Uskoro dražbe

Rješava se preostala imovina nekadašnjeg krčkog giganta. Na bubanj idu kanali, ceste i cestice u Dini

Orjana Antešić

Preostalo je za riješiti još oko 85.000 četvornih metara zemljišta



Nakon nekoliko godina zastoja, počela se rješavati »zadnja od zadnje« imovine koja je preostala iza nekadašnje Dina Petrokemije. U ovom nekadašnjem industrijskom kompleksu u Omišlju, koji se prostire na više od milijun četvornih metara, nad kojim je u ljeto 2018. godine pravo vlasništva upisala tvrtka Adria Polymers iz koje su nedavno najavili ulaganja u izgradnju terminala za prihvat zelenog amonijaka, preostalo je za riješiti još oko 85.000 četvornih metara zemljišta, u naravi vodnih kanala, cesta i cestica. Riječ je o više zemljišnih čestica koje obrubljuju i presijecaju ovaj veliki kompleks. U odnosu na njegovu ukupnu površinu, pitanje tih 85.000 »kvadrata« čini se naoko nebitno, ali samo naizgled jer ti kanali, ceste i cestice imaju svoj značaj.


Naime, dobrim dijelom uz te ceste i cestice prolazi i infrastrukura koja je postavljena za potrebe nekadašnjih industrijskih pogona, a što zasigurno ima svoj značaj za planirane investicijske i poslovne aktivnosti Adria Polymersa.


Zapelo je bilo u statusu tih zemljišnih čestica, odnosno predstavljaju li iste vodno i javno vodno dobro o čemu je ovisilo može li se krenuti u njihovu konačnu prodaju ili ne. Oko toga se vodio upravni spor s nekadašnjim Ministarstvom zaštite okoliša i energetike, slijedom kojih je jednom dijelu tih čestica dokinut status vodnog i javnog vodnog dobra, no potom su iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja sredinom 2022. godine obavijestili stečajnu upraviteljicu Dina Petrokemije da ponovo pokreću upravni postupak radi utvrđenja statusa javnog vodnog dobra na jednom većem dijelu tih čestica.




Kako doznajemo od stečajne upraviteljice Dina Petrokemije Marije Ružić, u ovom trenutku ispunjeni su uvjeti da se od tih 85.000 četvornih metara, u naravi kanala, cesta i cestica koje presijecaju ovaj omišaljski kompleks, stavi u prodaju prva parcela, površine 7.815 četvornih metara, slijedom čega je Trgovački sud u Rijeci početkom ovog mjeseca donio zaključak o njezinoj prodaji. Stečajna Ružić očekuje da bi se ubrzo trebali steći uvjeti da se može oglasiti prodaja još dodatnih tridesetak tisuća četvornih metara cesta i cestica unutar bivšeg Dininog kompleksa dok će se oko konačnog statusa preostalih parcela trebati sačekati pravomoćnu odluku Upravnog suda.


Prodaja ove parcele, čija je utvrđena vrijednost 237.547 eura, obavit će se na elektroničkoj javnoj dražbi. Pravila ovršnog dražbovanja kažu da početna cijena u prvom krugu prodaje ne smije biti manja od tri četvrtine utvrđene vrijednosti, a ukoliko u prvom krugu ne bude zainteresiranih, prodaja se ponavlja još tri puta, od kojih zadnja prodaja ide po simboličnoj početnoj cijeni od 1 kune, odnosno današnjih 13 centi.


Za očekivati je da će za ovu parcelu dražbovati iz Adria Polymersa, pri čemu će se vidjeti hoće li u tome iskoristiti mogućnost prijeboja potraživanja s obzirom na svoja razlučna prava i status prvoupisanog hipotekarnog vjerovnika na toj, ali i drugim zemljišnim česticama iz tog preostalog »kompleta« od 85.000 četvornih metara u omišaljskom kompleksu. Uz HBOR, zanimljivo je da hipoteke na tom preostalom zemljištu već dugi niz godina upisuje još i Republika Hrvatska koja u upravnom sporu sada ponovo pokušava dokazati status javnog vodnog dobra nad većim dijelom tih parcela.