Borba protiv zaraze

MMF i Svjetska banka najavili financijsku pomoć za zemlje pogođene koronavirusom, stanje je već sad loše

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

U MMF-u ujedno konstatiraju da svjetsko gospodarstvo zbog epidemije već raste slabije nego prošle godine, procjenjujući da će stopa rasta u 2020. godine biti najniža od financijske krize u 2008



WASHINGTON Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka najavili su više od 60 milijardi dolara pomoći za zemlje pogođene epidemijom koronavirusa.


MMF je pripremio 50 milijardi dolara za siromašne i zemlje sa srednjim dohotkom čiji je zdravstveni sustav previše slab da bi se nosio s epidemijom.


Krizni financijski paket usvojen je nakon što se virus velikom brzinom proširio izvan Kine u više od 70 zemalja širom svijeta, primjećuje BBC.




U MMF-u ujedno konstatiraju da svjetsko gospodarstvo zbog epidemije već raste slabije nego prošle godine, procjenjujući da će stopa rasta u 2020. godine biti najniža od financijske krize u 2008.


MMF-ova izvršna direktorica pritom napominje da još nije moguće točno procijeniti posljedice epidemije u gospodarstvu.


“Globalni će rast u 2020. godini pasti ispod prošlogodišnjih razina, no teško je prognozirati koliko će duboko pasti i koliko će se dugo posljedice osjećati”, kazala je Kristalina Georgieva.


Nije željela ni reći može li eskalacija zdravstvene krize prouzročiti recesiju u svjetskom gospodarstvu.


Svjetska banka pripremila 12 milijardi dolara


Svjetska banka najavila je pak 12 milijardi dolara pomoći za zemlje u razvoju koje se bore sa širenjem koronavirusa.


Financijski paket uključuje povoljne zajmove, bespovratnu financijsku te tehničku pomoć.


“Pokušavamo ograničiti širenje zaraze”, kazao je za BBC predsjednik Grupe Svjetske banke David Malpass.


Prioritet pri distribuciji pomoći u suzbijanju virusa imat će najsiromašnije i najugroženije zemlje. Procjenjuje se da najveća opasnost prijeti zemljama s lošim zdravstvenim sustavom i ograničenim financijskim sredstvima, koje blisko surađuju s Kinom u gospodarstvu, dodaje BBC.