“Propis je takav kakav je, ali ćemo promptno reagirati kako bismo omogućili svima onima koji žele prodavati proizvode jeftinije, bilo da nekada idu i ispod nabavne cijene”, izjavio je Šušnjar nakon uručivanja ugovora o subvencioniranju strukovnog obrazovanja


“Moramo razumjeti trgovinu i njezinu propulzivnost. Nekad je bolje da se neke stvari prodaju, možda i ispod cijene, nego da propadaju”, rekao je i dodao da će u tom smislu ministarstvo relaksirati propise.




“U tom smislu ćemo relaksirati, iako zakon o nepoštovanju trgovačkoj praksi nije u nadležnosti Ministarstva gospodarstva nego ministarstva poljoprivrede. Već sam se čuo s kolegom Vlajčićem i i drugima kako bismo i taj dio prepreke uspjeli otkloniti i kako bismo omogućili trgovcima da idu sa što nižim cijenama”, rekao je ministar gospodarstva.


Na opasku da se prehrambeni proizvodi po zakonu ne smiju prodavati ispod nabavne cijene, odgovorio je da će se ići u pravcu omogućavanja prodaje ispod nabavne cijene i tih proizvoda, bez da trgovac bude sankcioniran.


Povod najavi relaksacije propisa je odluka Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, koja je zbog povrede Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom kaznila trgovački lanac Tommy s 212.500 eura.


AZTN je utvrdio kako je Tommy 4. listopada 2023., uz odobravanje popusta od deset posto na akcijsku maloprodajnu cijenu, prodavao 12 prehrambenih proizvoda po cijeni nižoj od nabavne čime je postupio protivno odredbi ZNTP-a.


Agencija je poslije objasnila da je prodaja robe ispod nabavne cijene u trgovinama štetna za dobavljače – najčešće OPG-ove, a i za male trgovce, cijeli prehrambeni lanac i naposljetku za građane, jer smanjuje izbor i povećava cijene u budućnosti.


Što se tiče rasta cijene zbog turističke sezone, rekao je da su iz vlade nekoliko puta upućeni pozivi za razumnu cjenovnu politiku, ali da svi koriste priliku povećanog broja konzumenata tijekom sezone.


“Mi smo tržišna ekonomija i ne možemo ulaziti u regulaciju cijena hotelskog smještaja i restoranskih usluga. To su sve kategorije koje izlaze izvan onoga što muči naše najranjivije skupine. Ali, da se ne bismo doveli u poziciju da imamo loše turističke sezone, svi moraju biti svjesni svojih odluka jer će im se vratiti kao bumerang”, rekao je Šušnjar.


Komentirajući podatke Eurostata prema kojima si trećina Hrvata ne može se priuštiti sedmodnevno ljetovanje, odgovori je kako su mu, dok je studirao, rekli da je statistika “vrlo zanimljiva disciplina”.


“Dosta naših su građana konzumira ljetni odmor na ovaj ili onaj način na obali, međutim oni ne ulaze u evidencije tko je gdje bio. Recimo, ja poznam jako puno ljudi koji ljetuju u aranžmanu kod svoje rodine ili žive negdje u zaobalju, blizu obale pa su svaki dan na moru, ali oni ne ulaze u ove statistike”, rekao je.


Otklonio je primjedbu da možda i Vlada koji put svojim interesima prilagodi statistiku, rekavši da je statistika u domeni neovisnih agencija.