SDP

Glasovac: Beroš laže, dio Hrvatske neće biti pokriven hitnom helikopterskom medicinskom službom

P. N.

Sabina Glasovac / Snimio Sergej Drechsler

Sabina Glasovac / Snimio Sergej Drechsler

Cijela Zadarska županija, veći dio Šibensko-kninske županiji i pola Ličko-senjske županije ostali su bez ikakve pokrivenosti jer se nalaze na puno većoj udaljenosti nego što to zahtijeva pravilo zlatnog sata, rekla je zastupnica



Potpredsjednica SDP-a Sabina Glasovac ustvrdila je u utorak u Hrvatskom saboru da je jednako dostupna zdravstvena zaštita za stanovnike svih dijelova Hrvatske ustavna kategorija te da ministar Beroš svjesno laže kada kaže da će cijela Hrvatska biti obuhvaćena programom hitne helikopterske medicinske pomoći. 


“Ministar laže i to savršeno dobro zna. Cijela Zadarska županija, veći dio Šibensko-kninske županiji i pola Ličko-senjske županije ostali su bez ikakve pokrivenosti jer se nalaze na puno većoj udaljenosti nego što to zahtijeva pravilo zlatnog sata. Beroš zna da je upravo ovo područje možda najugroženije, no odlučio je da će područja s dosta otoka, rijetkom naseljenošću, starijim stanovništvom u Lici i u zadarskom i šibenskom zaleđu ostati bez Ustavom zagarantirane jednake dostupnosti zdravstvenih usluga”, rekla je Glasovac.


“Gdje je evaluacija pilot projekta koji je provođen 2015. godine? Na temelju kojih analiza i stručnih temelja je odlučio da dijeli građane na građane prvog i građane drugog reda, one koji će imati veću šansu za preživljavanje, jer će se poštivati zlatni sat, a zbog čega je odlučio jedan dobar dio Hrvatske obezvrijediti? Inzistiramo da se ova nepravda ispravi i da se osigura nova baza za područje Zadarske, Šibensko–kninske i pola Ličko-senjske županije kako bi se građanima ovog područja osiguralo pravo koje će imati i ostali stanovnici Hrvatske.”




Zastupnica i liječnica Andreja Marić upozorava kako ni Međimurje ni dio sjevera Hrvatske također nisu pokriveni ovim planom. 


“Očekujemo od ministra Beroša da posluša struku i sve one koji mu ukazuju kako promijeniti ovakvu sliku koju je zamislio. Naš prijedlog u mandatu SDP-ove vlade u 9. mjesecu 2015. dobro je krenuo. Međutim, s dolaskom HDZ-a na vlast pilot projekt je zaustavljen. Hitne slučajeve su preuzeli policija i vojska, a to nije, prema struci, po današnjim standardima hitne pomoći. Očekujemo od ministra da revidira raspored baza i heliodroma jer naši građani zaslužuju pravo na jednaku i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu ma gdje god živjeli”, rekla je Marić.


Mladen Tureček, predsjednik Udruge HELP, istaknuo je da postoji nekoliko problema projekta usluge helikopterske hitne medicinske službe. 


“Prvi su lokacije planiranih helikopterskih baza, drugi potreba da se pacijente iz helikoptera dodatno vozi u bolnicu kolima hitne pomoći. Treći, samo 4 helikoptera ne mogu pokriti cijelu Hrvatsku, već bi trebalo minimalno 5-8 dobro raspoređenih baza s helikopterima.”


Prema ovom planu ne može se sa svih aerodroma pokriti tzv. “zlatni sat”, koji je nužan za spašavanje života. 


“Zlatni sat podrazumijeva 20 minuta za dolazak do pacijenta, 20 minuta da ga se stabilizira na mjestu nesreće i još toliko da ga se transportira do bolnice. Onako kako je sada zamišljeno u Ministarstvu, neće biti pokrivena sva područja. Mi još nemamo pripremljenu potrebnu infrastrukturu koja bi trebala biti temelj ove usluge. Imamo li viziju, planove za dalje? Iskustva drugih zemalja kažu da se Hitna helikopterska medicinska služba koristi na 50-70 km od zračne baze, odnosno bolnice, radi postizanja „zlatnog sata“, a kod nas je to 137 km. Pacijenti bi se iz helikoptera trebali prevesti u bolnicu samo na kolicima, no za sada će se morati dovoziti bolničkim kolima, čime se gube dodatne dragocjene minute”, rekao je Turešek.


Ministarstvo, prema dostupnim podacima, za sada nema namjeru korigirati pozicije baza, osim izmještanje s Brača na neku lokaciju na kopnu do kraja 2024. godine, naglasio je Turešek. 


Govornici su zaključili kako je Hitna helikopterska medicinska služba nužna, ali bi Ministarstvo zdravstva prvenstveno trebalo poslušati savjete stručnjaka i preuzeti dobra iskustva drugih zemalja, uvesti dodatne baze i za cijelu Hrvatsku osigurati rad službe svaki dan, danju i noću, jer ugroza i bolest ne bira je li dan ili noć.