Dionice

Svjetske burze oštro pale, domaći Corbex oslabio treći tjedan zaredom

Hina

REUTERS

REUTERS



Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama zbog visoke inflacije, povećanja kamatnih stopa središnjih banaka i usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.


Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna pao 4,1 posto, na 30.822 boda, dok je S&P 500 potonuo 4,8 posto, na 3.873 boda, a Nasdaq indeks 5,5 posto, na 11.448 bodova.


Oštar pad tih indeksa ponajviše je posljedica podatka da je inflacija u SAD-u u kolovozu iznosila 8,3 posto, što je, doduše, nešto manje nego mjesec dana prije, no više nego što su analitičari očekivali.




Taj je podatak izazvao nesigurnost ulagača po pitanju povećanja kamatnih stopa američke središnje banke.


Većina analitičara očekuje da će čelnici Feda na sjednici idućega tjedna ponovno, treći put u nizu, povećati ključne kamate za 0,75 postotnih bodova. No, pojavile su se i špekulacije da bi Fed mogao povećati kamate i za cijeli postotni bod.


Osim o inflaciji, prošloga je tjedna objavljen i niz drugih podataka koji su pokazali da je situacija na američkom tržištu rada dobra, a potrošnja snažna.


To, pak, znači da bi se inflacija mogla zadržati na visokim razinama, što bi primoralo Fed na dodatno zaoštravanje monetarne politike.


A ulagači se plaše da će dulje razdoblje zaoštravanja monetarne politike odvesti gospodarstvo u dublju recesiju.


„S predstojećim povećanjem u rujnu, Fed je u ovih šest mjeseci podignuo kamate za puna tri postotna boda. Još nismo osjetili cijeli utjecaj svega toga, no osjetit ćemo. Na vratima smo recesije”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Asset Management.


Tehnički je američko gospodarstvo već uronilo u recesiju, s obzirom da je u posljednja dva tromjesečja palo na kvartalnoj razini, no zasad je ta recesija plitka.


„Suočeni smo s opasnom mješavinom visoke inflacije, visokih kamatnih stopa i usporenog rasta gospodarstva, što nije dobro za tržište dionica ili obveznica”, kaže David Carter, direktor u banci JPMorgan.


Upozorenja MMF-a i Svjetske banke


Loše na tržišta kapitala utječe i usporavanje rasta globalnog gospodarstva, na što su prošloga tjedna upozorili Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka.


MMF je za listopad najavio novo smanjenje procjena rasta globalnog gospodarstva, nakon što je već u srpnju smanjio procjenu na 3,2 posto u ovoj godini, a 2,9 posto u idućoj.


Neke će zemlje iduće godine uroniti u recesiju, no još je prerano reći hoće li doći do globalne recesije, poručio je MMF.


Svjetska je banka, pak, poručila da globalno gospodarstvo možda kreće prema recesiji, s obzirom da središnje banke u svijetu zbog visoke inflacije istodobno povećavaju kamate.


Tri najveća svjetska gospodarstva – SAD, Kina i eurozona – bilježe oštro usporavanje rasta i čak bi i jedan umjeren udarac mogao svjetsko gospodarstvo gurnuti u recesiju, poručuje Svjetska banka.


Njezin glavni ekonomist poručio je i to da ga zabrinjava mogućnost stagflacije, razdoblja sporog rasta gospodarstva, a visoke inflacije.


I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,6 posto, na 7.236 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,7 posto, na 12.741 bod, a pariški CAC 2,2 posto, na 6.077 bodova.


Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks pao 2,3 posto, na 27.567 bodova.


Crobex10 oslabio treći tjedan zaredom, promet skroman


Dionički indeksi Zagrebačke burze protekloga su tjedna zabilježili tek blage pomake, uz različite predznake i skromnu likvidnost, jer su investitori na oprezu zbog oštrog pada cijena dionica na svjetskim burzama.


Crobex indeks ojačao je protekli tjedan skromnih 0,03 posto, na 1.983 boda, prekinuvši 2-tjedni negativni niz. No, Crobex10 nastavio je kliziti treći tjedan zaredom, oslabivši 0,26 posto, na 1.181 bod.


Među sektorskim indeksima, najviše je na gubitku bio Crobexturist, za 2,14 posto, dok je najviše porastao Crobexkonstrukt, za 9,11 posto.


Redovni dionički promet iznosio je 22,16 milijuna kuna, što je otprilike 5 milijuna više nego u tjednu ranije.


Uz to, ostvareno je i gotovo 6,6 milijuna blok prometa. Pritom je 4 milijuna kuna zabilježeno u blok transakciji dionicom HPB-a, po cijeni dionice od 800 kuna, a gotovo 2,6 milijuna dionicom Tankerske Next Generation, po cijeni od 66 kuna za dionicu.


U redovnom trgovanju najveći promet ostvaren je dionicom Valamar Riviere, 4,5 milijuna kuna. Cijena joj je pala 3,73 posto, na 31 kunu.


Po likvidnosti je slijedila dionica Atlantske plovidbe, s 3,66 milijuna kuna, a cijena joj je ojačala 2,63 posto, na 430 kuna.


Dionicom HT-a ostvareno je, pak, 2,44 milijuna kuna prometa, uz rast cijene za 1,34 posto, na 189 kuna.


Promet od oko 1,5 milijuna kuna ostvaren je i dionicama Podravke, čija je cijena porasla 1,05 posto, na 576 kuna, te povlaštenim uzdanjem Adris grupe, čija je cijena pala 1,74 posto, na 395 kuna.


Najveći skok cijene ostvarile su dionice Vira, za 14,42 posto, na 49,2 kune, i Ingre, za 13,93 posto, na 15,95 kuna.


S druge strane, najviše su pale cijene dionica Helios Farosa, za 9,09 posto, na 8 kuna, te Slatinske banke, za 6,96 posto, na 53,5 kuna.


Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 56 dionica, pri čemu je cijena njih 29 porasla, 20 pala, a sedam stagnirala.


Na Zagrebačkoj burzi vladao je prošloga tjedna oprez jer su svjetske burze oštro pale, pod pritiskom visoke inflacije i povećanja kamatnih stopa središnjih banaka, što povećava rizik od recesije.