Krunoslav Katičić

Glavni tajnik HDZ-a obrušio se na riječki SDP: “Riječanima je već dosta uskogrudnosti i propalih Obersnelovih projekata”

Tihana Tomičić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Na slučaju »Tri majmuna« SDP je pokazao svu raskoš svojih dvostrukih kriterija. Bore se za ljudska prava isključivo kad je riječ o njima samima, a za druge ih nije briga. Riječani žele uključivost i kvalitetne projekte, a ne ovakvu uskogrudnost, produbljivanje podjela i propale projekte iz Obersnelova mandata na izmaku



Krunoslav Katičić, ranije odvjetnik, potom državni tajnik u tadašnjem Ministarstvu državne imovine, a sada saborski zastupnik, glavni je tajnik vladajućeg HDZ-a koji radi na pripremi stranke za lokalne izbore.


​Na toj je dužnosti zamijenio Gordana Jandrokovića, pa se sada dokazuje na mjestu kojim su u prošlosti ravnali neki od glavnih stranačkih ljudi poput Milijana Brkića, Branka Bačića ili ranije Ivana Jarnjaka.


Katičić ne krije da je osobni prijatelj šefa stranke Andreja Plenkovića, ista su generacija i poznaju se 35 godina. Sad zajedno operativno vode stranku i kreću na lokalne izbore – s krizom u stranci u Slavoniji, i kandidatima u Zagrebu i Splitu punim gafova.


Rezultati nove prakse


​​Lokalni izbori su za manje od dva mjeseca – koji su glavni ciljevi HDZ-a na ovim izborima?




– Nakon uvjerljive pobjede na parlamentarnim izborima u srpnju 2020., od koje se, kako vidimo iz dana u dan, opozicija još nije oporavila – HDZ na lokalne izbore izlazi konsolidiran, s jakim i dokazanim kandidatima i kvalitetnim programima.


U nadolazećim lokalnim izborima cilj nam je osvojiti povjerenje građana u većini hrvatskih županija, gradova i općina, što će osigurati nastavak politike decentralizacije i ravnomjernoga razvoja svih krajeva Hrvatske – u sinergijskom radu s Vladom.


Premijer Plenković uveo je novu praksu kontinuiranog i stalnog dijaloga te partnerstva Vlade sa svim županijama, gradovima i općinama, a rezultat toga je vidljv – nikad veći broj projekata, povećana apsorpcija europskih fondova i fiskalna decentralizacija koja ostavlja više proračunskih prihoda lokalnim jedinicama za ulaganje u razvoj.


Želimo da naši župani i (grado)načelnici, koji već imaju puno postignuća iza sebe, u obnovljenom mandatu nastave s realizacijom projekata koje su započeli na dobrobit svojih zajednica, a da u nekim sredinama napravimo dodatne iskorake, posebice u većim gradovima.


A u tome ćemo i uspjeti. Uz postignuća Vlade predvođene predsjednikom Andrejem Plenkovićem, s jasnim smjerom stranke i politikom desnog centra, kao i uspjesima na terenu, potvrdit ćemo da je HDZ najjača hrvatska stranka.


Bojite li se da bi zbog loše epidemiološke situacije sama kampanja, a onda i odaziv na izbore, odnosno ostvarenje biračkog prava za dio građana mogao biti umanjen? Razmišlja li se možda o odgodi lokalnih izbora, ako treći val eskalira? Vidimo da će se primjerice popis stanovništva odgoditi…


– HDZ kao politička stranka ne donosi odluku o terminu izbora, oni su određeni zakonodavnim okvirom. Kao i u većini zemalja EU-a, pandemija uzrokovana virusom COVID-19 u znatnoj mjeri je promijenila uobičajene tokove života i naše navike.


Tako utječe i na političke kampanje za razne izbore, sve je veći fokus na digitalni segment, no s obzirom na postojeće epidemiološke uvjete, držim da je ove lokalne izbore moguće održati.


Pri tome naglašavam i pozivam na nužnost poštovanja svih epidemioloških mjera koje će biti u primjeni, kako tijekom kampanje, tako i samih izbora.


Uostalom, uz dobru organizaciju i pridržavanje zdravstveno-zaštitnih mjera, očekujemo i još jednu uspješnu turističku sezonu u okviru, naravno, mogućeg.


