
Foto Luka Jeličić
Domovinski rat bio pravedan, obrambeni i oslobodilački, naglasio je Borislav Lapenda
povezane vijesti
Središnja svečanost obilježavanja 30 godina VRO Oluja počela je prije 10 sati na stadionu NK Dinara i na Kninskoj tvrđavi.
Prisutnima se prvi obratio Borislav Lapenda, predsjednik Udruge 4. gardijske brigade i legendarni Pauk.
– VRO bila je naš odgovor na višegodišnju okupaciju. To je bila veličanstvena operacija i unatoč svim poteškoćama s kojima smo susretali – mi smo pobijedili.
Do konačne pobjede u Domovinskom ratu dovele su nas sve naše bitke, a za sve 5. kolovoz ostaje zauvijek zapamćen kao Dan pobjede.
Uz branitelje na prvim crtama bojišnice ginuli su i brojni civili, žene, djece, starci. Lijepa naša stvorena je na žrtvi branitelja.
Bilo je i još ima pokušaja da se Oluja opiše kao genocid.
Svake godine u ovo vrijeme zasipaju nas raznim lažima, oni koji danas potiču huškačku retoriku, zanemarujući tko je bio agresor a tko žrtva, poručio je legendarni Pauk.
Lependa je kazao i kako je Domovinski rat bio pravedan, obrambeni i oslobodilački te kako je važno da tu istinu uče sva djeca u svim hrvatskim školama.
– Danas iz slobodnog Knina poručujem Srbiji i njihovu vodstvu da se konačno suoče sa svojom zločinačkom ulogom u ratu na ovim prostorima.
Želim poručiti onima koji žive u Hrvatsku a ne poštuju ovu zemlju, da napokon shvate i prihvate činjenicu, Hrvatska je samostalna i nezavisna, otvorena za sve ljude dobre volje ali spremna za braniti se ako to ikada zatreba. A nadamo se da neće, zaključio je Lapenda.
Ministri i saborski zastupnici u Kninu: Oluja je završni čin borbe za samostalnost
Ministri i saborski zastupnici okupili su se u utorak u Kninu kako bi obilježili 30. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije Oluja, povijesnog trenutka kojim je Hrvatska 1995. uspostavila suverenitet na okupiranim područjima te zauvijek promijenila tijek Domovinskog rata.
Saborski zastupnik Arsen Bauk (SDP) istaknuo je važnost vojnog mimohoda, ali i širi povijesni i politički kontekst operacije. Kao član saborskog Odbora za obranu, podsjetio je da je operacija “Oluja” bila završni čin borbe za hrvatsku samostalnost.
“Prije 30 godina, Republika Hrvatska je operacijom ‘Oluja’ uspostavila suverenitet na tada okupiranim područjima, tzv. sektorima Jug i Sjever. Dvije godine kasnije, mirnom reintegracijom Hrvatskog Podunavlja te dogovorom s Crnom Gorom oko Prevlake, zaokružen je teritorijalni suverenitet Republike Hrvatske. Što se tiče granice sa Slovenijom, to pitanje je i dalje predmet arbitraže, iako se o njemu danas manje govori”, istaknuo je Bauk.
Govoreći o stanju Hrvatske vojske danas, Bauk je pohvalio tehnički napredak i ulaganja u obranu. “Ono što smo vidjeli na mimohodu pokazuje napredak i sposobnosti Hrvatske vojske. Nabava u zadnjih 10 godina pokazuje ozbiljan tehnički iskorak. Nadam se da ćemo i za 10 godina moći pokazati još impresivnije kapacitete, i tehnički i kadrovski. Također, nadam se da će i temeljno vojno osposobljavanje privući veći broj mladih i probuditi interes za vojni poziv”, poručio je.
No, uz slavljenje vojne snage, Bauk naglašava da je izuzetno važno govoriti i o miru. “Nalazimo se usred turističke sezone, i da bi ona bila uspješna, moramo govoriti o miru, stabilnosti i sigurnosti. Možda bi bilo dobro da bude manje naglaska na rat, a više na mir jer to je ono što Hrvatskoj danas treba.”
Za kraj, komentirao je i izlazak bivšeg premijera Ive Sanadera iz zatvora. “Samo zbog onoga što je Milu Budaka maknuo u Lovincu zaslužio je dio oprosta kazne jer vidim da Plenković nema tu petlju”, rekao je Bauk.
Šipić (DP): Bez djece neće biti ni obitelji niti domovine
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić (DP) istaknuo je neprocjenjivu ulogu hrvatskih branitelja i važnost sjećanja na njihovu žrtvu. “Oluja je bila pobjeda nad pobjedama, ključni trenutak u obrani i stvaranju hrvatske države. Danas se s posebnim pijetetom prisjećamo svih onih koji su dali svoje živote za našu slobodu, za dobrobit sadašnjih i budućih generacija. Njihova žrtva nas obvezuje”, poručio je Šipić.
Habijan: Oluja je veličanstvena akcija. Šipić: Odvojiti ZDS iz 90-ih od onog ustaškog
Govoreći o demografskim izazovima, ministar je naglasio da su pozitivni pomaci nužni kako bi se sačuvalo ono što su branitelji izborili. “Bez djece neće biti ni obitelji ni domovine. To je naša zajednička misija”, rekao je.
Kovač (HDZ): Hrvatski narod pokazuje da zna biti velik i u borbi i u miru
Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač (HDZ) naglasio je važnost da se u trenucima slavlja ne zaboravi dostojanstvo, ali i tolerancija. “Ovo su dani slave, dani pobjede, dani tolerancije. Dani kada hrvatski narod pokazuje da zna biti velik, ne samo u borbi, nego i u miru. Budimo realni, nekada su ovakvi dani više služili interesima političara i onih na vlasti. Danas se stvari mijenjaju i sve više se okreću u korist onih koji su najzaslužniji – branitelja. Današnji dan je njihov dan”, izjavio je Kovač.
Gradonačelnik Knina Marijo Ćaćić zadovoljan je što su tisuće ljudi stigle kako bi zajedno obilježili Dan pobjede, Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
“Grad Knin je u potpunosti uređen i spreman za tako veliku proslavu, što nas posebno veseli. Već sada se vidi da je grad pun ljudi, a očekujemo i veći broj posjetitelja tijekom dana”, kazao je Ćaćić.