Marina Pulišić

Što stoji iza osipanja udruge poslodavaca i odlaska “teškaša”? Nova šefica tvrdi da je to “poželjan slijed”

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Pixsell

Foto Pixsell

HUP se mijenja jer su se promijenili ljudi koji predstavljaju tvrtke članove HUP-a. To je normalan i poželjan slijed jer novi ljudi donose svježinu, nove poglede, kaže Marina Pulišić, predsjednica Vijeća članova HUP-a te vjerojatno nova v. d. predsjednice te udruge, inače članica Upravnog odbora JGL-a Hrvatsku udrugu poslodavaca najavili su da napuštaju neki od »teškaša« hrvatskoga gospodarstva poput Orbica i Adrisa. Iz Fortenove su jučer potvrdili da istupaju iz HUP-a, o čemu su obavijestili i stručne službe te udruge, a potvrđeno je da HUP napušta i pulski Tehnomont, na čijem je čelu bivša dugogodišnja predsjednica HUP-a Gordana Deranja.


Odlazak iz ove dobrovoljne udruge najavile su navodno i neke druge veće firme koje više ne vide interes u tome da budu članice. Međutim, kako su nam jučer potvrdili iz samog HUP-a, i dalje formalno imaju oko 6.000 članova, te službeno, osim ovih tvrtki i saznanja o njihovim odlukama koje se spominju u medijima, još nitko, kažu, formalno nije zatražio iščlanjenje.


No, upravo se danas održava Vijeće članova HUP-a, na kojem bi trebala biti izabrana privremena zamjena za prerano preminulog predsjednika HUP-a Marina Pucara. Načelni je prijedlog da će v.d. predsjednika HUP-a, do izbora predsjednika, postati izvršna predsjednica Vijeća članova HUP-a Marina Pulišić, koja je to i sama potvrdila.
Pulišić, koja inače dolazi iz riječkog Jadran galenskog laboratorija (članica je Upravnog odbora JGL-a) već je bila na toj funkciji, također u procesu prijenosa vlasti, i to lanjskog, tada s Deranje na Pucara.


Na današnjem Vijeću više bi se međutim trebalo saznati i o procedurama vezano za predstojeće izbore za izvršni odbor HUP-a što sve skupa podiže tenzije. Moguće je isto tako i da, ako bi netko i želio istupiti, sada kalkulira da ne izgubi pravo glasa, te će radije još malo pratiti razvoj situacije.


Ključno je naime pitanje hoće li se članstvo dalje osipati, ili će stati na odlasku nekoliko velikih tvrtki, od kojih možda svaka ima neke svoje razloge, no nezadovoljstvo im je očito zajedničko.


Navodno nisu zadovoljne načinom rada novog rukovodstva i u smislu da traže reforme i oštriji nastup prema Vladi. Deranja je konkretno rekla da se ne ostvaruju neka očekivanja koja imaju od HUP-a, dok je Branko Roglić iz Orbica, iako se ogradio da je o odlasku još prerano govoriti, u medijima izjavio da se u HUP-u događalo svašta, zbog čega »njemu kao čovjeku koji je etičan« tamo nije mjesto.


Danas izbori


Kazao je da »otkako su smijenjeni Bernard Jakelić, Gordana Deranja te glavni direktor Davor Majetić, HUP nije što je nekad bio i njemu se tu više ne stoji«. Iz Adrisa su pak poručili da je HUP interesna i dragovoljna udruga.


»Kako vrijednosti koje naša tvrtka promiče nisu na najbolji način zastupane, odlučili smo istupiti iz te udruge«, poručili su. U HUP-u je, kao što je poznato, lani došlo do velikih promjena na rukovodećim mjestima.


Bernard Jakelić je početkom prošle godine smijenjen s pozicije zamjenika glavnog direktora HUP-a, nakon prijave dijela djelatnica za seksualno uznemiravanje (prijava je odbačena zbog zastare).


Davor Majetić je s pozicije direktora HUP-a također, nakon deset godina, otišao lani, kao i Deranja, kojoj je formalno istekao mandat. Majetića je naslijedio Damir Zorić, a Deranju Pucar.


Sada se opet »stvorila« nova situacija, koja je možda i povezana s recentnim događanjima. Jer, iako je odlazak ovih velikih tvrtki snažan udarac za HUP, i reputacijski i financijski, budući da je riječ o članarinama koje se neće tako lako nadomjestiti, upućeni komentiraju da je naprosto riječ o sukobu dviju struja od kojih je jedna na zalasku, odnosno već je i otišla s ključnih funkcija, a druga u usponu, te nastoji stvari posložiti na svoj način.


Nadalje, iako su odlazak najavile iznimno snažne kompanije i važne članice, snaga HUP-a je, tvrde mnogi, u malima i srednjima koje čine većinu domaće ekonomije, te u granskim udrugama koje na terenu marljivo rade kako bi članstvu izborile što bolje uvjete poslovanja.


