
Reuters
Prema Eurostatu, Hrvatska je na dnu po prosjeku plaća, a na vrhu EU-a po iznosima poreza koji se plaćaju
povezane vijesti
- EK: Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu najniža u godinu i pol dana, maloprodaja u debaklu, stradat će kućni budžeti…
- EK: Crna Gora i Albanija najbliže članstvu, BiH nije u stanju imenovati ni pregovarača niti preuzeti milijardu euraa
- ReArm Europe u ozbiljnim problemima. Službena Europa se mora zabrinuti zbog moguće propasti plana naoružavanja
Izvršni potpredsjednik Europske komisije za gospodarstvo Valdis Dombrovskis jutros je dao intervju za N1 televiziju, pri čemu je naveo da je u svim zemljama eurozone inflacija trenutno oko 2 posto. Središnja banka će, kaže, nastaviti s oštrim mjerama, ali moraju postojati ciljane mjere oko visoke cijene energenata.
Na pitanje što misli rješavaju li se problemi u Hrvatskoj na pravi način, Dombrovskis odgovara kako su slični problemi u cijeloj Europi.
“Neki su neopravdano povisili cijene zbog eura i Vlada se hvata u koštac s time. Ali, moramo biti svjesni da postoji šira inflacija. Što se tiče mjera u pogledu energenata, EK je preporučio strukturiranje potpore dvostrukom razinom cijena. Hrvatska je uvela nešto prilično slično tome”, rekao je.
Ranije je izjavio kako je oko 70 posto mjera krivo izraženo, a sad je pojasnio da se to odnosilo na sve države članice i način na koji podupiru domaćinstva oko visokih cijena energenata.
“Doista, 70 posto mjera nisu ciljano strukturirane, zbog toga smo vodili pregovore s državama članicama. Želimo bolje, ciljane mjere. Puno smo fleksibilniji u tome da države mogu podupirati poduzeća i tvrtke, to je bio odgovor na koronakrizu, a onda i rat u Ukrajini. Sve se svodi na pronalazak prave ravnoteže, kako državne intervencije ne bi utjecale na konkurentnost i sprječavale razvoj tvrtki i poslovanja. Očito da to nije slučaj i da su potrebne intervencije u vremenu krize”, dodao je.
Prema Eurostatu, Hrvatska je na dnu po prosjeku plaća, a na vrhu EU-a po iznosima poreza koji se plaćaju. Dombrovskis kaže kako je važno vidjeti što se događa po pitanju konkurencije i produktivnosti.
“Rast plaća mora ići pod ruku s produktivnošću. Razvoj produktivnosti je manji u EU-u nego u SAD-u i drugim velikim ekonomijama. Moramo vidjeti kako to povisiti. Vidimo da dolazi do procesa konvergencije, da u nekim državama Srednje Europe, uključujući i Hrvatsku, dolazi do rasta produktivnosti u odnosu prema Zapadu Europe. Kad će Hrvatska dosegnuti razinu zapadne Europe? Teško je to predvidjeti, jer to ovisi o brojnim faktorima. Hrvatskoj su dostupni novci iz EU-a i Hrvatska je jedna od najvećih korisnica instrumenta”, dodao je.
Uspješno tehničko uvođenje eura i povećanje cijena su dva odvojena pitanja, smatra.
“Prelazak na euro događa se u kontekstu visoke inflacije. Važno je odvojiti to je li povećanje cijena opravdano inflacijom ili je netko iskoristio to za neopravdano dizanje cijena”, kaže.
Što se tiče minimalne plaće u zemljama članicama, Dombrovskis kaže kako EK donosi preporuke, a provedba ostaje na svakoj pojedinčanoj članici koja će sama odlučiti o tome, piše N1.