Odaziv očekivano slab

DIP: Do 16 sati na izbore izašlo 14,63 posto birača; GONG: Nema većih nepravilnosti

Hina

Hrvatin je izvijestio da izbori protječu mirno, a zasad su od Ravnateljstva policije obaviješteni samo o incidentu iz Petrinje, gdje je jedan birač vrijeđao članicu biračkog odbora te je protiv njega podignuta prekršajna prijava



ZAGREB – Do 16 sati na izbore za hrvatske predstavnike u Europskom parlamentu ukupno je izašlo 14,63 posto birača, odnosno njih oko 445 tisuća, najviše u Karlovačkoj, a najmanje u Međimurskoj županiji, izvijestilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP).


Branko Hrvatin, predsjednik DIP-a, rekao je za Hinu kako da su ti postoci bitno manji u odnosu na referendum o ulasku u Europsku uniju, kada je u ovo vrijeme oko 33 posto birača izašlo na birališta, no očekuje da će do zatvaranja biračkih mjesta taj postotak biti nešto veći.


Izvijestio je da izbori protječu mirno, a zasad su od Ravnateljstva policije obaviješteni samo o incidentu iz Petrinje, gdje je jedan birač vrijeđao članicu biračkog odbora te je protiv njega podignuta prekršajna prijava.




Kao i prema podacima o odazivu u jutarnjim satima, najveći odaziv zabilježen je u Karlovačkoj županiji, gdje je glasovalo 17,46 posto birača. Slijedi Virovitičko-podravska županija sa 16,99 posto birača i Požeško-slavonska županija s njih 16,69 posto.


U Međimurskoj županiji na birališta je izašlo 11,87 posto birača, a samo malo više u Zadarskoj županiji (12,30 posto) i Osječko-baranjskoj (12,77 posto).


Najviše je birača bilo u Karlovcu, oko 19 posto, potom u Gospiću, skoro 18 posto te Požegi i Pazinu, gdje je na izbore izašlo malo više od 17 posto birača.S biračkih mjesta koja su dojavila podatke, ukupno njih oko 84 posto, doznaje se i da je najmanji odaziv na izbore zasad u Zadru, gdje je bilo 11,63 posto birača, te u Splitu – 12,52 posto. U Zagrebu je na izbore izašlo 16,37 posto birača.

Pravo glasa na današnjim izborima ima 3.738.708 birača s prebivalištem u Hrvatskoj i 2.243 njih bez prebivališta u Hrvatskoj.


Izborni dan do 17,30 sati u Hrvatskoj i inozemstvu protječe bez dojava GONG-u o većim nepravilnostima tijekom prvih hrvatskih izbora za Europski parlament, sudeći prema pozivima građana u GONG koji dojavljuju manja kršenja izborne šutnje ili probleme birača bez valjanih osobnih iskaznica koji nisu upisani u popis birača.


U odnosu na kršenje izborne šutnje, GONG je zaprimio dojave građana o neprimjerenim SMS porukama poslanim u ime HDZ-a, HSS-a i SDP-a, kao i u crkvama tijekom misa.


Prijave su stizale i zbog postova na Facebooku kojima se promoviralo određene kandidate, priopćeno je iz GONG-a.


Potaknuti dojavama građana iz Zagreba, Imotskog i Župe Dubrovačke da pojedini članovi biračkih odbora, predloženi od strane HDZ-a, vode evidenciju tko je od njihovih članova glasao, GONG podsjeća da članovi biračkih odbora moraju obavljati isključivo aktivnosti propisane zakonima te uputama Državnog izbornog povjerenstva. Vođenje evidencije o izlasku birača na izbore može otvoriti mogućnost za nezakonit utjecaj na birača da glasa ili ne glasa, što je regulirano Kaznenim zakonom.


Na temelju dojava birača, GONG je identificirao problem osoba kojima je osobna iskaznica istekla nakon zaključivanja popisa birača, no nisu se našle na popisu birača iako su zatražile vađenje nove osobne iskaznice, te je o tome upoznao Ministarstvo uprave.


S obzirom na to da su lokacije nekih biračkih mjesta promijenjene u odnosu na prethodne izbore, što je dovelo do zbunjivanja birača, GONG poziva nadležna tijela da pravodobno obavijeste zainteresiranu javnost o takvim promjenama.


Što se tiče današnjeg referenduma o gradnji vjetroparka Zvirjak u sva tri naselja Općine Fužine (Lič, Fužine, Vrata), GONG je zaprimio prijavu udruge Eko Kvarner, podružnice Fužine, o tome kako su njihovi promatrači odbijeni s obrazloženjem da promatranje nije predviđeno Zakonom o referendumu. S obzirom na to da takvo tumačenje Zakona o referendumu predstavlja korak unatrag u demokratskom procesu jer je promatranje bilo dopušteno prije godinu dana na državnom referendumu o pristupanju RH EU, slučaj je prijavljen Državnom izbornom povjerenstvu, navodi GONG.


GONG zaprima neanonimne dojave građana o uočenim nepravilnostima na e-mail [email protected], telefon (01) 4825 444 te putem Facebook i Twitter profila.