Njih treba vidjeti, njima se posvetiti: neki odlaze, ali neki i pristupaju. Čelnici HUP-a Damir Zorić, glavni direktor, te Marina Pulišić, predsjednica Vijeća članova HUP-a te vjerojatna nova v.d. predsjednice, jučer su odmah reagirali na najave osipanja članstva.


– U proteklom razdoblju HUP je bio vrlo aktivan, a naslijeđene poteškoće iz ranijih razdoblja smo savladali, iako to nije bilo uvijek jednostavno zbog složenosti same organizacije i raznorodnih interesa u različitim udruženjima unutar HUP-a.


Izazovi u poslovnom svijetu nisu novost, dapače oni su sastavni dio poslovnog života. Kako smo prebrodili prethodne, tako ćemo i ove izazove, iako bi nam bilo draže da oni ne postoje. HUP-ov angažman u socijalnom dijalogu i zakonodavnim izmjenama neće se umanjiti, naprotiv, očekujemo samo još jaču aktivnost stručnih službi i članica HUP-a, rekao je Zorić.


Pulišić je poručila da je HUP dobrovoljna udruga pa je učlanjenje kao i iščlanjenje u potpunosti prepušteno slobodnoj volji pojedinca, dok za razloge odlaska treba razgovarati s onima koji su se na taj potez odlučili.


Normalan slijed


– Važno je istaknuti da reprezentativnost HUP-a nije ugrožena ovim iznenadnim odlascima. U proteklom razdoblju pridružile su nam se mnoge velike tvrtke, kao i velik broj malih i srednjih poduzetnika koji nam pristupaju na dnevnoj razini, istaknula je.


Podsjetila je da je HUP za svoje članove izborio velike stvari samo u posljednjih par mjeseci – ukinut je porez na donacije, pojednostavljena je administracija u Zakonu o strancima, na inicijativu HUP-a u porezno priznate rashode uključeno je i cijepljenje protiv zaraznih bolesti koje poslodavac plaća radnicima te su pokrenute mnoge druge inicijative na razini granskih udruga HUP-a.


– Mi koji ostajemo, nastavit ćemo se truditi da HUP ispuni očekivanja postojećih članova, da privuče nove članove te da jednako aktivno i kvalitetno nastavi participirati u dijalogu s Vladom kao i u socijalnom dijalogu, zaključila je Pulišić.


Inače, Pulišić je dodatno poručila, obraćajući se članstvu, i da je HUP organizacija kompetentnih i vrijednih djelatnika koja doprinosi razvoju politika koje otvaraju mogućnosti za daljnji rast i razvoj našeg društva.


– Unutar 30 granskih udruga rješavaju se sektorski problemi, ali udruge se međusobno povezuju i horizontalno. Ujedinjujemo snage svugdje gdje se može doprinijeti da se riješe zapreke, da se postigne više.


Javnosti je ta slika HUP-a nepoznatija jer ju je zasjenila neka druga: HUP se percipira kao neka arena u kojoj se svi međusobno bore. To zaista nije tako. HUP se naprosto mijenja jer su se promijenili ljudi koji predstavljaju tvrtke članove HUP-a.


To je normalan i poželjan slijed jer novi ljudi donose svježinu, nove poglede. Jako mi je žao što neki članovi istupaju iz HUP-a, pogotovo kada to stavimo u kontekst aktualnog gospodarskog trenutka i aktualnog stanja u kojem je HUP ostao bez predsjednika, istaknula je Pulišić.


Kristian Krpan: Snaga HUP-a ne dolazi od pojedinca, nego od svih njegovih članica


Kristian Krpan, predsjednik izvršnog odbora HUP-a Rijeka, jučer je za naš list komentirao da ih je iznenadila vijest o napuštanju HUP-a vrlo uglednih poduzetnika u našoj državi.- Motivi odluke nisu mi u potpunosti jasni, riječ je o poduzetnicima koji su dali veliki obol u razvoju poslovnog okruženja u Republici Hrvatskoj, s kojima sam lijepo i konstruktivno imao priliku surađivati.


HUP je interesna udruga, potpuno je legitimno u razvoju određenog poslodavca, odnosno same udruge, procijeniti kako će interesi pojedinog poslodavca biti bolje zastupljeni na neki drugi način.


Kolegama želim svu sreću u daljnjem poduzetničkom radu. Vezano za sam HUP, koliko god odlazak bilo kojeg člana predstavlja gubitak za udrugu, toliko nikad ne smijemo zaboraviti kako snaga HUP-a ne dolazi niti od jedne same pojedine članice, koliko god ona velika i važna bila u našem gospodarstvu i našem društvu, već od snage svih članica, poručuje Krpan.