Tjentište

Grbin na 80. obljetnici bitke na Sutjesci: Bez partizana ne bi bilo današnje Hrvatske

Hina

Tomislav Miletic/PIXSEL

Tomislav Miletic/PIXSEL

Polovicu poginulih na Sutjesci činili su partizani iz Hrvatske, uglavnom s područja Dalmacije



Tisuće ljudi okupilo se u subotu na Tjentištu u Bosni i Hercegovini kako bi tamo sudjelovali na obilježavanju 80. obljetnice znamenite bitke na Sutjesci, a među njima je uz brojne štovatelje antifašističke borbe bio i predsjednik SDP-a Peđa Grbin.


Uz obilježja antifašističkog pokreta sudionici proslave odali su počast za gotovo sedam tisuća partizana koliko ih je u svibnju i lipnju 1943. poginulo u borbi protiv znatno nadmoćnijeg neprijatelja.


Polovicu poginulih činili su partizani iz Hrvatske, uglavnom s područja Dalmacije.




Posmrtni ostaci njih više od tri tisuće pokopani su u spomen kosturnici u dolini heroja na Tjentištu, uz monumentalni spomenik kipara Miodraga Živkovića podignut 1971. godine.


Na to su obilježje u subotu položeni brojni vijenci i cvijeće, a Grbin je tom prigodom kazao kako je prožet emocijama i osjećajem zahvalnosti prema onima koji su poginuli boreći se protiv fašizma.


“Mi u Hrvatskoj znamo da danas Hrvatske u ovim granicama ne bi bilo bez partizana”, kazao je Grbin, kako ga citira portal “Dnevnog avaza”.


Kazao je kako je pobjeda nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu važna i danas, kada svjedočimo nacionalizmima u regiji i pokušajima prekrajanja povijesti i rehabilitacije zločinaca.


U bitci na Sutjesci poznatoj i kao peta neprijateljska ofenziva Nijemci su u pokušaju uništenja glavnine partizanskog pokreta angažirali oko 120 tisuća vojnika, među kojima su uz Nijemce bili i Talijani, ustaše, domobrani i četnici. U partizanskim redovima bilo je tek nešto više od 16 tisuća boraca koji su štitili i 3500 ranjenika.


Nakon borbi koje su trajale više od mjesec dana i tijekom kojih je ranjen i maršal Tito partizanske su snage uspjele probiti neprijateljski obruč, a unatoč velikim gubicima nakon izvlačenja preko Zelengore konsolidirati svoje redove i nastaviti borbu protiv okupatora do konačne pobjed