Željka Markić lagala je sinoć u HTV-ovu ''Fokusu''

Barić: Laž je da istospolni partneri u Hrvatskoj imaju sva prava

Siniša Pavić

Partneri u istospolnim zajednicama trenutno u RH nemaju ni jedno praktično pravo TIJEKOM svog zajedničkog života jer oba navedena prava - pravo na uzdržavanje i pravo na diobu imovine - realno postaju aktualna tek po raspadu bilo koje, pa tako i ove zajednice. Stoga nije istina da su već danas u RH građanska prava istospolnih partnera zaštićena na zadovoljavajućoj civilizacijskoj razini, ističe pročelnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić



ZAGREB – Odluka čelništva HRT-a da na pitanju referenduma forsira svoja pravila i izvještačenu jedankopravnost iz dana u dan nailazi na sve više kritika. Na adresu ravnatelja programa HRT-a Gorana Rotima, rukovoditelja Informativnog medijskog servisa Tomislava Špoljara, glavne urednice HRT1 Gordane Mrđen te urednika i voditelja Danka Družijanića stigla je reakcija pročelnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić koja traži da se u odgovarajućem terminu i formatu objavi ispravak neistinitih pravnih navoda koje je u emisji »Fokus« opetovano navela čelnica inicijative »U ime obitelji« te tako dovela dovela gledateljice i gledatelje hrvatske javne televizije u posvemašnju pravnu zabludu.


– S obzirom da se radi o lako provjerljivim pravnim činjenicama i da je notorno kako su svi tekstovi zakona u Republici Hrvatskoj javno dostupni u izdanju »Narodnih novina« očito je da se radi o namjerno izgovorenim neistinama koje imaju izravni učinak manipulacije javnim mijenjem – stoji u pismu kojim se traži objava ispravka kako bi gledateljicama i gledateljima HRT-a pružili istinitu informaciju. Barić podsjeća na Zakon o istospolnim zajednicama koji je na snazi od od 30. srpnja 2003. godine. Ističe kako taj Zakon istospolnim partnerima, nakon 3 godine trajanja veze, priznaje samo dva prava: pravo na međusobno uzdržavanje i pravo na utvrđenje vlastite imovine i zajedničke stečevine, dakle, pravo na diobu imovine nakon raspada zajednice.  

– Dakle, potpuna je neistina ono što je gđa. Markić izrijekom izrekla »da taj Zakon pruža sva građanska prava partnerima«, neistina je da »istospolni partneri imaju pravo nasljeđivanja, da se mogu posjećivati u bolnicama.« Mogućnost posjete u bolnicama ovisi isključivo o dobroj volji bolničkog osoblja, a nasljeđivanje ne postoji kao zakonsko pravo istospolnih partnera – naglašava Barić.


Ističe i kako istospolni partneri ne mogu koristiti pogodnosti iz zdravstvenog ili mirovinskog osiguranja, porezne olakšice ili bilo koje drugo pravo osim navedena dva prava te upozorava kako je potpuna neistina da su u Hrvatskoj istospolne zajednice pravno izjednačene s izvanbračnim zajednicama. A neistina je, kazuje Barić, i da je jedina razlika između izvanbračnih i istospolnih zajednica ili bračnih i istospolnih zajednica u pravu na posvajanje djece. Istina je da partneri u izvanbračnim zajednicama u RH nemaju pravo posvajanja, baš kao ni istospolni partneri u istospolnim zajednicama.




– Partneri u istospolnim zajednicama trenutno u RH nemaju ni jedno praktično pravo tijekom svog zajedničkog života jer oba navedena prava – pravo na uzdržavanje i pravo na diobu imovine – realno postaju aktualna tek po raspadu bilo koje, pa tako i ove zajednice. Stoga nije istina da su već danas u RH građanska prava istospolnih partnera zaštićena na zadovoljavajućoj civilizacijskoj razini – zaključuje Sanja Barić.