Najlošiji smo u klubu najboljih na svijetu, a uz ovakvu politiku uskoro ćemo biti najbolji u klubu najlošijih, komentirao je Bjeliš, podsjećajući kako je Hrvatska u dnu EU-liste po ulaganjima u znanstvena istraživanja
ZAGREB » S iznosom od 214,5 milijuna kuna za znanstveno-istraživački rad, izdvojenom u proračunu Sveučilišta u Zagrebu za razdoblje od 2014. do 2016. godine, nastavit će se pad znanstveno-istraživačke djelatnosti, a time i daljnji pad ovog sveučilišta na međunarodnim rang-listama, upozorio je rektor Zgrebačkog sveučilišta, Aleksa Bjeliš, na konferenciji za novinare. Sveučilište u Zagrebu na ovogodišnjoj je QS-ovoj listi od 800 sveučilišta u svijetu rangirano između 600. i 650. mjesta, dok je još 2011. godine bilo na pozicijama između 500. i 551. mjesta.
– Najlošiji smo u klubu najboljih na svijetu, a uz ovakvu politiku uskoro ćemo biti najbolji u klubu najlošijih, komentirao je Bjeliš, podsjećajući kako je Hrvatska u dnu EU-liste po ulaganjima u znanstvena istraživanja. »Da sam na mjestu onoga tko ulaže u sustav znanosti i visokog obrazovanja bio bih zadovoljan takvim rezultatima, no oni misle da ne treba ulagati ni toliko, što nas vodi u opasnu situaciju«, upozorava Bjeliš. Sveučilištima je limitirano zapošljavanje novih ljudi, a neulazak mladih znanstvenika u sustav izravno je vezan uz pomanjkanje impulsa u znanstveno-istraživačkom radu, dodao je rektor. Znanstveno-istraživački rad, upozoravaju na sveučilištu, limitiran je i smanjenjem proračunskih sredstava za materijalne rashode, koji su u odnosu na 2009. godinu pali za 50 milijuna kuna ili za čak 37,4 posto, a iz financijskih se razloga odgađa i napredovanje u znanstveno-nastavna zvanja.
– Ministarstvo je trebalo voditi računa o proračunskoj politici, umjesto da se nas proziva za rastrošnost. U znanstveno-istraživačkoj djelatnosti došlo je do značajnog pada, u teškoj smo situaciji, a negativne posljedice štednje na svima osjećat će se godinama – zaključio je Bjeliš.