Energetska kriza

Pogledajte što njemački ministar sprema građanima: Bez Putinovog plina ne smiju se tuširati ni 10 minuta

Branko Podgornik

Foto Jay Cee on Unsplash; Reuters

Foto Jay Cee on Unsplash; Reuters

U kakvom su problemu zbog ovisnosti o ruskom plinu svjedoče posljednji potezi njemačke politike.



Njemačke vlasti i građani sve su zabrinutiji zbog mogućnosti da im Rusija potpuno obustavi isporuke plina. Kompanija Gazprom jučer je počela redoviti godišnji remont plinovoda Sjeverni tok, što znači da će dotok tog energenta Njemačkoj biti prekinut deset dana.


Mnogi Nijemci u strahu se pitaju hoće li Moskva nakon završenog remonta nastaviti isporuke ili će tu situaciju iskoristiti kako bi ventile ostavila trajno zatvorenima – zbog pogoršavanja odnosa Zapada i Rusije nakon njezine agresije na Ukrajinu.


Oko 35 posto potreba za plinom Njemačka trenutačno podmiruje iz Rusije i ako joj Gazprom potpuno zatvori ventile, izazvat će ove zime tešku energetsku krizu u zemlji, uz redukcije grijanja i tople vode u stanovima.




Prema riječima ministra gospodarstva Roberta Habecka, plin će morati biti isključen »cijelim industrijskim sektorima«, što će izazvati trajne štete njemačkoj ekonomiji i baciti je u krizu.


Raste nervoza


Njemačka, naime, ne može u kratkom roku ruski plin nadomjestiti onim ukapljenim koji dolazi brodovima iz Sjedinjenih Država, Katara i ostalih zemalja.


Bez ruskog plina Njemačka može izdržati najdulje dva i pol mjeseca, potvrdio je ovih dana Klaus Müller, šef savezne energetske agencije.


– Ako su kapaciteti skladišta teorijski popunjeni 100 posto, mi bez ruskog plina u potpunosti možemo biti samo dva i pol mjeseca, a onda će skladišta biti prazna, rekao je Müller za televiziju ZDF.


Nervoza među političarima i građanima u zemlji raste od kraja lipnja kada je Gazprom smanjio Njemačkoj isporuke plina za 60 posto, a kao razlog je naveo to što Siemens Energy još nije Rusiji vratio turbine za kompresorske postaje na plinovodu Sjeverni tok, koje je ranije poslao na popravak u pogon u Montreal.


Kanada je odbila vratiti turbine s popravka zato što je protiv Rusije i njezinih kompanija uvela sankcije.


Međutim, tijekom vikenda u Berlin je došla povoljna vijest prema kojoj je Kanada nakon njemačke diplomatske intervencije odlučila napraviti privremeni izuzetak od sankcija Rusiji te vratiti sporne turbine.


Moskva je nakon toga poručila da će povećati isporuke plina Njemačkoj.


No, ta je vijest izazvala oštru reakciju Ukrajine koja je izrazila »duboko razočaranje« zbog odluke Kanade da vrati popravljene turbine, tvrdeći da se službena Ottawa na taj način »prilagođava hirovima Rusije«.


To što je plinovod Sjeverni tok od jučer potpuno zatvoren na 10 dana, ponovo je podiglo političku temperaturu u Njemačkoj i ostalim zemljama.


Putem plinovoda Sjeverni tok donedavno su se opskrbljivale i Belgija, Danska, Francuska, Britanija i Nizozemska.


Europska komisija je proljetos najavila da će EU do kraja godine uvoz plina iz Rusije smanjiti za dvije trećine.


S druge strane, sama Moskva je do kraja lipnja smanjila ili obustavila isporuke za više od 10 zemalja, nastavivši zavrtanje slavina i ovog tjedna.


Štednja energije


Austrija je jučer objavila da joj je Gazprom dodatno pritegnuo ventile. Od lipnja je kompanija OMW dobivala 50 posto manje plina, a od ponedjeljka 70 posto.


I talijanski ENI požalio se da je Gazprom toj zemlji od jučer smanjio isporuke za više od 30 posto, iako se ne opskrbljuje putem Sjevernog toka, nego plinovodom Družba kroz srednju Europu.


Gazpromovo pritezanje ventila izazvalo je proteklih tjedana novi skok već previsokih cijena plina u Europi. To je izazvalo i uzbune u vladama koje strahuju da do studenoga neće moći popuniti skladišta plina do željene razine od 90 posto.


Trenutačna popunjenost skladišta u Europi iznosi 50 do 60 posto, ali je problem u tome što se plin troši i tijekom ljeta, u industriji i za proizvodnju struje.


Brojne vlade najavile su krizne mjere koje obuhvaćaju štednju energije i vraćanje u pogon termoelektrana na ugljen.


Mnoge njemačke savezne pokrajine i poduzeća koja iznajmljuju stanove najavili su mjere štednje energije koje počinju odmah. Nekim školama i javnim institucijama već je obustavljen dotok tople vode.


Građanima će se omogućiti tuširanje toplom vodom samo nekoliko sati ujutro i predvečer.


Govoreći nedavno na televiziji, ministar Robert Habeck složio se s prijedlozima da građani vrijeme tuširanja trebaju smanjiti s deset na pet minuta.


Ističući sebe kao primjer štednje, Habeck je rekao da se osobno nikad ne tušira dulje od pet minuta.