Uprava šuti

FOTO Dostavljači Wolta ogorčeni zbog naprasnih otkaza: “Osmane, vratit ćemo te na posao”

Siniša Pavić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Na novom prosvjedu pred zagrebačkim sjedištem Wolta ponovljeni stari zahtjevi, ali bez ikakve reakcije iz Uprave



Dostavljači Wolta, njih šezdesetak, danas su ponovo prosvjedovali pred zagrebačkim središtem tvrtke. Na prosvjedu su se i opet tražili da se ukinu agregatori, oni koji za potrebe platformi angažiraju dostavljače, no prosvjedovalo se i zbog dostavljača kojima je, tvrde iz inicijative, otkazana suradnja bez ikakvog objašnjenja, bez ikakvog pravilnika koji bi propisao tako drastičnu kaznu.


“Pravda za Osmana”


Prosvjednici tvrde kako su dostavljači poput Osmana skinuti s platforme zbog statusa napisanog u privatnim grupama društvenih mreža.


Foto galerija: Prosvjed dostavljača Wolta Foto: Davor Kovačević


Vikalo se pred zgradom Uprave: “Pravda za Osmana”, “Dignite plaćanje”, “Dajte nam pravilnik”, “Re-Wolt”, “Vratite isključene”, “Dolje agregatori”.




Tražilo se da generalni direktor Wolta za Hrvatsku Marin Šušnjar siđe među prosvjednike i odgovori na neke pitanja. Umjesto toga dobili su preko policije poruku da nitko neće sići, niti uprava misli koga primiti na razgovor.



“Nemojte misliti da je ovo njihova pobjeda. Jednu bitku smo dobili, dobit ćemo i drugu. Osmane vratit ćemo te na posao”, kazivala je prosvjednicima Katarina Peović, čelnica Radničke fronte, stranke koja se zauzela za radnička prava dostavljača.


Užasna situacija


– Radnici dostavljači ulaze u radni odnos u kojem isključivo digitalna platforma određuje, da tako kažem, pravila igre.


Apsolutno je nejasno po kojim pravilima su oni isključili neke od članova inicijative s platforme, a jasno je da su ih isključili samo zbog njihovog sindikalnog djelovanja i organiziranja.



Oni nemaju nikakva pravilnik po kojem bi opravdali to što su ljude isključili. Oni izmišljaju pravila u hodu, kazala nam je Peović.



Naglašava da se radnici iz trećih zemalja znaju naći u užasnim situacijama iz kojih uopće nemaju izlaza, jer ako se pobune protiv svog agregatora njih pak, kaže Peović, čeka praktički izgon iz zemlje.


– Radnička prava se moraju poštovati, i radnika stranaca i domaćih radnika. Ovo što sada imamo je potpuni lov u mutnom gdje se ogromni novci zarađuju, rekla nam je Peović prije nego je požurila u Sabor govoriti baš o ovoj temi.