
DP-ov i HDZ-ov Domagoj Bilić treba još dva vijećnika za većinu
povezane vijesti
U Vukovaru se za dušu birača bore dvije desne političke opcije. Izrazita je netrpeljivost između bloka koji predvodi DP-ov kandidat za gradonačelnika Domagoj Bilić i liste Hrvatskih suverenista na čelu s Marijanom Pavličekom, ali i jedni i drugi se unatoč tome nadaju da bi im, u slučaju pobjede, nakon izbora pretrčali neki gradski vijećnici iz suparničkog tabora.
Jer, alternativa im je koaliranje sa srpskim strankama, SDSS-om i DSS-om, koje zajedno imaju četiri mandata, a to je za hrvatsku desnicu pravi politički tabu.
Bilić je u prvom krugu dobio 41,6 posto glasova, 406 više glasova nego Pavliček, te je objektivno favorit. Naročito zbog toga što na svojoj strani ima Vladu Andreja Plenkovića, čiji dužnosnici svakodnevno širom Hrvatske objašnjavaju biračima da je jedino racionalno glasovati za kandidate povezane s HDZ-om jer se samo tako osigurava prosperitet vlastitom kraju, budući da je Vlada ta koja raspolaže državnim proračunom.
O većini poslije izbora
No, gradonačelnik Bilić bi morao imati podršku Gradskog vijeća, bez nje bi mu malo značilo da je izravno izabran. U nedjelju su s njegove liste u Gradsko vijeće ušla četiri člana Domovinskog pokreta, troje ih je iz HDZ-a, a jedan vijećnik je HNS-ovac. Ukupno je to osam mandata, ali za većinu su im nužna još dva. Teoretski u obzir dolazi SDP-ov kandidat za gradonačelnika Kruno Raguž, koji Vukovar smatra žabokrečinom u kojoj vladaju klošari, ali on otklanja sudjelovanje u bilo kojoj postizbornoj većini.
– Ni pod cijenu života. U Gradskom vijeću ću se zalagati za naše Vukovarce, spreman sam podržati projekte važne za grad, ali neću biti dio nikakve većine, rekao nam je Raguž.
Dakle, Bilić bi kao gradonačelnik potrebne mu vijećnike morao potražiti ili kod Pavličekovih suverenista ili kod Srba.
– Nije još vrijeme za razgovor o formiranju većine u Gradskom vijeću. Čekam drugi izborni krug kako bih potvrdio svoju pobjedu, a nakon što budem izabran za gradonačelnika, sjest ću sa svim predstavnicima koji žele Vukovar budućnosti. Što se SDSS-a tiče, ne bih srpsku zajednicu u Vukovaru, koje ima u određenom postotku, poistovjećivao s tom strankom. Ne mislim da svi Srbi u Vukovaru podržavaju politiku SDSS-a. Ali, ponavljam, poslije pobjede ćemo sastavljati većinu u Gradskom vijeću i siguran sam da ćemo to učiniti bez problema, suzdržan je jučer bio DP-ov kandidat za gradonačelnika.

Davor Javorovic/PIXSELL
Znakovito je da Bilić nije unaprijed, kao što je to uoči izbora za Sabor učinio Ivan Penava, prekrižio mogućnost suradnje sa SDSS-om. Predsjednik Domovinskog pokreta mjesecima je prije parlamentarnih izbora govorio da su mu apsolutno neprihvatljivi SDSS i Možemo!
Zadnja crta obrane
Bilić, međutim, nije u poziciji da si to može dopustiti. Ipak, premda HDZ i HNS sigurno ne bi imali ništa protiv saveza sa SDSS-om u Vukovaru, koliko god sada Bilić bio zakopčan, malo je vjerojatno da bi Domovinski pokret na to pristao. Neprijateljski stav prema SDSS-u zadnja je crta obrane DP-a i nije zamislivo da baš u Vukovaru od nje odustane. Naravno, SDSS-u je jednako odbojan DP, na čiji je, uostalom, zahtjev izbačen iz Vlade, pa potpora dvojice njegovih gradskih vijećnika Biliću ulazi u sferu političke fantastike i izvjesno je da se neće dogoditi.
Ništa lakši korak za Domovinski pokret ne bi bilo ni partnerstvo s DSS-om, strankom nastalom odvajanjem pojedinih nezadovoljnika od SDSS-a, budući da je Penava obnašajući dužnost vukovarskog gradonačelnika 2018. čak tražio zabranu DSS-a.
Razlog je bila rasprava predsjednika DSS-a Srđana Milakovića na sjednici Gradskog vijeća, kada je ustvrdio da je »akcija Oluja bila etničko čišćenje Srba«. Penava ga je optužio da provodi velikosrpsku ideologiju i pozvao nadležne državne institucije da DSS stave izvan zakona. Je li sedam godina kasnije Domovinski pokret spreman udružiti se s Milakovićem i njegovim stranačkim kolegom u Gradskom vijeću Vukovara? Za pretpostaviti je da ni za to šanse nisu velike. Nekako je onda logično da Domovinski pokret i HDZ, ako Bilić postane gradonačelnik, planiraju privući minimalno dva suverenistička vijećnika i to pričom da je Vukovar svetinja koja je iznad svih partikularnih interesa.
Nacionalna koalicija
Pavliček, pak, niti ne skriva da priželjkuje raskol u predizbornoj koaliciji Domovinskog pokreta i HDZ-a, kako bi on, ako bude izabran za gradonačelnika, imao većinu u Gradskom vijeću.

Davor Javorovic/PIXSELL
– Prvi put su Hrvatski suverenisti, sa šest vijećnika, najjača politička opcija u Gradskom vijeću Vukovara. DP ih ima četiri, a HDZ tri. Kada će se slagati većina očekujem potporu svih vijećnika, a najviše bi mi odgovarale svjetonazorski slične stranke. Ima u Gradskom vijeću dovoljno demokršćanskih kandidata koji bi s nama bili većina. Pritom ne mislim na Domovinski pokret koji je dosad u više navrata izdao svoje birače, izjavio je Pavliček u utorak na konferenciji za novinare.
Ne bi njemu bila dosta tri HDZ-ova vijećnika, nedostajao bi mu za većinu još jedan. No, nije baš realno ni da bi HDZ ostavio u Vukovaru poraženi Domovinski pokret i priključio se Hrvatskim suverenistima. Jako bi se to moglo negativno odraziti na nacionalnu koaliciju te dvije stranke i upitno je koliko su utemeljeni Pavličekovi iskazi dobre volje prema lokalnim HDZ-ovcima.
Uglavnom, situacija u predstavničkom tijelu u Vukovaru spada među najzamršenije u Hrvatskoj i ponajviše će se pratiti po završetku lokalnih izbora.
Trajno zavađene srpske stranke
Za Marija Pavličeka bi još kompliciranije bilo dogovoriti se sa srpskim strankama, a trebali bi mu vijećnici obje, jer SDSS i DSS su međusobno trajno zavađeni. Nemoguće je da bi se pomirili kako bi desničaru Pavličeku pomogli da vlada Vukovarom.