SDP

Grbinova ostavka na čekanju dok se pregovara o vladi, Jovanović i Obersnel ipak ulaze u Sabor?

Tihana Tomičić

REUTERS/Marko Djurica

REUTERS/Marko Djurica

Kad se analizira tko je sa SDP-ovih list uspio proći, zamjetno je da ima jako puno novih imena, posebno iz ženske kvote



Nakon ovih izbora, SDP i dalje planira raditi na osnivanju makar manjinske vlade koju bi vodio predsjednik Zoran Milanović, u čemu ih snažno podržava Možemo!. No, dok se čeka rasplet, zanimljivo je pobrojati kako je prošao sam SDP – koalicija Rijeke pravde dobila je 42 mjesta u Saboru, a pet mjesta na tim listama pripada koalicijskim partnerima.


Najveći su dobitnici, slažu se mnogi, bračni par Puljak jer su prošli oboje, i Ivica Puljak i Marijana Puljak, pri čemu će splitski gradonačelnik vjerojatno aktivirati zamjenu. Uz njih, iz redova partnera još su prošli i Krešo Beljak iz HSS-a, Dalija Orešković te Anka Mrak Taritaš. To znači da je na ovim izborima SDP osvojio više svojih izvornih mandata nego 2020. godine – tada su u Sabor ušla 33 člana SDP-a, a sada 37.


Mršićev poučak


I to, a i činjenica da još nisu izgubljene sve nade u osnivanje Milanovićeve »vlade nacionalnog spasa«, rezultiralo je time da zasad nitko ne traži ostavku šefa stranke Peđe Grbina, što je za njega relativno veliko postignuće, barem za ova prva 24 sata od izbora. Da se predsjednik Zoran Milanović nije uključio u ovaj izborni proces, rezultat bi bio slabiji i sigurno bi se i od Grbina tražilo ono što se tražilo i od Davora Bernardića kad je 2020. s Restart koalicijom ostvario slab rezultat. Stoga, u SDP-u zasad nema nekih većih potresa ili problema, barem ne prvi dan nakon izbora. Čeka se aktivacija Milanovića, a dotad nema glasnijih kritika na račun vrha stranke iz samog SDP-a, svi su još u niskom startu. Ako se u tome ne bude uspjelo, zacijelo će se Grbinova odgovornost tražiti, pogotovo zato jer je u izbornom procesu derogirao vlastitu ulogu – najprije se deklarirao kao premijerski kandidat, a onda je to prestao biti kad se pojavilo Milanovićevo ime.




Oglasio se jedino Zvonimir Mršić, čije se ime spominjalo u kontekstu Milanovićeva kadra za njegovu nadstranačku manjinsku vladu, a on nije kritizirao svoju stranku SDP, nego Možemo!.


– Je li sada svima jasno da bi predizborna koalicija SDP-a Hrvatske i Možemo! rezultirala apsolutnom većinom mandata u 11. sazivu za Hrvatski sabor, čak i kad ne bi bilo prostog zbrajanja ostvarenih glasova na izborima održanim u srijedu! Ali, za prolivenim mlijekom ne treba plakati. Mada bi bilo pametno nešto naučiti, napisao je Mršić.


Netko je izračunao da bi, u slučaju da se Možemo! priključio SDP-u s točkastom koalicijom u četiri izborne jedinice, rezultat ipak bio bolji za ljevicu, a možda i presudio da ona pobijedi – tada bi HDZ imao tri mandata manje, a SDP dva više, a i sam Možemo! imao bi mandat više, dakle situacija bi bila puno bolja za ljevicu u pokušaju da sastavi vladu.


Uz to, nije nevažan ni podatak da je SDP-ova koalicija kad ju je vodio Bernardić 2020. godine osvojila 41 mandat, bez podrške Zorana Milanovića, dok je Grbinov savez Rijeke pravde sada uz Milanovića dogurao tek do ukupno 42 mjesta. Stoga je jasno zašto su analitičari u ovom trenutku kritični prema ovom rezultatu, pa tako politolog Berto Šalaj smatra da bi Grbin itekako trebao ponuditi ostavku i da je ona samo pitanje vremena ako se lijeva vlada ne formira.


Ženska kvota


– Dobili su 42 mandata, a to je samo jedan više nego na prošlim izborima. Još uvijek se nadaju vladi nacionalnog spasa. Ali Peđa Grbin je trebao već sinoć dati ostavku, rekao je Šalaj za HRT.


Jučer je u sjedištu SDP-a na Ibleru bilo prilično pusto, jasno je da se centar moći preselio na Pantovčak, odakle se čekao potez Zorana Milanovića. Nije bilo čak ni PR maga SDP-a Alexa Brauna, koji je na dan izbora u srijedu navečer bio u sjedištu stranke i savjetovao Grbina kako istupiti nakon objave rezultata.


Kad se analizira sastav SDP-ovih lista, odnosno pogleda tko je uspio proći, a tko nije, zamjetno je da ima jako puno novih imena, posebno iz ženske kvote, kao što su Bračanka Ivana Marković, Jasenka Auguštin Pentek iz 3. jedinice, Sanja Bježančević iz Đakova, pa i Ana Puž Kukuljan iz 8. jedinice, koja je sa šestog mjesta upjela ući zahvaljujući zip sistemu i kvoti Liburnije, mada je javnosti doista potpuno nepoznata. Ulazi i riječka zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, i to iz 7. jedinice, dok iz SDP-a Rijeke nije u Sabor ušao baš nitko u 8. jedinici.


S druge strane, preferencijske glasove nisu uspjeli osvojiti ni Vojko Obersnel u 7. jedinici, kao ni Željko Jovanović u 8. jedinici, jer ni jedan ni drugi nisu prešli 10 posto preferencijskih glasova za svoju listu. No, to ne znači da u Saboru neće biti – očekuje se da će Jovanović zamijeniti župana Zlatka Komadinu, čija je dužnost nespojiva sa zastupničkom pa će aktivirati zamjenu dok je na dužnosti župana, a to je još godinu dana. Vojko Obersnel mogao bi, pak, ući kao zamjena Ivici Lukanoviću, predsjedniku županijske organizacije, koji je prošao kao drugi u 7. jedinici, ali se, kako se čini, želi posvetiti svom privatnom biznisu i pripremati za nasljednika Zlatka Komadine na mjestu župana 2025. godine, naravno ako dobije podršku građana na izborima.


Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj traži promjene

Jedan od rijetkih koji je progovorio je gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj koji kaže kako SDP-u trebaju ozbiljne promjene, te da je došlo vrijeme da se u vrh stranke probiju novi ljudi.


– U vrhu stranke i na pozicijama nositelja listi gledali smo ljude koji su već deset do petnaest godina na tim pozicijama. Toliko dugo nema nikakvih ozbiljnijih promjena u stranci i krajnje je vrijeme da se to mijenja, kazao je Bosilj i najavio da će se kandidirati za neku od stranačkih funkcija, no nije kazao koju.


On je odbio biti na listi na mjestu koje mu je Grbin bio ponudio.