Razgovor s kandidatkinjom Možemo!

Benčić: ‘Ostajemo brana desnici. Nećemo dozvoliti da razni imovinski pokreti i klerikalci poput Mosta uđu u Vladu’

Tihana Tomičić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Nama su za 300 posto zadnji puta pogriješili u anketi. Dakle, triput su nas podcijenili, kaže Benčić



Koordinatorica platforme Možemo! i kandidatkinja te stranke za premijerku Sandra Benčić ostala je u ovoj kampanji tvrdo na stavu da je Možemo! glavna brana desnici, i to ne samo HDZ-u, ali s obzirom na moguće postizborne kombinacije, mi smo u ovom razgovoru inzistirali na odgovoru koji su modusi podrške vladi Zorana Milanovića, ako SDP ipak osvoji relativnu većinu na izborima 17. travnja.


Upravo smo čuli prijedlog predsjednika Zorana Milanovića koji govori kako planira formirati ideološki neutralnu vladu, i da se ne čudi što se vi izjašnjavate protiv toga jer se predstavljate kao brana protiv desnice…


– Hvala mu na tome.


Nikad, pa ni tad!




U redu, ali on kaže i da ćete nakon izbora drugačije govoriti, jer će zaista biti ključno pitanje postavljeno onako kako ga on postavlja – hoće li proći HDZ, ili svi drugi zajedno postizborno protiv HDZ-a. Možete li i nakon 17. travnja ostati brana protiv desnice?


– Mi smo se jasno odredili jako davno, još u lipnju prošle godine kad je predsjednik Milanović još uvijek bio samo predsjednik Milanović, a to je da izlazimo na izbore samostalno, da možemo ići u točkaste koalicije, kao što i jesmo išli s Hoćemo pravedno i Srđ je grad, i da smo postizborno spremni formirati vladu od centra na lijevo. To je tako i danas. To znači stranke centra, stranke lijevo okupljene uz SDP i naravno RF, ako prođu prag. Što se tiče bilo kakve desnice u Vladi, mi smo jasni – mi takvu Vladu nećemo podržati. Nećemo dozvoliti da razni »Imovinski pokreti« ili klerikalci poput Mosta uđu u Vladu. Ne samo zbog nekog principa lijevo – desno, ali naravno primarno zbog toga. Pogledajte: Mario Radić koji je stvarni šef DP-a najavio je da su za privatizaciju 20 posto HEP-a – jasno nam je zašto, znamo tko je taj koji će kupiti tih 20 posto.


Ovdje moramo spominjati Pavu Vujnovca ili nije ni potrebno?


– Da, spomenimo ga, pa neka tuži, kao što me tuži i Petar Pripuz. Plus, Radić se u debati založio za privatizaciju državnog poljoprivrednog zemljišta, a znamo tko bi to kupio.


Tko? Opet Vujnovac?


– Sam Radić. Dečki su si to lijepo zamislili. Takve da mi pustimo u Vladu? Nikad, pa ni tad!


Pa ni u manjinsku Vladu, da zajedno iz parlamenta podržite vladu Zorana Milanovića i SDP-a?
– Oni u Vladi, nema šanse. Jedina opcija koja postoji kao alternativna, jest opcija manjinske SDP-ove vlade, dakle da SDP s koalicijskim partnerima ima svoju vladu, a da mi i svi drugi koji hoće skinuti s vlasti HDZ iz parlamenta podrže takvu Vladu. Ali desnice u Vladi koju mi podržavamo neće biti.


To je Milanović i najavio kad je pobrojio svoje suradnike, nestranačke, kako kaže.


– Da.


Foto Davor Kovačević


Ali iz parlamenta bi ih, uz vas, podržala i desnica.


– To je onda do njih, to više tada nije do nas. Ako im je do rušenja HDZ-a, hajde da vidimo. Ali mi nikada nećemo podići ruku za desnu Vladu i da, mi jesmo na ovim izborima brana desnici. Kao što se ljevica nikad nije smjela dovesti u poziciju da uopće otvara ta vrata. Nakon izbora treba maksimizirati suradnju.


