Panika na tržištu

Agencije za nekretnine ustavnom tužbom ruše energetske certifikate

Bojana Mrvoš Pavić

Posrednici se ne protive certificiranju kao preduvjetu kupoprodajnog ugovora, već obavezi isticanja energetskog razreda u oglasima. Ministarstvo ustrajava na tumačenju i ne pristaje na kompromise



ZAGREB Agencije za posredovanje u prometu nekretnina pripremaju, kako doznajemo, ustavnu tužbu kojom namjeravaju srušiti odredbe Zakona o gradnji koje se tiču obaveze isticanja energetskog certifikata u oglasima za nekretnine. Od prvog dana ove godine novi je zakon na snazi, i predviđa visoke kazne, u iznosima do čak 30.000 kuna, za sve prodavatelje, ali i posrednike, dakle agencije, koji nekretninu prodaju, ili oglašavaju njenu prodaju, bez navođenja energetskog certifikata.


S mnogobrojnih je portala, kažu u agencijama, skinuto oko 150.000 nekretnina u prodaji, koje energetski certifikat nemaju, ostale su tek malobrojne, čiji su vlasnici certifikat na vrijeme pribavili, i mogli su ga uopće prije prodaje priuštiti. Inicijator ustavne tužbe je Ivan Bižanović iz najveće ličke agencije za posredovanje, Lika nekretnina iz Otočca, ujedno član Vijeća udruženja poslovanja nekretninama pri HGK. Kako ističe za naš list, s nekolicinom kolega se konzultirao sa stručnjacima za ustavno pravo, i došli su do zaključka da ima osnove za ustavnu tužbu, i povlačenje spornih odredbi zakona. Kroz tjedan dana će na sastanku Vijeća biti pak odlučeno hoće li s ustavnom tužbom ići mnogobrojne agencije zasebno, ili pak udruženje posrednika s jedinstvenom tužbom.


Povukli oglase


Od 1. srpnja prošle godine sve nekretnine koje idu u prodaju moraju imati energetski certifikat kojim se definira njihova energetska potrošnja i eventualna rastrošnost, no od prvog dana nove godine se kršenje zakona i novčano kažnjava. Vlasnika zgrade, odnosno stana/kuće – pravnu osobu, koja u oglasu ne navede energetski razred, odnosno prodaje nekretninu bez certifikata, kažnjavat će se novčanom kaznom od 15.000 do 30.000 kuna, a vlasnika zgrade/stana – fizičku osobu s 5.000 do 10.000 kuna. Kaznu od 15.000 do 30.000 kuna plaćat će agencija za posredovanje, odnosno 5.000 do 10.000 kuna ovlašteni posrednik – fizička osoba u toj agenciji koja oglašava i prodaje nekretninu bez certifikata.




Kako većina prodavatelja, napominju posrednici, novac za certificiranje stana ili kuće, a riječ je o nekoliko tisuća kuna, ima tek kad nađe kupca, pa certificiranje naruči i plati tek kad kupac »kapari« stan, u oglasnicima se više neće imati što oglašavati.


Ustvari, malo što je u oglasnicima ostalo. U strahu od visokih kazni, agencije su povukle gotovo sve oglase za nekretnine bez certifikata. »Ja sam povukao oko 400 oglasa, ostalo je, primjerice, 12 oglašenih stanova sa certifikatom«, ističe Bižanović iz Lika-nekretnina. Jednako kao i Dubravko Ranilović, predsjednik udruženja agenata, tvrdi da Ministarstvo graditeljstva pogrešno tumači  EU direktivu iz 2010. godine kojom se propisuje obaveza certificiranja odnosno isticanja energetskog razreda prilikom prodaje. Agencije se ne protive certificiranju kao preduvjetu kupoprodajnog ugovora, već obavezi isticanja energetskog razreda u oglasima. Kako kažu, EU direktiva navodi da se prilikom oglašavanja certifikat navodi ako ga nekretnina ima.


Certifikatori u gužvi


On je, tumače agenti direktivu, obavezan u kupoprodaji, ali ne i u oglašavanju, dodajući kako nigdje u Europi nema kazni za oglašavanje nekretnina bez navođenja energetskog razreda. S druge strane, Ministarstvo ustraje na svom tumačenju direktive, i ne namjerava pristati na bilo kakve kompromise.



Davorka Budimir Turković iz riječke agencije MD biro, ujedno predsjednica strukovne skupine poslovanja nekretninama Primorsko-goranske županije, napominje kako je u njenoj, ali i većini drugih agencija, oglašena prodaja samo rijetkih nekretnina sa certifikatom, njih oko deset posto, čiji su si vlasnici certificiranje mogli priuštiti prije prodaje, zatim zemljišta, te oglasi za najam.


– Jedino što nam preostaje jest da potencijalni kupci nazivaju na neviđeno, i pitaju što uopće imamo u ponudi, zaključuje, napominjući kako su upravo agencije godinama tražile da se na tom tržištu uvede reda, no ne na ovaj, za svih poguban način.



»Direktiva o energetskoj učinkovitosti zgrada iz 2010. godine uvela je obvezu da prilikom oglašavanja prodaje nekretnine u medijima treba navesti i pokazatelj energetske učinkovitosti. Agencije su imale pola godine period poštede jer su za njih sankcije uvedene 1. siječnja 2014. Države članice trebaju zahtijevati da se u oglasima o prodaji navede i energetski razred te da država mora predvidjeti i sankcije u slučaju da se to pravilo krši.


Ministarstvo se nada da neće biti potrebe za sankcijama te da će se svi kojih se ove odredbe tiču, njih i pridržavati. Od travnja prošle godine održavali smo sastanke, upozoravali na obveze koje nas čekaju. S obzirom da smo skloni sve raditi u zadnji tren, činjenica je da mnoge nekretnine koje se prodaju nemaju certifikat. Koliko čujemo, izrađivači certifikata su zatrpani novim narudžbama. Očekujemo da će se stanje stabilizirati do kraja siječnja, nakon što se energetski certifikati izrade i nekretnine ponovno oglase za prodaju«, navode u Ministarstvu Anke Mrak Taritaš. 


Bižanović navodi kako se certificiranje već »pretvorilo u lakrdiju«, jer 750 onih koji se certificiranjem bave nude istu uslugu za 700 do 5.000 kuna.


– Mnogi niti ne izlaze na teren, već nakon uplate pišu certifikat iz svog ureda, što znači da je on već postao samo forma, napominje Bižanović. Kako zaključuje Ranilović, zbog visokih kazni će se u problemu naći i certifikatori, jer ako nema prodaje, odnosno oglašavanja, nema niti certificiranja. Mnoge će agencije od njih tristotinjak morati zatvoriti svoja vrata, dok će problema imati i oglašivači, koji će ostati bez materijala za objavu. Ukupno, na ulici bi se moglo naći još nekoliko tisuća ljudi.