Ministar obrane

Anušić objasnio zašto su uveli da civilni rok traje duplo dulje: “Svi se prizivaju na savjest”

Portal Novi list

Ivan Anušić / Foto Mislav Klanac

Ivan Anušić / Foto Mislav Klanac



Ministar obrane Ivan Anušić rekao je u Dnevniku HTV-a da se paket vojnih zakona donosi prvenstveno kako bi se uvelo temeljno vojno osposobljavanje. Naglasio je kako se moramo prilagoditi “novim okolnostima, novom vremenu i prilagoditi zakon današnjim potrebama”.


– Dva dokumenta – Detaljni plan razvoja i Strategija, su nešto što svakako usmjerava dugoročno, kroz dugoročni plan razvoja, smjer u kojem će se Hrvatska vojska, Oružane snage Republike Hrvatske, razvijati, kako će se opremati i kako će izgledati za deset godina, naravno kao i strategija, rekao je Anušić.


Kazao je da će temeljno vojno osposobljavanje koštati oko 20 milijuna eura.


Zašto razlika u trajanju?




Objasnio je i zbog čega je razlika u trajanju vojnog osposobljavanja i civilnog služenja vojnog roka.


– Željeli smo popularizirati i na neki način motivirati mlade ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje, da se ne odlučuju na civilno služenje jer civilno služenje će biti zbog priziva savjesti.


Zbog toga je 2008. godine i zaustavljeno temeljno vojno osposobljavanje, tada vojni rok. Jednostavno su svi prizivali na savjest i više nije bilo smisla imati vojni rok kao takav. Danas ga ponovno uvodimo i ne želimo doživjeti sudbinu onoga što je bilo 2008. godine. Doduše, ovoga puta vojni rok je puno kraći, rekao je Anušić.


– Osoba koja završi temeljno vojno osposobljavanje, stavlja se na raspolaganju državi do svoje 55. godine kao pričuvni i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske. Svakako mora imati i određene benefite.


Zbog toga smo napravili razliku između dva i četiri mjeseca – kako bi motivirali ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje, rekao je.


“Nema diskriminacije”


Ministar ne smatra da je diskriminacija to što će oni koji prođu temeljno vojno osposobljavanje imati prednost pri zapošljavanju.


– O tome ćemo očigledno jako puno razgovarati i trebamo razgovarati. I danas u Saboru je bilo dosta o tome razgovora. Mnoge europske i svjetske zemlje daju puno veće benefite onima koji služe temeljno vojno osposobljavanje ili vojni rok u svojoj državi.


Onaj tko odradi temeljno vojno osposobljavanje, do svoje 55. godine pripadnik je pričuvnog sastava Oružanih snaga Republike Hrvatske. Znači, ta osoba se svjesno stavlja na raspolaganje Oružanim snagama u idućih 30 ili 35 godina svoga života


. To znači da može biti pozivan na vježbe pričuvnika, da će u slučaju bilo kakve ugroze biti podignut u pričuvni sastav Oružanih snaga Republike Hrvatske, u odnosu na onoga koji se odlučio na civilno služenje vojnog roka, kaže ministar.


– Svi kriteriji na tom natječaju moraju biti identični onima koje ima i protukandidat i ako su identični u svim kriterijima, kvaliteti, onda prednost ima onaj koji je služio temeljnu vojnu obuku, u drugim slučajevima ne, pojasnio je.


Možemo biti vodeći u FPV dronovima


Govoreći o Strategiji obrane, ministar je naglasio kako su prioriteti opremanje, modernizacija, popunjavanje i pripreme za novo vrijeme koje pokazuje ratni sukobi više nisu kao što su to bili prije 15 godine.


-Iskustvo iz Ukrajine pokazuju da su tehnologije napredovale, da su načini na koji se ratuje i kako se ratuje nešto što trebamo razvijati. To je kibernetika, to je kibernetičko ratovanje, to su bespilotne letjelice i to je ono što mi u našoj DPR strategiji razvijamo i planiramo.


Protuzračna obrana, opremanje naše kopnene vojske s tenkovima, s Himarsima, s Bradleyjima, s Patriotima, opremanje naše mornarice s korvetama, opremanje zrakoplovstva sa Rafaleima, Black Hawkovima, Kiowama, besposadnim letjelicama, dronovima i sa svime onime što trebamo uz, naravno, haubice Cezar, rekao je Anušić.


