Mračna prošlost

Bauk već pet godina od ministra traži zabranu splitske proslave 10. travnja. Pokušao je to bez uspjeha i prošle srijede

Dražen Ciglenečki

Foto P. Macek / I. Cagalj PIXSELL

Foto P. Macek / I. Cagalj PIXSELL

Kraus najavljuje da će predstavnici Židova ponovo bojkotirati državnu komemoraciju u Jasenovcu, koja se održava 24. travnja



ZAGREB – Arsen Bauk je u srijedu u Saboru pet minuta za iznošenje stajališta zastupničkoga kluba potrošio na poziv ministru Davoru Božinoviću da zabrani nedjeljnu proslavu HOS-a u Splitu, jer se tamo iz godine u godinu veliča NDH.


Na njegov je govor reagirao jedino Hrvoje Zekanović tvrdeći da Bauk živi u prošlosti, Božinović nije poslušao SDP-ovog zastupnika, a ministar Tomo Medved je na HOS-ov skup poslao izaslanika Matka Raosa koji je tamo rekao da današnje Hrvatske ne bi bilo bez NDH. Bauk je tako dobio dodatne argumente za svoj zahtjev.


– Već sam 2017. od ministra unutarnjih poslova zatražio da, sukladno članku 14. Zakona o javnom okupljanju, to zabrani. I prije pet godina su za to bile ispunjene sve pretpostavke. Stoga se čudim sadašnjem čuđenju. Dugo je već jasno da se tamo okupljaju zbog 10. travnja 1941., a ne 10 travnja 1991., jer se tog datuma nije ništa dogodilo. Ta postrojba HOS-a »Rafael Boban«, čije osnivanje oni obilježavaju, nije postojala prije studenog 1991. Riječi vladinog izaslanika u nedjelju potvrdile su sve što govorim, ali doista ne znam što će s tim skupom biti iduće godine, rekao nam je Bauk.


Vijenac i svijeća




Inače, nije prvi put da je netko iz Ministarstva hrvatskih branitelja bio tamo, 2018. je Medvedov izaslanik bio državni tajnik Ivan Vukić. Slušao je tom prilikom Skejinu ocjenu da je s NDH »ostvaren stoljetni hrvatski san o slobodi«, kao i da je ustaški zapovjednik Boban bio »jedan od najčasnijih i najhrabrijih hrvatskih vojskovođa«. Govorio je i Vukić, uglavnom o rješavanju problema braniteljske populacije. Raos je, međutim, priopćili su u nedjelju iz Medvedovog resora, trebao samo položiti vijenac i zapaliti svijeću, nije bilo predviđeno da stane pred mikrofon. Raos je, dakle, na vlastitu ruku povukao poveznicu između aktualne Hrvatske i NDH. Naknadno se Ministarstvo hrvatskih branitelja ogradilo od njegovih riječi. Na to se jučer pozvao potpredsjednik Vlade Boris Milošević.


– Tu izjavu osuđujem i smatram da je sramotna, suprotna Ustavu, a Vlada se od nje ogradila, kazao je Milošević novinarima.


Njih je zanimalo i što je s inicijativom Ognjena Krausa, predsjednika Židovske općine Zagreb, koji je još početkom prošle godine predložio izmjene Kaznenog zakona, kako bi se moglo sankcionirati javnu uporabu ustaškog znakovlja i pozdrava.


– Moj stav znate, trebalo bi pooštriti pravne propise koji to reguliraju, a u Vladi ćemo razgovarati kako to najbolje učiniti. Ja sam radio sve što sam mogao i mislim da smo postigli određeni napredak. Nažalost, ne možemo to riješiti lomljenjem preko koljena, nego razgovorom svih aktera kako bismo došli do što šireg političkog konsenzusa, kazao je Milošević.


Ponuda SDP-a


No, »razgovarat ćemo« je Kraus već puno puta čuo, ali nikakav pomak nakon toga nije slijedio. Neće ga u smjeru izmjena koje Kraus zahtijeva niti biti jer je premijer Andrej Plenković u više navrata rekao da su ustaški simboli zabranjeni i prema sadašnjem zakonodavstvu. Zato Kraus najavljuje da će predstavnici Židova ponovo bojkotirati državnu komemoraciju u Jasenovcu, koja se održava 24. travnja.


Napravili su to dosad dosta puta, ali bez opipljivog učinka. Jedan je od razloga nevoljkost SDSS-a da snažnije pritisne predsjednika Vlade u vezi s »Krausovim zakonom«. SDSS, za razliku od predsjednika Židovske općine Zagreb, ima neke druge prioritete i nastoji prvo njih realizirati dok su važan dio parlamentarne većine. Kraus je to s vremenom shvatio i prije dva mjeseca je odlučio pomoću oporbe pokušati progurati svoju zakonsku inicijativu. Međutim, tu je također došlo do određenog zastoja.


– Mi ćemo napraviti u Saboru sve što se dogovorimo s Krausom, što on smatra da je potrebno, rekao nam je jučer predsjednik SDP-a Peđa Grbin. Njegova stranka bi u svakom trenutku mogla uputiti u saborsku proceduru prijedlog izmjena Kaznenog zakona, a o njemu bi se potom raspravljalo najkasnije za 60 dana. Ali, Kraus možda oklijeva upaliti zeleno svjetlo SDP-u svjestan da ta rasprava ne bi rezultirala promjenom KZ-a na način na koji to on želi, da je to bez privole Plenkovića u konačnici ionako nemoguće.


Veličanje fašističke ideologije


Ako se može suditi temeljem dosadašnjeg odnosa Vlade prema ovoj proslavi, malo je vjerojatno da će ona biti zabranjena. Kao što SDP-ov Arsen Bauk ističe, javna je činjenica da je njezina svrha obilježavanje nastanka NDH. Glavni organizator Mato Skejo i prošle je godine spominjao »našu braću koja su položila život za NDH« i žalio se da se u suvremenoj Hrvatskoj »progoni za dom spremne domoljube«. Svoje je obraćanje tada Skejo završio uzvikivanjem »za dom«, na što su mu prisutni odgovarali »spremni«.