Loša vijest uoči početka sezone

Otvoren stečaj Hotela Omišalj, 35 zaposlenih ne mora brinuti za radna mjesta

Alenka Juričić Bukarica

Direktor Dean Milohnić kaže da tvrtka nastavlja s radom i da su najave za sezonu dobre



RIJEKA Nad još jednom hotelskom kućom na Kvarneru otvoren je stečaj. Riječ je o Hotelima Omišalj, tvrtki s oko 35 zaposlenih koja već godinama posluje s gubicima. Problemi i dugovi počeli su se gomilati nakon što se tijekom rata i zbrinjavanja prognanika krenulo obnavljati objekte kreditima koje se nije uspjelo vraćati. Stečaj na kraju nije pokrenula niti banka niti neki drugi veliki vjerovnik već jedan bivši djelatnik, točnije financijski direktor. On je, naime, tvrtku tužio u radnom sporu za zaostala potraživanja po osnovu plaće i naknada. Stečaj je pokrenut na Trgovačkom sudu u Rijeci, a prema prvim informacijama dogovorom uprave i stečajnog upravitelja tvrtka će nastaviti s radom te se nadaju kako neće biti ni otkaza. Potvrdio nam je to Dean Milohnić, direktor Hotela Omišalj, navodeći kako bi cijeli slučaj za djelatnike trebao proći relativno mirno te kako će se djelatnost nastaviti.


– Najvažnije je da nastavljamo s radom. Već 27. travnja otvaramo hotel Adriatic te smo za blagdane puni, a i najave za sezonu su dobre, u lanjskim okvirima. Vrlo je bitno da se poslovanje nastavi kako radnici ne bi završili na burzi te kako bismo odradili sezonu. U blizini imamo primjer Jadrana Crikvenica pod stečajem ulazi već u drugu sezonu, kazao je Milohnić navodeći kako je stečaj pokrenut prošlog petka. Broj zaposlenih je s godinama smanjen na današnjih 35 stalno zaposlenih, dok se u sezoni, zajedno sa sezoncima, broj djelatnika penje do stotinjak. U pravilu se radi o stalnim sezoncima.

Uz hotel Adriatic, u funkciji su još i dvije depandanse – Primorka i Marina što sve zajedno čini oko 750 kreveta. Dodajmo i da je prije samog pokretanja stečaja omišaljski je hotelijer ušao u Vladin Model C pomoći gospodarstvu.


Direktor tvrtke zaključio je kako se nada kako će firma iz svega toga uspjeti izaći bez da se ugasi. Ispitno i izvještajno ročište zakazano je za 25. svibnja.




U Sindikatu turizma i usluga Hrvatske (STUH) podsjećaju kako je alternativa nastavku rada – slanje radnika na burzu.


– Apeliramo da se odradi sezonu kao što je slučaj s crikveničkim Jadranom. Buking je dobrim dijelom već odrađen, a usto na Kvarneru ionako fali smještajnih kapaciteta u hotelima. Mislim da je svima u cilju da firma nastavi s radom, istaknula je Loredana Gluhak, regionalna povjerenica STUH-a. 


Inače, jedan od, uvjetno rečeno, problema Hotela Omišalj je što nemaju većinskog vlasnika. Naime, najveći udio u portfelju ima Hrvatski fond za privatizaciju, no on iznosi tek 15,63 posto. Drugi najveći dioničar je fizička osoba s udjelom od 15,23 posto, a pojedinici čine i većinu od deset najvećih dioničara. Oni pak zajedno u rukama imaju tek 51 posto dionica.


Hoteli Omišalj prošlu su godinu zaključili s 14,8 milijuna kuna gubitka, dok je 2009. taj gubitak bio znatno veći i iznosio oko 29 milijuna kuna.