“U ovom trenutku, nakon oštećenja, stadion ne zadovoljava uvjete i kriterije za održavanje natjecanja nacionalne ni međunarodne razine te ukoliko se u kratkom roku ne saniraju posljedice jakog nevremena, planirane utakmice HNK Hajduk i hrvatske nogometne reprezentacije se neće moći održavati na Gradskom stadionu Poljud”, kazao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina govoreći o zaključku kojim je Vlada prihvatila zahtjev Grada Splita za dodjelom sredstava.


Riječ je o infrastrukturi od nacionalnog interesa, podsjetio je premijer Andrej Plenković, stoga će Vlada za sanaciju štete stadiona Poljud nastale uslijed nedavnog jakog nevremena Gradu Splitu dodijeliti dva milijuna eura. Sredstva su osigurana u državnom proračunu za 2025. godinu i projekcijama za 2026. i 2027. na pozicijama Ministarstva turizma i sporta, a dodjeljuju se uz uvjet da se utroše u roku dvije godine.




Vlada je na sjednici izmijenila Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2023. – 2028. godine zbog, kako je pojasnila ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, stvaranja pravne osnove za sanaciju lokacija onečišćenih otpadom.


Otpad: Sanacija “crnih točaka”


Izmjenama se revidira popis i status “crnih točaka” te je planirano da se na području bivše tvornice vijaka TVIK, uz onečišćenje mazutom, doda na zahtjeve brojnih stanovnika Knina i okolice i onečišćenje tri lagune, kazala je ministrica.


Uklanjanje otpada koje nije uklonjeno nakon inspekcijskog postupka na lokacijama koje su u vlasništvu fizičkih ili pravnih osoba i na kojima je poznat onečišćivač smatra se zaštitom javnog interesa te se u Plan gospodarenja otpadom na listu prioriteta uvrštava šest lokacija – Gospić, Poznanovec, Samobor, Benkovac, Lovinac i Pazin.


Uvrštavanjem tih lokacija u Plan gospodarenja otpadom omogućit će se primjena članka 112. Zakona o gospodarenju otpadom kojim je određeno da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u ime RH provodi aktivnosti sanacije, pri čemu RH stječe založno pravo nad nekretninom na kojoj je izvršena sanacija do visine troškova sanacije.


“Prethodno je osigurano 30 milijuna eura od strane Fonda kako bi se ove sanacije izvele te je planirano financiranje u omjeru Fond 85 posto, a jedinice lokalne samouprave 15 posto”, poručila je Vučković.


Na sjednici je izmijenjen i Zakon o provedbi Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća iz 2017. o živi te je tako stavljena izvan snage Uredba iz 2008. godine, a s ciljem potpunog ukidanja uporabe žive u EU u pogledu primjene zubnog amalgama (plombe) i svih drugih proizvoda kojima je dodana živa.


“Proširuje se zabrana uporabe zubnog amalgama, odnosno žive u zubnom amalgamu, na sve skupine stanovništva EU i to od 1. siječnja 2025. te se uvodi zabrana izvoza, uvoza i proizvodnje zubnog amalgama”, rekla je ministrica zdravstva Irena Hrstić.