i grb s prvim bijelim poljem kroz povijest bio višekratno u uporabi i obje varijante su povijesni hrvatski grb«, obrazlaže se u presudi Visokog prekršajnog suda.