Eurozastupnik

Fred Matić: Hrvatska treba mijenjati politiku u odnosu na kontracepciju. Čak i Srbija stoji bolje od nas

Portal Novi list, Hina

Predrag Fred Matić / Foto Luka Stanzl/PIXSELL

Predrag Fred Matić / Foto Luka Stanzl/PIXSELL

Po dostupnosti kontracepcije Hrvatska je na 25. mjestu od ukupno 46 država obuhvaćenih studijom Kontracepcijski atlas



Hrvatska se po dostupnosti kontracepcije nalazi na 35. mjestu od ukupno 46 država obuhvaćenih studijom Kontracepcijski atlas za 2023. godinu te je hrvatski eurozastupnik Predrag Fred Matić ocijenio da to pokazuje da Hrvatska treba mijenjati svoju politiku u odnosu na kontracepciju.


Kontracepcijski atlas je publikacija o dostupnosti pobačaja u europskim zemljama, a izdaje ju Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava.


Istraživanje pokazuje jasan trend podijeljenosti i nejednakosti u dostupnosti kontracepcije između istočne i zapadne Europe, stoji u priopćenju hrvatskog europarlamentarca iz redova socijalista Predraga Freda Matića, koji je bio jedan od organizatora predstavljanja publikacije u Europskom parlamentu proteklog tjedna u Bruxellesu.




Hrvatska se nalazi u donjem dijelu ljestvice na 35. mjestu s 47,3 boda, što predstavlja pad od 12 bodova u usporedbi s 2020. godinom.


– Nažalost, očito je da ono što država sada čini u ovom području nije dostatno. Potrebno je hitno reformirati postojeći sustav koji će značajno proširiti prava građana i omogućiti adekvatan pristup kontraceptivnim sredstvima, jedino to može jamčiti ostvarenje zadovoljavajuće razine seksualnih i reproduktivnih prava, kazao je Matić (SDP/S&D).


Susjedna Slovenija je na devetom mjestu s 79,3 boda, a od Hrvatske po pitanju dostupnosti kontracepcije bolje stoji još i Srbija, koja ima 59,8 bodova i nalazi se na 20. mjestu.


Jedan od razloga za ovu situaciju u Hrvatskoj je i nedostupnost kontracepcije bez recepta te nedostupnost informacija o tome gdje uzeti kontracepcijska sredstva, stoji u priopćenju.


Hrvatska je ocijenjena lošije od drugih zemalja i zbog činjenice da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje pokriva troškove hormonske spirale samo u slučaju medicinskih indikacija, odnosno kao oblik liječenja bolesti, pojasnili su za Hinu iz ureda eurozastupnika.


Također, Hrvatska ne pokriva troškove kontracepcije za mlade osobe ni za ranjive skupine poput nezaposlenih ili osoba niskih primanja.


Kontraceptivne pilule u Hrvatskoj nisu dostupne bez recepta, a ginekolog može prepisati samo količinu za jedan mjesec, »što otežava život ženama i djevojkama koje dugo i često putuju ili idu na, na primjer, Erasmus razmjenu«, dodali su iz Matićeva ureda.