RBI

Svi su pobjegli iz Rusije, ne i austrijski Raiffeisen, pogledajte koliki su “krvavi” profit sad ostvarili

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Europska središnja banka (ECB) traži od austrijskog zajmodavca da postupno ugasi profitabilno poslovanje u Rusiji



Dobit i prihod austrijskog Raiffeisen Bank Internationala (RBI) snažno su porasli u prvom tromjesečju, odražavajući skok prihoda od kamata i naknada i provizija, pokazalo je poslovno izvješće.


RBI je prva tri ovogodišnja mjeseca zaključila s konsolidiranom dobiti od 657 milijuna eura, većom za 49 posto nego u istom razdoblju prošle godine.


Operativni prihod poskočio je za 31 posto, na 2,46 milijardi eura.




Neto prihod od kamata uvećan je za 40,5 posto, na 1,38 milijardi eura.


U gotovo istom je postotku poskočio i nego prihod od naknada i provizija, dosegnuvši 966 milijuna eura.


Neto dobit od trgovanja prepolovljena je u usporedbi s prvim prošlogodišnjim tromjesečjem, kliznuvši na 86 milijuna eura.


Troškovi rizika smanjeni su za 5,8 posto, na 301 milijun eura.


Stopa adekvatnosti kapitala iznosila je na kraju ožujka 16 posto i bila je nepromijenjena u usporedbi s krajem prošle godine.


Samo od naknada i provizija u Rusiji preko milijardu eura


Banka u ovoj godini očekuje neto prihod od kamata u rasponu od 5,3 do 5,4 milijarde eura. Kada se isključe Rusija i Bjelorusija, trebao bi iznositi od 3,6 do 3,7 milijardi eura, pokazalo je izvješće objavljeno krajem prošlog tjedna.


Neto prihod od naknada i provizija trebao bi iznositi od 3,2 do 3,4 milijarde eura. Kada se isključe Rusija i Bjelorusija, trebao bi iznositi oko 1,7 milijardi eura.


Stopa adekvatnosti kapitala trebala bi na kraju godine premašiti 16 posto. Ako se iz bilance izdvoje Rusija i Bjelorusija, bit će veća od 13,5 posto.


Banka se našla pod pritiskom zbog poslovanja u Rusiji, koje je u prvom tromjesečju donijelo dobit nakon poreza od 301 milijun eura.


Operativni prihod ruske podružnice iznosio je 900 milijuna eura, a neto prihod od kamata 377 milijuna eura.


RBI ističe da je u prvom tromjesečju smanjio kreditiranje i isplate u Rusiji.


Planiraju zadržati poslovanje u Rusiji


Iz banke su naglasili da ubrzano rade na potencijalnim transakcijama koje bi rezultirale prodajom ili izdvajanjem Raiffeisenbank Russia, a izvršni direktor Johann Strobl rekao je analitičarima da ne može reći koja bi alternativa mogla imati prednost.


Banka ipak planira zadržati poslovanje u Rusiji kako bi sačuvala licencu, ponovili su.


Europska središnja banka (ECB) traži od austrijskog zajmodavca da postupno ugasi profitabilno poslovanje u Rusiji, reklo je Reutersu u ožujku nekoliko upućenih izvora.


“Tražili smo od banaka da nastave pratiti poslovanje u Rusiji i da ga, u idealnom slučaju, smanje i svedu na najmanju moguću mjeru”, rekao je glasnogovornik ECB-a, dodavši da isto traže od svih institucija od početka ruske invazije na Ukrajinu.


U siječnju ured američkog ministarstva financija za kontrolu inozemne imovine (OFAC) zatražio je od RBI-ja informacije o poslovanju u Rusiji.


Ured je banci rekao da informacije dostavi do veljače, izjavio je neminenovani izvor, dodavši da su Raiffeisenovi odvjetnici ishodili produljenje roka, obećavši odgovore u tri ‘rate’, početkom travnja, u svibnju i lipnju.


Dvije izravno upoznate osobe rekle su Reutersu da je zahtjev za informacijama dostavljen zbog mogućeg kršenja zapadnih sankcija. Iz Raiffeisena su rekli da su općenite naravi.


Brojne banke povukle su se iz Rusije, što je RBI-ju osiguralo poziciju najvažnijeg zapadnog zajmodavca, s otprilike četvrtinom udjela u eurskim doznakama. U Rusiji i dalje posluje i talijanski UniCredit.