30 godina Oluje

Detalji vojnog spektakla u Zagrebu 31. srpnja. Bit će pokazano novo naoružanje, ali politike i govora – neće biti

Tihana Tomičić

Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Mimohod u metropoli, a proslava u Kninu 5. kolovoza



Onog trenutka kad je postalo jasno da su se uredi premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića počeli uspješno dogovarati oko Zakona o obrani te rotaciji veleposlanika, bilo je jasno da neće biti problema ni oko organizacije proslave 30. godišnjice Oluje.


Osim što će vojno-redarstvena akcija kojom je 1995. godine Hrvatska oslobođena, biti kao i uvijek 5. kolovoza obilježena u Kninu, ove godine u Zagrebu će se 31. srpnja održati i veliki vojni mimohod.


Spomen braniteljima


Taj mimohod neće biti samo spomen Oluji i braniteljima, nego i podsjetnik na kapacitete i snagu Hrvatske vojske, koja svakim danom jača s obzirom na to da izdvajanja za obranu, u skladu s politikom NATO saveza i EU-a, rastu s 2 na 2,5 posto BDP-a Hrvatske.




Zagrebačka Vukovarska ulica, koja je dovoljno dugačka i široka da primi i HV-ove tenkove i druga vojna vozila, ali i posjetitelje kojih se očekuje na tisuće, glavni je dio trase kojim će proći mimohod.


I ove godine, kao i 2015. kad je također održana slična vojna smotra na 20. godišnjicu Oluje, spektakl će osmisliti i režirati Krešimir Dolenčić, hrvatski redatelj koji je već sudjelovao u cijelom nizu drugih sličnih masovnih manifestacija.


Prema onome što je dosad od detalja poznato, građani će na mimohodu moći vidjeti i svo novo naoružanje kojim raspolaže vojska, od oklopnih vozila i tenkova Bradleya i Leoparda na zemlji, do aviona Rafalea koji će nadlijetati Zagreb, te novih vojnih dronova Bayraktar.


Uz Rafale, u Zagrebu će biti i Krila Oluje, kao i helikopteri Black Hawk i Kiowa Warrior, ali i kanaderi, jer osim MORH-a u organizaciji sudjeluju i MUP i civilna zaštita.


Konkretno, građani će moći vidjeti dva tenka Leopard koji su dosad dostupni Hrvatskoj vojsci, a ukupno se očekuje oko 500 motoriziranih vojnih i policijskih vozila, te 40-ak letjelica. Predstavit će se svi ešaloni Hrvatske vojske.


Poziv je upućen i NATO saveznicama, a dosad je dolazak potvrdilo sedam predstavnika, moguće dotad i više.


Scenarij proslave je na neki način neutralan – nema nikakvih kontroverznih izvođača ili slično.


Dapače, ministar Ivan Anušić potvrdio je da će himnu izvoditi zbor Ivan Goran Kovačić uz orkestar Oružanih snaga RH, i to je zapravo sve od planiranoga programa.


Naime, nisu predviđeni govori ni poseban program osim kratkog otvorenja, iako će na mimohodu biti cijeli vojni i državni vrh, uključujući i predsjednika Republike Zorana Milanovića, te naravno premijera Andreja Plenkovića, ministra obrane Anušića i drugih.


Intenzivne pripreme


Pripreme već intenzivno traju, te se pripadnici HV-a intenzivno pripremaju na poligonu u Udbini, a zračne snage i pješaštvo na Plesu. Priprema se i Grad Zagreb, koji mora osigurati infrastrukturu za sve – trasa kretanja bit će ista kao i 2015., od vojarne Croatia prema sjeveru, zatim Avenijom Marina Držića sve do križanja s Vukovarskom ulicom. Smjer kretanja i početak samog mimohoda bit će od križanja Vukovarske i Držićeve prema Savskoj ulici, do Slavonske avenije pa natrag, a bit će postavljene i dvije pozornice, odnosno točke gdje će se održavati program, na Trgu Franje Tuđmana te kod Spomenika Domovini. Tribine su predviđene za uzvanike, a građani će moći biti bilo gdje duž trase.


Trasa mimohoda bit će duga 2.300 metara, a njome će proći 480 borbenih i neborbenih vozila te 3.000 vojnika.


Procjena je da će se okupiti više desetaka tisuća građana koji žele vidjeti novo naoružanje, a ujedno i u Vukovarskoj ulici, koja ima simbolično značenje i gdje 18. studenoga građani pale na tisuće svijeća u spomen na branitelje, iskazati poštovanje prema svim poginulim hrvatskim braniteljima tijekom Domovinskog rata.


U svojim izjavama za medije, ministar obrane Ivan Anušić rekao je da građani mogu očekivati megaspektakl, najbolju vojnu paradu dosad.


Ministar zasad nije otkrio koliko će sve to koštati, kaže tek da se znaju okvirni troškovi i da će sigurno biti skuplje od mimohoda 2015. – tada je to koštalo više od milijun i pol eura, no sada će brojke sigurno biti znatno veće.


U MORH-u međutim još nemaju točan iznos troška jer se na samoj organizaciji još intenzivno radi.


Premijer Andrej Plenković rekao je prošloga tjedna na sjednici Vlade da pripreme za mimohod i Oluju idu jako dobro, te će se sve dovršiti na vrijeme.