Ne brinite se za nas


Nakon što je premijer Plenković i u stranci pobijedio s gotovo 80 posto glasova prošle godine, bilo je logično očekivati da izborni gubitnici kad-tad počnu iskazivati nezadovoljstvo. Sad vidimo velike probleme u Slavoniji, iz kojih bi najveći benefit mogao pripasti Domovinskom pokretu i Škori, koji preuzimaju vaše ljude. Kako pomiriti dvije struje na tom terenu, i zašto smatrate da HDZ-ovi kandidati mogu pobijediti »disidente«? Jasno je, HDZ je velika stranka i ima jaku infrastrukturu, ali odlaze redom zvučna imena, od Ivana Penave do Josipa Dabre, koji vuku puno glasova na svoje ime?


– »Disidenti«, kako ih nazivate, ne mogu pobijediti HDZ-ove kandidate. Radi se o ljudima koji su se godinama kleli u našu stranku, a onda su demonstrativno istupili iz redova HDZ-a jer na unutarstranačkim izborima nisu ostvarili svoje ambicije.


Podsjećam, unutarstranački izbori, što se tiče čelnika organizacija, provedeni su po načelu jedan član jedan glas, pa stoga ocrtavaju stavove i promišljanja članstva.


I prije je bilo takvih koji su mislili da su iznad HDZ-a, a danas ih nema nigdje na političkoj sceni. Ne morate biti zabrinuti za nas, jer će HDZ pobijediti u Vukovarsko-srijemskoj županiji.


Zabrinuti baš i nismo. Možete li nam objasniti što je to »ministarska šuma«, o kojoj govori Dabro kao bazi gdje neki ljudi, poput sive eminencije Tomislava Čuljka, kadriraju po HDZ-u Slavonije?


– »Ministarska šuma«, to je jedan izmišljen i tendenciozan naziv za nešto što uopće ne postoji. O tome pričaju ljudi koji nemaju programa ni ideje, pa na izbore izlaze s takvim pričama. A što se tiče priča o tzv. sivim eminencijama, evo osvrćem se oko sebe, takve ne vidim.


Svi naši članovi daju doprinos stranci, imaju svoju ulogu i zadaću, ali ove priče nema potrebe šire komentirati. To nije naša razina, polemizirati s nekim tko se baš ne može sjetiti niti kad je diplomirao i gdje.


Sve je pratila i javna svađa vaše dvojice čelnika županijskih organizacija, Banožića i Anušića. Dojam je kao da centrala ne kontrolira u dovoljnoj mjeri teren u Slavoniji.


– Potpredsjednik Ivan Anušić i predsjednik vukovarsko-srijemske Županijske organizacije HDZ-a Mario Banožić, kako su i sami istaknuli, kvalitetno surađuju na terenu i koordiniraju sve predizborne aktivnosti na istoku Lijepe Naše.


Rezultat te sinergije vidjet ćete 16. svibnja, kada će HDZ pobijediti i u Vukovarsko-srijemskoj i u Osječko-baranjskoj županiji.



To tvrdite?


– Vidjet ćete.


A benefiti za Škorinu stranku, to ne komentirate?


– Tko kaže da će ljudi koji su otišli iz HDZ-a završiti u toj ekipi? Analizirajte malo pažljivije, pa ćete vidjeti. Nisu baš svi na tom tragu, kao što se općenito percipira. Uostalom, na tridesetak ljudi koji su otišli, mi već imamo 80-ak novoupisanih na tom terenu.


Je li unutarnja radikalna desnica pobijeđena, mislite li vi da većina članova podržava umjerenu, proeuropsku, građansku poziciju desnog centra koju sadašnje vodstvo provodi ili je članstvo zapravo još uvijek mnogo konzervativnije od svog vodstva?


– Članstvo HDZ-a, kao i većina hrvatskih građana, na nedavnim parlamentarnim izborima dala je upravo HDZ-u kao narodnjačkoj i europskoj stranci desnog centra, povjerenje da formira Vladu. Tom činjenicom, a i rezultatom na unutarstranačkim izborima prije onih parlamentarnih, mislim da su ovakva pitanja postala bespredmetna.


