DOKAPITALIZACIJA 

Yildirim i Vlada ulažu u Petrokemiju, Turci unose najmanje 70.000.000€

Dražen Katalinić

Petrokemija Kutina / Foto Arhiva NL

Petrokemija Kutina / Foto Arhiva NL

Postignut je dogovor većinskih vlasnika kutinske tvrtke



Najveći suvlasnici Petrokemije – turska grupa Yildirim koja posjeduje 54,52 posto dionica i Vlada s udjelom od 45,17 posto, postigli su dogovor na skupštini dioničara i donijeli jednoglasnu odluku o dokapitalizaciji, no nije dogovoren iznos dokapitalizacije.


Glavna skupština dioničara, naime, donijela je odluku o povećanju temeljnog kapitala sa sadašnjih 55 milijuna eura, za iznos od najmanje 70 do najviše 140 milijuna eura, pri čemu je utvrđena cijena novih dionica od 1,0272 eura za dionicu. Temeljni kapital nakon dokapitalizacije iznosio bi najmanje 125, a najviše 195 milijuna eura.


Kontrolni paket


Država bi zadržala kontrolni paket dionica, između 25 i 26 posto, a da bi dokapitalizacija uspjela i država zadržala kontrolni paket, morat će uplatiti najmanje šest milijuna eura kapitala ako turski partner unese minimalni iznos od 70 milijuna eura.




Uplate se očekuju do kraja travnja, a sada počinje rezervacija dionica. Sindikat EKN-a pozdravlja odluku države za sudjelovanjem u dokapitalizaciji.


– Ako će to značiti buduća zajednička ulaganja, u sindikatu smo zadovoljni postignutim dogovorom najvećih suvlasnika. Ostaje pitanje investicija koje su nužne za zadovoljavanje visokih europskih ekoloških standarda i to bi se sada trebalo riješiti, rekao nam je sindikalni povjerenik u Petrokemiji Davor Rakić.


Naime, kutinskoj tvornici uskoro istječu ekološke dozvole, a za njihovu obnovu potrebna je modernizacija pogona koju ne bi bilo moguće provesti prije isteka roka sadašnjih dozvola, zbog čega je Petrokemiji prijetilo gašenje proizvodnje.


S druge strane, turski većinski suvlasnik sam ne bi mogao provesti potrebnu modernizaciju bez postizanja dogovora s Vladom.


Inače, u Petrokemiji je u tijeku remont koji se nije obavljao zadnjih 20 godina, zbog čega radi samo dio postrojenja, a prema procjenama sindikata, proizvodnja s punim kapacitetima ne očekuje se prije početka lipnja.


Iako je skupština dioničara najprije bila najavljena za 7. veljače, ona se nije održala jer se nije pojavio nitko od dioničara, pa ni država.


U međuvremenu, Vlada je zauzela stav da će sudjelovati u dokapitalizaciji, a ministar gospodarstva Damir Habijan rekao je da je kutinska Petrokemija strateška tvrtka za Hrvatsku.


Iz Ministarstva gospodarstva također su potvrdili kako se proteklih dana razgovaralo s većinskim vlasnicima Petrokemije.


Strateška industrija


– U Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja je održano nekoliko sastanaka s turskim investitorima koji su istaknuli potrebu dodatnog ulaganja u tvrtku te su dostavili i svoj Plan ulaganja 2023.-2028. Vlada Republike Hrvatske i dalje je stava da je Petrokemija važno poduzeće, što se osobito pokazuje u ovo izazovno vrijeme obilježeno ratom u Ukrajini i brojnim geopolitičkim nestabilnostima.


U tom smislu, proizvodnja mineralnih gnojiva je od izuzetne važnosti za hrvatsku poljoprivredu i poljoprivrednike, stoga će Vlada Republike Hrvatske i dalje postupati u cilju zaštite interesa poljoprivrednika i hrvatskih građana, rekli su u ministarstvu.


Dodaju da povećanje temeljnog kapitala ima za cilj pribaviti novčana sredstva potrebna za dovršetak procesa restrukturiranja i dokapitalizacije društva, a radi postizanja strateških ciljeva kao što su modernizacija svih postrojenja društva, osiguranje izvora financiranja stalnih obrtnih sredstava, aktivniji nastup, strateško pozicioniranje na tržištu, podizanje razine učinkovitosti održavanja logističkih i ostalih uslužnih procesa u društvu.


Provedbom dokapitalizacije zaštitit će se svi dosadašnji napori i ulaganja Republike Hrvatske u Petrokemiju, kao i interesi ostalih dioničara, a navedeno će imati i pozitivne učinke uzimajući u obzir da se ulaganjem sredstava u dioničko društvo ostvaruje stabilno i uspješno poslovanje, poručuju iz Ministarstva.