Istaknuo je kako je najbitnije da se u svim tim dokumentima provlači i naša industrija, koja mora u jednom dijelu u potpunosti opskrbiti Oružane snage kako bi bili neovisni.


Naglasio je da možemo biti vodeći u proizvodnji malih FPV-dronova.


– To je nešto što u ovom trenutku ima jako veliku ulogu na ratištu Ukrajine i te dronove u ovom trenutku Hrvatska može proizvoditi u dovoljnoj mjeri da bude vodeća nacija u sustavu Europske unije u njihovoj proizvodnji.


“1,5% za sigurnost civilne infrastrukture”


Ministar je istaknuo kako 3,5 BDP-a ide u segment obrane, dok 1,5% za sve što može biti potpora tome.


– Plan je generalno razviti obrambenu industriju u vrijednosti koju spominjemo kroz 3,5 % i 1,5 %, koju će se očitavati kroz određenu financijsku mjeru. Ali, 3,5% je za opremanje, naoružanje i modernizaciju, 1,5% kad dodamo dobijemo 5,5%, ali tih 1,5% nema veze s modernizacijom, opremanjem i naružanjem.


To ima veze sa civilnom sigurnosnom infrastrukturom u koju ulazi skoro sve što se tiče normalnog funkcioniranja društva, zajednice – kroz zdravstvo, kroz promet, kroz pomorstvo, kroz zračni promet, kroz prehrambenu industriju. Apsolutno sve.


Tu je ogromna, velika šansa i kroz ReARM program vrijedan 800 milijardi eura i kroz SAFE program, UTA-ReARM program vrijedan 150 milijardi eura koji Hrvatska treba iskoristiti, rekao je Anušić.


Obilježavanje 30 godina Oluje


Anušić se osvrnuo i na obilježavanje 30. godišnjice VRO Oluja. Kazao je kako će vojni mimohod koji se održava 31. srpnja pokazati novo naoružanje, novu tehniku i nove sposobnosti hrvatskih vojnika.


– Prvi put ćemo vidjeti skoro sve Rafale u zraku, vidjet ćemo skoro sve Kiowe u zraku, vidjet ćemo skoro cijelu flotu Black Hawkova. Vidjet ćemo tenkove Leopard, koji stižu iz Njemačke.


Prvi put ćemo vidjeti Bayraktare, neke sposobnosti besposadnih letjelica, u ovom slučaju govorim konkretno o dronovima. Vidjet ćemo postrojbe svih grana naših oružanih snaga, vidjet ćemo i postrojbe Ministarstva unutarnjih poslova i svih njihovih sastavnica i Civilne zaštite.


Otkrio je kako će na mimohodu biti gotovo 500 vozila te oko 3500 vojnika i sudionika.


“Incident u Udbini teško da je slučajan”


Ministar je govorio i o incidentu u vojarni u Udbini.


– Trojica civila su upala, maknula blokadu s ceste i ušli u poligon. Na poligonu ih je zaustavila naša vojna patrola, oni su stali, ali su se nakon nekog vremena i nakon određenih rečenica prema našoj vojsci, okrenuli i u tom su okretanju, praktički skoro zgazili jednog pripadnika vojske.


Napustili su poligon bježeći u civilnom vozilu. Javili smo policiji i registarske pločice, tip automobila i odakle se automobil i kojim se smjerom kreće, jer mi nemamo vlasti, ne možemo progoniti, niti možemo zaustavljati civilna vozila, tj. vojska nema.


Policija je brzo pronašla napušteno vozilo, a njih je uhvatila u bijegu prema granici s BiH, opisao je ministar cijeli događaj.


– Jedan od njih je državljanin Republike Srbije. Petnaest dana je do mimohoda, 20 dana prije obilježavanja Oluje, pet dana poslije Thompsonovog koncerta.


Trenutak u kojem su oni tamo našli i ono što su oni izgovorili tamo i način na koji su se ponašali, meni to ne djeluje kao da je slučajno. Ne mora biti da je provokacija, može biti, ne znam, ali da je slučajno, jako teško, smatra ministar Anušić u Dnevniku HTV-a.


Cijeli prilog pogledajte OVDJE.