Američki predsjednik

Trump najavio sankcije bilo kome tko kupi naftu od Irana. Najveći kupac? Kina

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Nathan Howard

Foto REUTERS/Nathan Howard

Bilo tko tko to učini "neće moći poslovati sa Sjedinjenim Američkim Državama na bilo koji način, u bilo kojem obliku ili formi"



Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je rekao da će “bilo koja zemlja ili osoba” koja kupi naftu ili petrokemikalije od Irana biti odmah sankcionirana, pojačavši time pritisak na Teheran uslijed pregovora o iranskom nuklearnom programu.


Bilo tko tko to učini “neće moći poslovati sa Sjedinjenim Američkim Državama na bilo koji način, u bilo kojem obliku ili formi”, napisao je Trump na društvenoj mreži Truth Social.


Kina je najveći kupac iranske nafte.




Trumpova najava dolazi nakon što je četvrta runda pregovora između Washingtona i Teherana o iranskom nuklearnom programu odgođena nakon što je planirana za subotu.


Trump je pozivao Iran na pregovore i prijetio vojnim posljedicama ako ne uspiju, rekavši da je njegov središnji cilj spriječiti Iran od razvoja nuklearnog oružja.


No u srijedu je američko ministarstvo financija nametnulo je nove sankcije nizu kompanija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Turskoj i Iranu, optuživši ih da su se upuštale u trgovinu iranskim petrokemikalijama u treće zemlje te da su pomagali Iranu izbjegavati sankcije.


Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Baqaei osudio je sankcije američkog ministarstva financija i zaprijetio je posljedicama, prema iranskoj novinskoj agenciji IRNA.


Zasad nije jasno odnosi li se Trumpova izjava na dodatne sankcije u odnosu na one od srijede.


Prema nuklearnom sporazumu ispregovaranom pod administracijom bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame 2015., Iranu je dopušteno maksimalno obogaćenje urana do 3.67 posto i zalihe do 300 kilograma.


Nakon što je Trump povukao SAD iz sporazuma tijekom svoga prvog mandata, Teheran je također odustao od svojih obveza. Obogaćivanje je naraslo do 60 posto, a zalihe sada premašuju 8000 kilograma.


Iran i dalje tvrdi da ne razvija program nuklearnog oružja, no odbija u cijelosti odustati od civilne nuklearne tehnologije.


Teheran je rekao da je spreman vratiti se na tehničke zahtjeve iz 2015. i reaktivirati nadzorne kamere svojih nuklearnih postrojenja te ih dati na uvid Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.


Zauzvrat, Iran traži da SAD ukine sankcije koje su zemlju pogurale u ozbiljnu financijsku krizu.


Teheran se nadao da će ponovno uspostaviti izvoz nafte, svoga najvažnijeg izvora prihoda, te osigurati oslobađanje zamrznute strane imovine, koja se procjenjuje na više od 100 milijardi dolara.


No ako Washington uspije u naumu da odbije i posljednje kupce iranske nafte, potez bi se mogao pokazati katastrofalnim za Iran.