Skup u organizaciji Glasa Istre Novine

Plenković na konferenciji Green Istria 2030.: Stvoren zakonski okvir za održivo i zajedničko upravljanje turizmom

Tea Tidić

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Konferencija je itekako aktualna jer se održava uoči stupanja na snagu Zakona o turizmu



U rovinjskom hotelu Lone danas se u organizaciji Glasa Istre Novine održava konferencija “Green Istria 2030. – Redefiniranje istarskog turizma”, gdje su se okupili vodeći ljudi hrvatskog i istarskog turizma kako bi raspravili o ključnim izazovima održivosti najrazvijenije hrvatske turističke regije.

Foto galerija: Konferencija Glasa Istre "Green Istria 2030." u Rovinju Foto: Vedran Karuza



Konferencija je itekako aktualna jer se održava uoči stupanja na snagu Zakona o turizmu, a dio je sveobuhvatne reforme upravljanja razvojem hrvatskog turizma koja obuhvaća i mapiranje sustava i uspostavu sustava prikupljanja i praćenja podataka, te strateški okvir koji je uspostavljen donošenjem Strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine.


U Strategiji su definirana četiri strateška cilja koja su horizontalne prirode, podjednako se odnose na sve dionike u turizmu te uključuju razvoj cjelogodišnjeg i regionalno uravnoteženijeg turizama, turizma koji će se razvijati uz očuvanje okoliša, prostora i klime, te turizma koji će biti konkurentan, inovativan i otporan na promjene.




Za provedbu reforme i ostvarenje strateških ciljeva osigurani su izvori financiranja kroz bespovratna sredstva od 1,3 milijarde eura za turističke poduzetnike i javnu turističku infrastrukturu.


Cilj donošenja Zakona o turizmu, kako je nedavno u Hrvatskom saboru kazala ministrica Brnjac predstavljajući taj zakonski prijedlog, osiguravanje je pretpostavki za upravljanje razvojem turizma u smjeru održivosti, vezano uz korištenje i turističku valorizaciju prostora, prirodnih, društvenih i gospodarskih resursa, kulturne baštine te unapređenja uvjeta života lokalnog stanovništva i boravka turista u destinaciji.


U izradu zakonskog prijedloga bili su uključeni svi relevantni dionici, od predstavnika strukovnih udruženja, predstavnika akademske zajednice, do predstavnika gradova, općina i županija, a stupanje na snagu Zakona o turizmu predviđeno je za početak 2024. godine.


Na današnjoj konferenciji brojni su govornici – predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, istarski župan Boris Miletić, gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga i predsjednica Uprave Novog lista Ankica Kruljac, nakon čega u panel raspravi o temi konferencije razgovaraju turistički stručnjaci.


Sudionici panela su direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić, direktor Hrvatske udruge turizma i bivši ministar turizma Veljko Ostojić, direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević, predsjednica Uprave Agrolagune Nerina Zec i članica Uprave Valamar Riviere Ivana Budin Arhanić.


U Hrvatskoj je stvoren zakonski okvir i doneseni svi ključni dokumenti za zajedničko upravljanje turizmom države i lokalne samouprave sa sektorom u smjeru održivosti, što bi trebalo pridonijeti kvalitetnijem i konkurentnijem turizmu, prihodima i životu stanovnika, poručio je u četvrtak s DHT-a premijer Andrej Plenković.


Na DHT (Dane hrvatskog turizma) u Rovinj premijer je stigao iz Kanfanara s nekoliko ministara i sudjelovao na konferenciji Novog lista/Glasa Istre “Green Istria 2030-Redefiniranje istarskog turizma”, nakon čega slijedi sastanak sa sektorom oko teme sigurnosti, za koju je premijer kazao da je dobro pogođena i važna u ovom trenutku zbog situacije na Bliskom istoku.


“Moramo paziti i na najmanji rizik i biti koncentrirani da se izbjegnu bilo kakve situacije koje mogu štetiti, pa i turizmu”, poručio je Plenković.


Smatra da s rezultatima turizma ove godine možemo biti zadovoljni, jer pokazuju da se oporavio nakon pandemijske krize i ide dalje, čemu je pomogla i Vlada s mjerama pomoći za radna mjesta, subvencijom cijena energije i drugima.


Svima u sektoru je čestitao na tome, kao i Istri koja ima najjači udjel u hrvatskom turizmu i predvodnik je već godina, a ove je ostvarila četvrtinu svih noćenja Ocijenio je i da se kao rubna tj. granična županija sa Slovenijom dobro snašla i s uvođenjem šengena, pa i sada s njegovim većim nadzorom.


Zakon o turizmu ocijenio je “šansom” i da se iskoriste svi mehanizmi za održivo upravljanje turizmom na svim razinama. Vjeruje da će se dobra suradnja sa sektorom nastaviti i u 2024. godini.


Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac također je označila Istru kao najjaču turističku regiju u Hrvatskoj, ali koju ipak nije zaobišao masovni turizam te se zbog velikog ljetnog pritiska na infrastrukturu mora učiniti dodatni kako bi se smanjio, a turizam raširio na pred i posezonu.


Slično je i za Rovinj poručio njegov gradonačelnik Marko Paliaga, kao i župan istarski Boris Miletić, koji smatra da je puno građevinskih dozvola na čekanju, a i sve više tzv. sive i crne zone u turizmu.


“Ako je u Istri registrirano 486.000 kreveta za turiste, a u špici sezone smo imali registriranih 309.000 turista, pitamo se gdje ih je oko 160.000? To su sve neprijavljeni turisti, zbog čega se gubi po procjenama oko 700 milijuna eura. Na to moramo reagirati, kao i učiniti sve da zaustavimo daljnju apartmanizaciju zbog zaštite autentičnosti Istre koja nikada u turizmu nije htjela biti prosječna nego izvrsna”, upozorio je Miletić.


Na konferenciji su bili i saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Anton Kliman, ministri gospodarstva, zdravstva i vanjskih poslova Davor Filipović, Vili Beroš i Gordan Radman Grlić te mnogi državni tajnici, župani, gradonačelnici i drugi iz cijele Hrvatske.