RETERIRANJE OPORBE

Grmoja: Slomili smo lijevu opoziciju koja je namjeravala dati glas za HDZ-ove promjene Ustava

Dražen Ciglenečki

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Ne samo da SDP nije glasovao za ono za što se zalaže već deset godina, nego je sad prikočilo i 12 oporbenih zastupnika koji su potpisali HDZ-ove prijedloge



ZAGREB – Na godišnji odmor najzadovoljniji su jučer otišli zastupnici Mosta. Tijekom glasovanja podršku većine dobili su svi članovi Vlade o kojima se odlučivalo, Oleg Butković, Marko Primorac i Gordan Grlić Radman, ali to se očekivalo. Mostovci, tvrdi protivnici postroženja referendumskih pravila, likovali su jer je postupak ustavnih promjena pokrenut sa samo 80 zastupnika. Ne samo da SDP nije glasovao za ono za što se ta stranka zalaže već skoro deset godina, nego je i odjednom prikočilo 12 oporbenih zastupnika koji su potpisali HDZ-ove prijedloge za izmjenu Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu.


– Povlače se pomalo, dobro je, ide sve po planu, rekao je Nikola Grmoja iz Mosta u trenutku kada je u sabornici predsjednik Kluba IDS-a Emil Duas, koji je također potpisao inicijativu HDZ-a, objavio da će oni biti suzdržani. Grmojin je mikrofon bio uključen, pa se čulo kako komentira osipanje podrške ustavnim promjenama. »Slomili smo lijevu opoziciju koja je namjeravala dati glas za HDZ-ove izmjene Ustava, kojima bi se dodatno razvlastilo narod«, poručio je poslije glasovanja Grmoja na Facebooku.


Nastavak pregovora


Očito je da su u SDP-u i drugim lijevim strankama ozbiljno shvatili kritike da pomažu HDZ-u da uguši institut referenduma. Uplašili su se da bi im to moglo nanijeti političku štetu i sada su uzeli pauzu za razmišljanje. SDP i Klub zastupnika zeleno-lijevog bloka nisu ni sudjelovali u glasovanju, a idućih tjedana će morati odlučiti hoće li uopće nastaviti pregovore s HDZ-om. Premda je Branko Bačić i jučer naznačio da je HDZ spreman prihvatiti smanjenje predloženog referendumskog praga i preciznije definirati teme o kojima se građani ne mogu izravno izjašnjavati, što traži progresivna opozicija. Ako SDP i njihovi partneri na ljevici ne planiraju u konačnici dići ruku za ustavne promjene koje bi se ograničile isključivo na referendum, onda zaista ne bi imalo smisla da dalje o tome pregovaraju s HDZ-om.


Suzdržani i Socijaldemokrati



 


Za odluku o pristupanju promjeni Ustava jučer su od oporbenih zastupnika koji su je potpisali glasovali samo Erik Fabijanić (Socijaldemokrati), Damir Bajs i Hrvoje Zekanović, koji je ionako faktično već prešao na stranu HDZ-a. Socijaldemokrati su na početku pregovora s HDZ-om kazali da ničim ne uvjetuju potporu ustavnim promjenama, oni se protive konstitucionalizaciji pobačaja, ali svejedno su svi osim Fabijanića jučer bili suzdržani.


– Itekako je potrebno ići u ustavne promjene, a prijedlog koji smo potpisali dobra je podloga za raspravu. Ono što nije dobro je koristiti Ustav za proguravanje bilo kakvih parcijalnih interesa ili, ne daj Bože, trgovanje. Predlažemo pokretanje cjelovite rasprave i da se ide u ustavnu reformu, došlo je vrijeme da se preispita niz instituta koji izazivaju prijepore, rekao je uoči glasovanja predsjednik Socijaldemokrata Davorko Vidović.

Bačić je i jučer rezolutno otklonio mogućnost pristanka na širenje izmjena Ustava, u svrhu čega je SDP uložio i amandman na odluku o pristupanju promjene Ustava.


– Mi to ne možemo prihvatiti. Jasno smo rekli da idemo u ovo jedino zbog poboljšanja ustavnopravnog okvira referenduma, što nije partikularan interes HDZ-a, nego neodgodiva društvena potreba. Ucjenjivati se nećemo dati, ukoliko oporba ovo ne želi, mi ćemo povući predložene izmjene i usvojit ćemo zakon o referendumu koji je u drugom čitanju, upozorio je predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a odbacujući SDP-ov amandman. Kasnije je još izjavio da HDZ neće dopustiti da »nekakve svjetonazorske i ideološke teme koje zagovara oporba uđu u Ustav«. U HDZ-u, dakle, smatraju da u ovoj situaciji ne mogu izgubiti, ili će proći njihova inicijativa ili će se, pak, moći pohvaliti da su spriječili ljevicu da u Ustav u Saboru ugura pravo žene na izbor.


Delikatna pozicija


SDP je u puno delikatnijoj poziciji, s obzirom na to da su već dva puta, 2013. i 2018., predložili ustavna pravila za referendum koja se, prema priznanju njihovih dužnosnika, vrlo malo razlikuju od onoga što sada HDZ nudi.


– HDZ je svojom tvrdoglavošću uspio da u samo tjedan dana od 92 potpisa podrške dođu na 80 glasova za ustavne promjene. Ne shvaćaju da ako žele postići suglasje o nečemu, moraju biti otvoreni za razgovor. Čak je i HDZ toga bio svjestan prije 13 godina, pa se tada raspravljalo o prijedlozima za promjenu Ustava i vladajućih i oporbe. Kod njih je nastupila ozbiljna regresija, napravili su više koraka unatrag. Mi nećemo uvjetovati ustavne promjene, ali želimo razgovarati, a od Bačića smo danas čuli poruku da ili ćemo prihvatiti što oni predlažu, ili se neće dogoditi ništa. Ta je poruka HDZ-a izuzetno loša, rekao je novinarima predsjednik SDP-a Perđa Grbin. On se, znači, prisjetio procedure promjene Ustava 2010., koja je uspješno završila, ali tada je HDZ naprosto morao popuštati opoziciji jer je izmjena nekih ustavnih članaka bila uvjet za pristupanje Europskoj uniji. Referendumska regulativa nije niti blizu tako važna HDZ-u da bi radili velike ustupke političkim protivnicima, složili se da u Ustav uđe pravo na pobačaj ili nešto drugo što traži ljevica u Saboru.