Vrućine na početku proljeća

“El Niño i dalje traje”: Travanj je s temperaturama od 30 °C najtopliji otkad postoje mjerenja, što je razlog?

P. N.

Arhiva NL

Arhiva NL

Ovo je tipična situacija za ljeto kad se vrući zrak sa sjevera Afrike protegne prema srednjoj Europi



U iduća se dva dana nastavlja iznimno topao travanj, ali od srijede možemo očekivati nestabilnije i svježije vrijeme, uz pljuskove i grmljavinu.


“U ponedjeljak će u Slavoniji, Baranji i Srijemu prevladavati sunčano vrijeme, uz slab do umjeren jugoistočni i istočni vjetar. Najniža temperatura zraka od 9 do 12 °C, najviša između 28 i 30 °C. Uz mnogo sunčanih sati u središnjoj Hrvatskoj temperatura gdjegod na jugu i 31 °C. U Međimurju i Podravini povremeno će puhati umjeren južni i jugoistočni vjetar, drugdje vjetar uglavnom slab.


Sunčanog vremena neće nedostajati ni na sjevernom Jadranu i u Gorskoj Hrvatskoj. Ujutro mjestimice može biti magle, osobito na moru. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Najviša temperatura zraka između 21 i 25 °C, u gorju ponegdje i viša.




Podjednake vrijednosti i u Dalmaciji. Prijepodne će zapuhati do umjeren južni vjetar i jugo, pa će more biti mirno ili malo valovito, prema otvorenom dijelu i umjereno valovito. Uz većinom sunčano vrijeme vjerojatno će biti i pokojeg kupača.


Kupača će sve više biti i na krajnjem jugu Hrvatske, gdje će dominirati nebesko plavetnilo. Jutarnja temperatura zraka od 10 °C u unutrašnjosti do 15 °C na otocima, a najviša dnevna između 21 i 25 °C.”


Temperatura bez promjene


“Stabilni vremenski uvjeti nastavit će se još i u utorak, zatim u srijedu nestabilnije i svježije. Lokalni pljuskovi te grmljavina najvjerojatniji su u središnjoj i Gorskoj Hrvatskoj, no moglo bi ih biti i drugdje. Slab do umjeren južni i jugozapadni vjetar okrenut će u srijedu na sjeverni i sjeveroistočni.


Na Jadranu će nakon juga, na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana u srijedu zapuhati umjerena i jaka bura, a prema jugu sjeverozapadnjak. Prevladavat će sunčano vrijeme, samo će srijeda biti oblačnija i nestabilnija, lokalno uz mogućnost neverina. Temperatura zraka bez veće promjene.”, prognozirala je za HRT Kristina Klemenčić Novinc, dipl. ing. iz DHMZ-a.


El Nino i dalje traje


Klimatolog prof. dr. sc. Branko Grisogono navodi kako je ovo rekordan dio travnja otkad postoje mjerenja.


“Ovo je rekordan dio travnja otkad postoje mjerenja. A to se može očekivati i dalje jer El Niño i dalje traje, a plinovi staklenika koje čovjek proizvodi ne opadaju značajno. I dalje se betonira, asfaltira, postoje ratovi, eksplozije”, kazao je prof. dr. sc. Branko Grisogono za HRT.


Trebamo li se brinuti što nas čeka ovoga ljeta?


“Barem do šestog mjeseca trebamo brinuti kako će ići, jer drugu polovicu šestog mjeseca možda El Niño prijeđe u neutralnu fazu, a to bi onda značilo da bi nekako mogla biti normalnija druga polovica ljeta. Mi imamo tri, četiri, pet klimatskih područja, ovisi kako se kaže i kako se definira. Međutim, na svjetskoj razini porast temperature se nezaustavljivo diže i postoje neke projekcije koje kažu da bi ovo mogla biti druga najtoplija godina od kad postoje mjerenja, ali kažem, to su daleke projekcije, tek su prošla tri mjeseca i sedam dana, dodao je.


Zašto je u unutrašnjosti toplije?


O neobičnoj vrućini je za Dnevnik Nove TV govorio i meteorolog Darijo Brzoja.


“Ovo je tipična situacija za ljeto kad se vrući zrak sa sjevera Afrike sa Sredozemlja protegne prema srednjoj Europi, prema nama, zato imamo ovako visoke temperature. Ovaj put je to malo neobično jer se taj zrak u ovom dijelu godine nalazi baš samo na sjeveru Afrike. Ljeti ga ima malo više i nad Sredozemljem pa su takve situacije češće”, objasnio je Brzoja.


Dodao je i da je ”trenutno u unutrašnjosti toplije nego na moru zbog istog razloga zbog kojega je u jesen toplije na moru nego u unutrašnjosti – jer se more sporije zagrijava i sporije hladi, a kopno se brže zagrijava i brže hladi pa je i zrak uz kopno topliji nego što je trenutno na moru”.