​Sigurni u pobjedu


Startna pozicija nije vam najbolja ni u Zagrebu i Splitu, gdje vaši kandidati imaju ozbiljnih problema u svom predstavljanju javnosti. Davor Filipović u Zagrebu niže gaf za gafom, a Vice Mihanović u Splitu ima problema s navodnim plagiranjem svog doktorskog rada. Kako ih bolje predstaviti, ako sami ruše svoju kampanju? Postoji li još možda i opcija da neki od tih kandidata odustanu, da se istaknu neka druga imena?


– U Zagrebu i Splitu jedino su naši konkurenti u problemu. Evo primjera kolege Filipovića.


S lijevog dijela spektra dosad su mu fabricirali lažnu naslovnicu, izmišljali nepostojeću anketu s nepostojećim rezultatima, »zamjenjivali mu identitet«, na kraju je i autor knjige o »Možemo«, Tomaševićev apologet i hagiograf, »sugerirao« HDZ-u da zamijeni kandidata za gradonačelnika.


Zanimljiva situacija – da upravo naši najveći protivnici kakti najviše brinu o HDZ-u. Stvar je jednostavna: da im Filipović nije opasan, ne bi se bavili njime.


Njihovi agresivni i učestali napadi najbolja su potvrda da smo na dobrom, pobjedničkom putu, kao i to da smo odabrali najboljeg kandidata za vođenje Zagreba, koji može brinuti i o financijskoj konsolidaciji grada i o obnovi nakon potresa.


Zabrinuli bismo se da nas hvale Tomaševićevi apologeti. Ista konstatacija vrijedi i za našeg Vicu Mihanovića.


Kako to da u PGŽ-u niste uspjeli nagovoriti Olega Butkovića na kandidaturu – on bi možda imao priliku za pobjedu. Umjesto toga, s Riječanima se »zaratilo« na temi »Tri majmuna«.


– Odgovorio vam je sam Oleg Butković: »Naša je, HDZ-ova Vlada u mandatu župana Komadine realizirala sve velike projekte u Primorskoj-goranskoj županiji, a još bolje ćemo surađivati s novim županom – Garijem Cappellijem!«.


Cappelli ima bezrezervnu podršku stranačkog vodstva. U dijelu vašeg pitanja koje se odnosi na jedan ugostiteljski objekt, SDP, koji je inače najglasniji u načelnom zauzimanju za ljudska prava i u borbi protiv diskriminacije, pokazao je svu raskoš svojih dvostrukih kriterija.


Bore se za ljudska prava isključivo kad je riječ o njima samima, a za druge ih nije briga. Riječani žele uključivost i kvalitetne projekte, a ne ovakvu uskogrudnost, produbljivanje podjela i propale projekte iz Obersnelova mandata na izmaku.


Ako HDZ ostvari polovičan uspjeh u Slavoniji, a ne dobije ni Zagreb ni Split, što je dosta realno, mediji će odmah nakon izbora postaviti pitanje odgovornosti vodstva stranke. Prvi put će se govoriti o neuspješnoj politici Andreja Plenkovića, kojem je po anketama rejting počeo padati, vjerojatno i zbog cijele situacije s koronom i cjepivom.


– Već sam vam odgovorio na to pitanje: HDZ će pobijediti. Nešto slično se tvrdilo uoči parlamentarnih izbora, kada su neke »ankete« najavljivale trijumf SDP-ove koalicije. Kad ono – potop. HDZ je dobio oko 25 mandata više nego kobasičasta Restart koalicija od desetak stranaka. Tako će biti i u ovom izbornom ciklusu.


Teze predsjednika Milanovića nisu mi prihvatljive


Kako ocjenjujete politiku predsjednika Zorana Milanovića prema Vladi? Ima li on pravo sa svoje pozicije biti veliki reformator, koji će donijeti primjerice promjene u pravosuđu ili je on »samo« vođa oporbe u Hrvatskoj?


– Meni, kao pravniku s dugogodišnjim stažom u pravosuđu, teze predsjednika Milanovića nisu prihvatljive. Sve promjene, pa tako i u području pravosuđa, moraju se rješavati u skladu sa zakonom i kroz institucije. A evidentno je da i predsjednik Milanović i njegov »odvjetnik« Peđa Grbin žele kršiti zakon.