Skupa konverzija

Poduzetnici gnjevni na novi namet zbog ulaska u eurozonu: ‘Stupidnim odlukama se nećemo pokoravati. Poništite ovo, inače…’

Aneli Dragojević Mijatović

G. Stanzl / I. Kralj PIXSELL

G. Stanzl / I. Kralj PIXSELL

Digla se pobuna protiv dodatnog troška ulaskom u eurozonu. Izmjenu temeljnog kapitala iz kuna u eure poduuzetnici moraju platiti 2.500 kn



Udruga Glas poduzetnika (UGP) pobunila se protiv još jednog troška koji za poduzetnike nastaje ulaskom Hrvatske u eurozonu. Naime, upis promjene valute temeljnog kapitala iz kune u euro plaćao bi se javnom bilježniku 2.500 kuna, kao i kazne koje bi tvrtke trebale platiti ukoliko to ne obave u predviđenom roku.


UGP ovime ukazuje na novo potencijalno novčano opterećenje za poduzetnike kojim bi, kako kažu, »država naplatila papir koji je već dala«, odnosno želi se naplatiti konverzija valute u sudskom registru po cijeni od 2.500 kuna za javnobilježničke usluge.


Novčane kazne


Iz Glasa poduzetnika jednostavno poručuju da namet neće platiti. Dosta je, kažu, nepotrebnih financijskih opterećenja poduzetnika koji jedva preživljavaju s visokim troškovima poslovanja.




Kako pojašnjavaju, ulaskom u eurozonu od 1. siječnja 2023. upis promjene valute temeljnog kapitala iz kune u euro plaćao bi se javnom bilježniku 2.500 kuna, ukoliko bi se konkretno radilo o društvu s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) čiji je temeljni kapital 20.000 kuna.


Što se tiče jednostavnog društva s ograničenom odgovornošu (j.d.o.o) također će se, pojasnio je jučer Hrvoje Bujas, predsjednik UGP-a, plaćati određena naknada, iako manja, jer su i troškovi otvaranja i javnobilježničke naknade za njih manje.


– Upis svih promjena koje se provode u sudskom registru u vezi s uvođenjem eura kao službene valute u Hrvatskoj registrirani sud provest će bez naknade.


Smatramo da upis promjena valute temeljnog kapitala treba biti oslobođen i javnobilježničkih troškova, odnosno da se ne bi trebao naplaćivati poduzetnicima jer ih nepotrebno opterećuje.


Smatramo da je država imala dovoljno vremena da pripremi svu potrebnu dokumentaciju, kao i automatizirati usluge konverzije valute koje bi bile dostupne, jednostavne i prije svega besplatne jer dosta je toga da država naplaćuje papir koji nam je već dala.


Glas poduzetnika smatra da je krajnje neprihvatljivo da se uvode novčane kazne za one koji ne upišu promjene valute eura kao službenu valutu u sudski registar na vrijeme.


Neprimjereno je da se dodatno financijski opterećuju poduzetnici, i to novčanim kaznama. Sigurni smo da će nadležno Ministarstvo riješiti potencijalni problem na koji upravo ukazujemo jer smo još sigurniji da trošak konverzije poduzetnici neće platiti, taj namet neće proći, kaže Bujas.


Stupidna odluka


Poručuju da neće šutjeti, već zahtijevaju da se u što kraćem roku nađu rješenja. Bujas nam je jučer u telefonskom razgovoru dodatno pojasnio da j.d.o.o.-i imaju godinu dana da naprave ovu promjenu valute svog temeljnog kapitala, a d.o.o.-i dvije godine.


Ako to ne naprave u roku, i o svom trošku, d.o.o.-i konkretno izlažu se novčanim kaznama u visini 6.600 eura za pravnu, plus oko 900 eura za fizičku osobu, u ovom slučaju direktora.


– Kad država nametne nešto kao obvezu, kao što je ulazak u eurozonu, onda država mora preuzeti i odgovornost za provedbu cijelog procesa.


Napravila je to, primjerice, za građane koji će svoje kune položiti na račune u banci i one će im biti automatski i besplatno konvertirane, pa onda i mi predlažemo da se automatizmom i bez dodatnih nameta i za nas poduzetnike napravi ovo konvertiranje u sudskog registru jer je ionako taj novac, koji predstavlja naš temeljni kapital, na našim računima, a u registru je pro forma uveden iznos koji ste morali imati kad ste osnovali poduzeće.


Očekujemo ili uredbu, ili što već, da se u Sudskom registru napravi ta promjena bez angažmana poduzetnika, a kamoli još i plaćanja.


Ako ne reagira ova Vlada, čekat ćemo novu vladu da poništi ovu stupidnu odluku. Stupidnim odlukama nećemo se pokoravati, rezolutan je Bujas.


Kaže da je strašno da ni jedna asocijacija poduzetnika, ni HGK, ni HUP, još nije reagirala.