Photo: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
Presumpcija nevinosti ne postoji, postoji presumpcija krivnje i jedan linč javnosti bez ikakve podloge, rekao je Roić
povezane vijesti
Županijski sud u Zagrebu donio je rješenje o ukidanu istražnog zatvora za Gorana Roića, sada već bivšeg ravnatelja Klinike za dječje bolesti Zagreb koji je zajedno s donedavnim ministrom zdravstva Vilijem Berošem osumnjičen u aferi mikroskopi.
Kako se doznaje na sudu, u odnosu na Roića ispitani su svi svjedoci, a kako je sada već bivši ravnatelj bolnice u zagrebačkoj Klaićevoj ulici u međuvremenu razriješen dužnost, više ne postoji opasnost od ponavljanja kaznenog djela.
“Nažalost, osvijestio sam da presumpcija nevinosti ne postoji. Postoji presumpcija krivnje i jedan linč javnosti bez ikakve podloge. Međutim, jedva čekam da se sve to rasvijetli. Naravno da ne mogu pričati o detaljima, izjavio je Roić.
Dodao je kako jedva čeka vidjeti svoju obitelj, zagrliti ih, ispričati im se što postoji i što su morali ovo doživjeti.
– Nadam se, kada ovo sve prođe, da će me netko imati hrabrosti pogledati u oči i ispričati se za sve ovo. Naravno da sam uvjeren u to, živim za taj trenutak. Imam biološku obitelj, a imam i drugu obitelj, Klaićevu bolnicu na koju sam ponosan, u koju sam uložio cijeli život i karijeru, a i u novu nacionalnu dječju bolnicu. Međutim, ne sumnjam, budućnost bolnice je u sigurnim rukama i sigurno zacrtana, a meni je to najbitnije u ovome trenutku, kazao je među ostalim Goran Roić, javlja Jutarnji list.
U ponedjeljak navečer iz pritvora je, nakon što je u odnosu na njega ispitano svih sedam svjedoka, pušten i donedavni ministar zdravstva Vili Beroš.
U jednomjesečnom istražnom zatvoru još uvijek se nalaze sinovi zasad pravosuđu nedostupnog Hrvoje Petrača, Novica i Nikola Petrač, a kojima je pritvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela. Uz te stavke, njihovom ocu je određen pritvor i zbog opasnosti od bijega s obzirom da nije dostupan hrvatskim vlastima.
Po zahtjevu europskih tužitelja pritvor je određen i Tomi Paviću iz krapinske podružnice HZZO-a.
Nakon što je Uskok u petak objavio da su uhitili Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali, EPPO Beroša tereti za primanje mita.
Uskok, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, dok je europska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, “dodatno pogoršao situaciju”.