Svatko se bori za sebe


Tko otvara ta vrata? Milanović, koji je svojom kandidaturom za premijera i vašu kandidaturu za premijerku »oštetio«?


– Ne zamjeram ja to, svatko se bori za sebe, nema on nikakvu dužnost na to paziti. Ja sam samo smatrala da je uz kandidaturu za premijera, trebao dati ostavku na mjesto predsjednika.


Kakav scenarij vidite nakon 17. travnja, što se uloge predsjednika Milanovića tiče? Imate li povjerenja da Milanović neće koristiti maksimalni rok od 60 dana za povjeravanje mandata za premijera, čak i ako netko ranije dođe sa 76 potpisa?


– Poučena iskustvom, svi scenariji su mogući. Ali ne, zbilja ne vjerujem da bi se išlo tako kršiti eksplicitne odredbe Ustava. Tko dođe sa 76 potpisa, mora biti taj. Ali, zaista mislim da HDZ nema ni blizu 76.


Kako vidite aktualnu polemiku Butković – Milanović, s tezom da je predsjednik ruski igrač?


– Ne znam, neka se istraži, ali sumnjam. To je klasična retorika HDZ-a, zamjena teza. A posebno me to iritira kad čujem iz njihovih usta – pa HDZ je ruski igrač! Još 2020. sam se raspravljala s njima u Saboru oko Agrokora, rekla sam pa ne možete to pustiti u ruske ruke, a Andrej Plenković mi je rekao: »Što? Da diskriminiram po nacionalnoj osnovi.« A znamo da Rusi nisu kupovali samo zbog ekonomske logike, nego i zbog širenja svog političkog utjecaja. Sjetimo se što su radili na Lošinju, gdje je bila baza ruskog kapitala. Pa tko je Vujnovcu ostavio cijelo tržište plina kad je bio ekskluzivni zastupnik za Gazprom? Pa time su ga stvorili! Druga stvar, ako je točno ono što piše u objavljenim porukama, Oleg Butković je trgovao utjecajem evidentno, zaposlio je osobe u firmi koja direktno ovisi o njegovom ministarstvu, i ja očekujem da Uskok pokrene istragu. Dakle, samo tražimo da se sve istraži.


Foto Davor Kovačević


Triput su nas podcijenili


Ankete kažu da Možemo dobiva 9 mandata, je li to ispod očekivanja?


– Samo da objasnim, nama su za 300 posto zadnji puta pogriješili u anketi. Dakle, triput su nas podcijenili. Sada ćemo imati veći broj mandata nego ankete prikazuju, i bit će točno tako kako planiramo – da udvostručimo broj mandata u odnosu na 2020., čak i malo preko toga.


To bi bilo najmanje 10?


– Da, deset, plus jedan do dva.


Koliko vam otežava situacija u samom Zagrebu, ipak su mnogi nezadovoljni rješavanjem problema u glavnom gradu?


– »Mnogi nezadovoljni«, idemo to raspakirati – tko su ti mnogi? Po našim internim istraživanjima pokazalo se da je za svaku gradsku politiku, uključujući gospodarenje otpadom, bilo preko 50 posto podrške građana. I za najteže odluke, dakle. Recite mi za koju Plenkovićevu politiku je podrška iznad 50 posto? Ono što je sigurno utjecalo i utjecat će na rezultate jest da je grad podijeljen na tri jedinice, pri čemu ona koja je prije bila centar Zagreba više ne postoji. Zagreb je rascjepkan da se umanji naš izborni utjecaj, to je jasno.


Kako to da u ove četiri godine niste uspjeli drugi dio terena u Hrvatskoj malo bolje pokriti?


– Nije da nismo, ali mi postojimo pet godina, i ne možemo imati infrastrukturu kao stranke koje postoje od 1990.


