Na hrvatskim grobljima i danas ima grobova i grobnica pripadnika agresorskih vojnih i paravojnih postrojbi zaostali iz vremena kada su dijelovi hrvatskog državnog teritorija više godina bili pod okupacijom srpskih agresora, a koji vrijeđaju osjećaje hrvatskih građana.


Jedan od najpoznatijih je onaj Vukašinu Šoškočaninu, vođi pobunjenih Srba koji je odgovoran za smrt 12 hrvatskih policajaca u Borovu naselju, u svibnju 1991.




U roku 30 dana od dana stupanja na snagu novog zakona, sva bi se postojeća oprema grobnog mjesta i spomen-obilježja koji nisu u skladu s njegovim odredbama, morala ukloniti.


Spomenici napisani ćirilicom, koji ne vrijeđaju moralne i nacionalne osjećaje građana, neće se uklanjati, ali oni koji vrijeđaju, neovisno jesu li napisani ćirilicom ili latinicom, bit će uklonjeni, nedvosmisleno je poručio Vladin predstavnik u saborskoj raspravi o zakonu.


Novi zakon o grobljima, donijet nakon 27 godina, na snagu bi trebao stupiti vrlo skoro, osmog dana od dana objave u Narodnim novinama.


Njime se po prvi put uređuje i status memorijalnih groblja za stradale u Domovinskom ratu, a upravljanje njima povjerava se Ministarstvu hrvatskih branitelja.


Uređuje se i prosipanje pepela pokojnika, praksa sve prisutnija u hrvatskoj stvarnosti. Način i mjesto za prosipanje pepela, propisat će jedinica lokalne samouprave.


Novi Zakon o grobljima donijet sa 80 glasova za, 35 suzdržanih i tri protiv.


Sabor je jednoglasno potvrdio sporazum hrvatske i kosovske vlade o uzajamnom priznavanju i zamjeni vozačkih dozvola, a drugo čitanje poslao zakonske prijedloge o izmjeni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, o pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske, o Centru za restrukturiranje i prodaju, o fiskalizaciji, o javnobilježničkim pristojbama, o odvjetništvu.


Svi prijedlozi i primjedbe iz saborskih rasprava dostavit će se predlagatelju da ih razmotri kod izrade konačnih prijedloga zakona.