Šef HZJZ-a

Capak: Imamo plan, zabranit ćemo energetska pića maloljetnicima

Portal Novi list

Foto Sanjin Strukic/PIXSELL; Jan Kopřiva on Unsplash

Foto Sanjin Strukic/PIXSELL; Jan Kopřiva on Unsplash

Paralelno se ide s ograničenjima prodaje i to će za nekoliko tjedana biti riješeno, najavljuje Krunoslav Capak



Nakon Slovenije i Hrvatska je zabranila energetsko piće Prime zbog nedopuštenog sastojka – L-teanina. Ovaj sastojak nije dopušten u bezalkoholnim pićima u EU. L-teanin je aminokiselina koja se nalazi u čajevima. Ima ga posebno zelenom čaju, a problem je u tome što u kombinaciji s visokim razinama kofeinom u energetskim pićima može pojačati učinke kofeina.


Ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije komentirao je koje će poteze poduzeti u vezi s energetskim pićima s nedopuštenim sastojkom.


“Tijekom dana već su objavljene preporuke o štetnosti energetskih pića i nikotinskih proizvoda, nakon toga realiziran je sastanak, tijekom dana uputili smo dopis DORH-u da s obzirom na moguću prisutnost žurno provode inspekcijske nadzore te u slučaju da se detektira postojanje takvih sastojaka, zabrane njihovu uporabu, uklone ih s tržišta i narede povlačenje s tržišta”, rekao je Beroš.


Prodaja putem interneta




Dodao je: “Tražimo pravnu mogućnost i prikladnu i adekvatnu sukladno EU regulativi da ograničimo upotrebe takvih proizvoda koji su za građane štetni.”


Kakav plan imaju pojasnio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak u razgovoru za Dnevnik Nove TV. Uvode se, naime, ograničenja kad je riječ o energetskim pićima. Budući da se Prime s L-teaninom i slična pića inače ne mogu naći u trgovinama, kako ih onda djeca nabavljaju?


“Očito je da se trgovina odvija pretežno preko interneta i zbog toga u našim ograničenjima, koja zahtijevaju neke intervencije u zakonu i za to nam treba vremena, mislimo predvidjeti i elektroničke medije, dakle ograničenje reklamiranja za osobe mlađe od 18 godina”, rekao je Capak za Dnevnik Nove TV.


Kakav im je plan?


Osvrnuo se na napitak Prime s L-teaninom.


“Što se tiče situacije s Primeom, ne radi se o štetnom proizvodu, nego o proizvodu koji sadrži sastojak koji nije dopušten za bezalkoholno piće u EU-u i zbog toga se povlači. Imamo plan ograničiti energetska pića i na tome se radi, što znači zabrana prodaje maloljetnicima, zabrana usmjeravanja reklamiranja na maloljetnike.


Naši podaci pokazuju da je zapravo redovitost konzumacije u tim najmlađim dobnim skupinama najveća i zbog toga provodimo edukaciju. Paralelno se ide s ograničenjima prodaje i to će za nekoliko tjedana biti riješeno”, dodaje.


Što s nikotinskim vrećicama?


Na pitanje što je s nikotinskim vrećicama i koliko ih mladi koriste, Capak odgovara:


“Nikotinske vrećice štetne su za zdravlje. Jedna vrećica sadrži količinu nikotina koja je inače sadržana u cijeloj kutiji cigareta. Radi se o sintetskom nikotinu. Naši podaci pokazuju da taj proizvod kola među maloljetnicima.


Plan je da upozorenjima koje objavljujemo na našoj stranici nastojimo utjecati da se proizvodi ne konzumiraju, a zabranu je teško donijeti zato što je to nedefiniran proizvod.


Nije ni duhanski proizvod, a ni hrana jer se ne guta, nego se stavlja na sluznicu usta. Zbog toga je vrlo teško definirati proizvod i način na koji ga zabraniti. Na tome se radi, naći će se pravno rješenje da se taj proizvod ograniči za osobe do 18 godina”, poručuje Capak u razgovoru za Dnevnik Nove TV.