Snažni smo iznutra


Možda je problem u tome što vas se doživljava malo »sektaški«?


– Zar ćemo kao HDZ, idemo svi, 200.000 članova, a svaki drugi da se uključi zbog osobnih interesa?! Pa to ne dolazi u obzir, mi to ne želimo, na to pazimo. Drugo, upravo na tome što stranku gradimo polako, ali sigurno, snažni smo iznutra, nemamo poremećaje kakve imaju druge stranke. Mnogi su to pokušali, ali su bivali uništeni u par godina. Na to pazimo, ne radimo to slučajno. I još jedna bitna stvar, mi imamo kontinuitet rasta – ako poduplamo broj mandata u Saboru, to je politički, ali i financijski važno. Dosad smo potrošili 390.000 eura, do kraja kampanje to će biti pola milijuna eura, a SDP je samo dosad potrošio preko milijun eura. Mi se ne možemo s tim uspoređivati. Ali to pokazuje još nešto, pogledajte naše donatore, to su male donacije, od 2 do 50 eura, a na vlasti smo u Zagrebu dvije i pol godine – dakle, kako mi upravljamo, kod nas nema velikih firmi s donacijama, i to je dokaz da se nikome ne pogoduje. To je dokaz da nema korupcije, da nema pogodovanja nikome. Nego imamo veliki broj građana koji su spremni dati iz svog džepa poneki euro.


A koliko se teško othrvati populizmu? Grad Zagreb daje odjednom besplatni prijevoz umirovljenicima, pokreću se baš sad veliki novi projekti…?


– Sve to smo kao cilj imali još u programu za prošle lokalne izbore, kao i sve kapitalne projekte, ali kako znate procedure su dugotrajne i tek sad može krenuti realizacija Paromlina i drugih. Mi smo prvu godinu samo krpali to zlo od proračuna koji je bio ostao iza Bandića, sjetite se. Ali ionako se to tako tumači, kao predizborno. No, sve su to stvari koje su u procesu.


Čistili ste »bandićevce«. Ali sad je vaša struktura preuzela sve.


– Hajde recite mi, koliko pročelnika ima Možemo!? Jedan jedini je iz naše stranke, i to pročelnik za IT, koji je ostavio uspješnu firmu da bi došao u javnu upravu.


Hoće li na ovim izborima ipak ključna za uspjeh ljevice biti samo antikorupcijska retorika?


– Ljudima je dosta – smeta im korupcija, a smeta im i kako žive, a žive loše. I pritom im se HDZ-ovci smiju u lice. Kradu i smiju im se u lice, pa toga je ljudima dosta. Još im govore da su ludi i da nije istina da loše žive. Osjeća se da u ljudima vrije, jer su poniženi.


Fućkaš vlast ako ne štiti javno dobro


Kakva su očekivanja za 8. jedinicu?


– Imamo jedan do dva mandata sigurno u 8. jedinici.


Može li vam štetiti što se stekao dojam da je Možemo! u Istri bio dosta protiv investicija? U Puli ste dobrovoljno napustili vlast zbog toga.


– Bili smo protiv investicija protiv kojih su bili i građani. Mi nismo protiv raznih turističkih, privatnih investicija – jedino protiv onih gdje se izravno pogodovalo privatnim investitorima, na štetu javnog dobra. Da, mi smo se u Puli odrekli vlasti jer fućkaš vlast ako ne možemo štititi zajedničko javno dobro. To je naš temeljni program. Koliko bismo se mi kompromitirali da smo stali na stranu onoga koji ugrožava pomorsko i javno dobro?! Kako, ako se stalno zalažemo za drugačiji način upravljanja? Da je taj isti investirao malo dalje od plaže i pomorskog dobra, nema problema. U Puli ima toliko starih hotela i zgrada, da to netko hoće staviti u funkciju, to da, super, zašto ne. Ali ovako – nema šanse.